با 11 غذا که قد شما را بلندتر می کند آشنا شوید!

به گزارش هیو بلاگ، در حالی که قد افراد تا حدود زیادی به ژنتیک شخص بستگی دارد، دریافت مواد غذایی مفید و اساسی کافی در رژیم غذایی شما برای اطمینان از رشد مناسب ضروری است.

با 11 غذا که قد شما را بلندتر می کند آشنا شوید!

اگرچه پس از رسیدن به حداکثر مقدار رشد قد خود، نمی توانید قد بلندتر شوید، بعضی از غذاها با کمک به سلامت استخوان، مفاصل و کمک کردن به سالم و قوی شدن بدن شما، می توانند باعث شوند که بتوانید بلندی قد خود را حفظ کنید.

به عنوان مثال پروتئین نقش اساسی در رشد سالم بدن شما دارد و در عین حال ترمیم بافت ها بدن و عملکرد سیستم ایمنی را هم در شما تقویت می کند.

مواد غذایی مفید دیگر هم مانند کلسیم، ویتامینD، منیزیم و فسفر در سلامتی استخوان های شما نقش دارند که برای رشد شما نقش اساسی دارند.

در همین حال، نتایج به دست آمده از تحقیق ها و مطالعه های دیگری که در همین زمینه اجرا شده است، نشان می دهد که پروبیوتیک ها، که نوعی باکتری مفید هستند که اغلب در غذاهای تخمیر شده یافت می شود، بعلاوه می تواند باعث افزایش رشد در بچه ها شود.

11 غذا که می توانند به شما در بلندتر شدن قد کمک کنند.

1. لوبیا

لوبیا مادهٔ غذایی بسیار مفیدی است و منبع خوبی برای تأمین پروتئین برای بدن شما است. نشان داده شده است که پروتئین باعث افزایش مقدار عامل رشد (IGF-1) می شود، هورمونی مهم که مقدار رشد را در بدن بچه ها تنظیم می کند.

لوبیا بعلاوه دارای مقدار فراوانی ویتامین B و ویتامین های گروه B است که می تواند در برابر کم خونی ها از شما تا حدود زیادی محافظت کنند. کم خونی بیماری است که در آن مقدار گلبول های قرمز سالم در بدن تا حدودی کم می شود.

آهن نه تنها برای رشد بافت های بدن شما مورد نیاز است، بلکه کم خونی که به دلیل کمبود آهن باشد هم می تواند به کم کردن رشد در بچه ها کمک کند.

علاوه بر این، لوبیا سرشار از چندین ماده غذایی دیگر، مانند فیبر، مس، منیزیم، منگنز، و روی است.

خلاصه: لوبیا سرشار از پروتئین و آهن است که می تواند تا حدود زیادی در برابر کم خونی از شما محافظت کند و بعلاوه باعث بهبود رشد مناسب شود.

2.مرغ

مرغ سرشار از پروتئین است و بعلاوه دارای تعداد زیادی از مواد غذایی و مفید دیگر هست. بنابراین مرغ می تواند یک ماده عالی برای یک رژیم غذایی سالم باشد.

مرغ بعلاوه دارای مقدار زیادی ویتامین B12 است. ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است که به رشد قد شما و بعلاوه حفظ قد شما هم تا حدود زیادی کمک می کند.

این مادهٔ غذایی بعلاوه دارای مقدار مناسبی از تائورین است. این یک اسید آمینه تنظیم کننده مقدار تولید و رشد استخوان ها در بدن است.

از این گذشته، مرغ سرشار از پروتئین است و دارای مقدار حدود 20 گرم پروتئین در یک وعده (در حدود 85 گرم) است.

اگرچه مشخصات غذایی دقیق براساس روش پخت و پز می تواند کمی متفاوت باشد، مرغ بعلاوه منبع خوبی از نیاسین، سلنیوم، فسفر و ویتامین B6 هم هست.

خلاصه: مرغ منبع عالی بسکمک از مواد غذایی برای رشد مانند پروتئین، ویتامین B12 و تورین است.

3. بادام

بادام دارای مقدار مناسبی از بسکمک از ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای رشد و افزایش قد است.

جالب است بدانید مصرف بادام علاوه بر اینکه چربی های سالم و مفید زیادی را برای بدن شما تأمین می کند، مقدار بسیار مناسب و سرشاری از مواد غذایی مفید دیگر مانند فیبر، منگنز و منیزیم را به بدن شما می رساند.

بعلاوه، بادام سرشار از ویتامین E است. این ویتامین یک ویتامین محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند عمل می کند.

کمبود این ویتامین مهم می تواند تا حدودی باعث دچار شدن به بعضی از عوارض جانبی منفی جدی مانند کم شدن مقدار رشد در بچه ها بشود.

مصرف بادام بعلاوه می تواند تا حدودی به تقویت سلامت استخوان های بدن شما، کمک کند. نتایج به دست آمده از یک مطالعه کوچک که بر روی تعداد 14 نفر انجام شد، نشان داد که مصرف بادام می تواند تا حدود زیادی از تشکیل استئوکلاست ها جلوگیری کند. این ها نوعی از سلول هایی هستند که باعث تجزیه بافت استخوانی در بدن می شوند.

خلاصه: بادام سرشار از ویتامین E است و نشان داده شده است که مانع از تشکیل استئوکلاست ها می شود که نوعی سلول هستند که باعث تجزیه بافت استخوانی می شوند.

3. سبزیجات برگ سبز

سبزیجات دارای برگ سبز مانند اسفناج، کلم، آرگولا و کاهو، وقتی پای تغذیه به میان باشد بسیار مفید و پر فایده هستند.

در حالی که مقدار دقیق مواد غذایی بین انواع مختلف این سبزیجات بسیار متغیر است، سبزیجات برگ سبز به طور کلی مقدار فراوانی ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم و پتاسیم را برای بدن شما فراهم می کنند.

این سبزیجات مفید بعلاوه سرشار از ویتامین K هستند. این ویتامین، ماده غذایی است که می تواند تراکم استخوان را افزایش دهد و تا حدود زیادی به رشد قد شما و بعلاوه به حفظ بلندی قد شما کمک کند.

نتایج به دست آمده از یک مطالعه که بر روی تعداد 103 زن انجام گرفت حتی نشان داد که مصرف منظم سبزیجات می تواند تا حدود قابل توجهی باعث کم شدن خطر کاهش تودهٔ استخوانی در بدن افراد شود.

خلاصه: سبزیجات برگ سبز سرشار از ویتامین K هستند، که تا حدود زیادی باعث تقویت سلامت استخوان ها می شود. یک مطالعه نشان داد که مصرف منظم سبزیجات می تواند توده استخوانی را حفظ کند.

4. ماست

ماست منبع بسیار سرشاری از چندین ماده غذایی مهم و ضروری مانند پروتئین است که برای رشد قد شما بسیار مهم هستند.

در حقیقت، فقط 7 اونس (حدود 200 گرم) ماست چکیده در حدود 20 گرم پروتئین دارد. انواع خاصی از ماست ها بعلاوه دارای پروبیوتیک هستند، که نوعی باکتری مفید است که می تواند تا حدودی به تقویت سلامت روده ها، کمک کند.

بعلاوه نتایج به دست آمده از بعضی مطالعه ها و تحقیق های اجرا شده در این زمینه نشان می دهند که مصرف ماست علاوه بر تقویت عملکرد سیستم ایمنی و کاهش التهاب های مضر، به دلیل داشتن پروبیوتیک ها می توانند به افزایش مقدار رشد در بچه ها کمک کنند.

ماست منبع سرشاری از بسکمک از مواد غذایی مفید و اساسی است که در تولید و تقویت استخوان ها نقش دارند، مانند کلسیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم.

خلاصه: ماست سرشار از پروتئین و بعلاوه کلسیم، منیزیم، فسفر و پتاسیم است. بعضی از انواع ماست ها، بعلاوه ممکن است دارای پروبیوتیک باشند که می تواند به بهبود و تقویت رشد بچه ها کمک کند.

5.سیب زمینی

سیب زمینی پر طرفدار بوده و اینکه بسیار پر کاربرد هستند، بسیار سالم هم هستند و برای سلامتی مفید اند.

این مادهٔ غذایی مهم به ویژه سرشار از ویتامین A هم هست، که می تواند تا حدود زیادی باعث تقویت سلامت استخوان ها در بدن شما بشود و به شما کمک کند قد بلندتر شوید یا حداقل بلندی قد خود را تا حدود زیادی حفظ کنید.

آن ها بعلاوه دارای فیبر محلول و نامحلول هستند که می توانند سلامت گوارشی را در بدن تقویت کند و به رشد باکتری های خوب روده تا حدود زیادی کمک کند.

حفظ میکروبیوم ها یا همان باکتری های مفید روده بعلاوه می تواند تا حدود زیادی باعث افزایش جذب مواد غذایی در بدن شود و این قضیه می تواند به دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن برای افزایش رشد و بلندتر شدن قد کمک کند.

به علاوه، سیب زمینی سرشار از دیگر مواد غذایی مهم از جمله ویتامین C، منگنز، ویتامین B6 و پتاسیم است.

خلاصه: سیب زمینی ها سرشار از ویتامین A هستند که به تقویت سلامت استخوان ها کمک می کند. آن ها بعلاوه دارای مقدار فراوانی از فیبر هستند. فیبر مادهٔ غذایی بسیار مفیدی برای تقویت سلامت گوارش و تقویت جذب مواد غذایی در بدن شما است.

6.کینوا

کینوا نوعی ماده غذایی بسیار مفید و مقوی است که معمولاً می توان به راحتی آن را جایگزین دانه ها و غلات دیگر در رژیم های غذایی خود کنید.

کینوا یکی از معدود غذاهای گیاهی است که یک پروتئین کامل در نظر گرفته می شود، به این معنی که این مادهٔ غذایی دارای 9 اسید آمینه اساسی و مهم مورد نیاز بدن شما است.

کینوا بعلاوه یک منبع عالی برای تأمین منیزیم بدن شما است. منیزیم یک عنصر ضروری بافت استخوان های بدن است که می تواند تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش دهد و باعث تقویت استخوان های شما بشود.

بعلاوه، هر وعده کینوا دارای مقدار بسیار مناسبی از منگنز، فولات و فسفر است که همگی برای سلامتی استخوان های شما بسیار مهم هستند.

خلاصه: کینوا یک پروتئین کامل و سرشار از منیزیم است که می تواند تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش دهد.

7. تخم مرغ

تخم مرغ ها واقعاً یک منبع تغذیه ای بسیا عالی برای بدن هستند.

جالب است بدانید که تخم مرغ ها به خصوص از نظر پروتئین سرشار هستند و درون یک تخم بزرگ در حدود 6 گرم پروتئین وجود دارد.

به علاوه، آن ها دارای مقدار زیادی ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای رشد مانند ویتامین D هستند، که می تواند جذب کلسیم را در بدن شما تا حدود زیادی افزایش دهد و این قضیه می تواند به حفظ سلامت اسکلت بدن شما کمک فراوان بکند.

نتایج به دست آمده از یک مطالعه کوچک که در همین زمینه اجرا شده نشان می دهد که مصرف مقدار مناسب مکمل های ویتامین D در بچه های که مقدار این ویتامین در بدن آن ها کم تر از حد طبیعی است، می تواند تا حدود زیادی باعث افزایش رشد این بچه ها در طی یک دوره 6 ماهه شود. از این گذشته، نتایج به دست آمده از یک مطالعه که بر روی تعداد 874 کودک اجرا شده است نشان می دهد که خوردن تخم مرغ به طور منظم می تواند تا حدودی باعث افزایش ماهانهٔ قد در این بچه ها شود.

خلاصه: تخم مرغ سرشار از پروتئین و ویتامین D به همراه چند مادهٔ غذایی مهم دیگر است. مطالعه ها نشان می دهد که مصرف منظم تخم مرغ می تواند با افزایش قد همراه باشد.

8. انواع توت ها

انواع توت ها مانند زغال اخته، توت فرنگی، شاه توت و تمشک همه دارای مواد غذایی مهم هستند.

این ها بعلاوه دارای مقدار فراوانی از ویتامین C هستند. ویتامین C می تواند به رشد سلول ها و ترمیم بافت های بدن بسیار کمک کند.

ویتامین C بعلاوه تولید کلاژن ها، که فراوان ترین پروتئین در بدن شما هستند را تا حدود زیادی افزایش می دهد.

نتایج به دست آمده از مطالعه ها و تحقیقات نشان می دهد که کلاژن ها می تواند تراکم استخوان را افزایش دهند و سلامت استخوان ها را تا حدودی تقویت کنند، که این قضیه می تواند به شما در افزایش قد یا حفظ بلندی قد شما کمک کند.

انواع توت ها بعلاوه طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی دیگر، مانند فیبر، ویتامین K و منگنز را هم برای بدن شما تأمین می کند.

خلاصه: انواع توت ها دارای مقدار سرشاری از ویتامین C هستند، که باعث رشد سلول های بدن می شوند، به ترمیم بافت بدن کمک می کنند و باعث تولید کلاژن در بدن می شوند.

9. ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا یک ماهی چرب است که دارای مقدار سرشاری از اسیدهای چرب امگا 3 است.

اسیدهای چرب امگا 3 نوعی چربی سالم است که به سلامتی قلب شما که برای رشد بدن بسیار مهم است، تا حدود زیادی کمک می کند.

نتایج بعضی تحقیق ها و مطالعه ها در این زمینه بعلاوه نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 می توانند در سلامت استخوان نقش مهمی داشته باشند و قادر هستند که سرعت تولید استخوان ها تا حدودی افزایش دهند که این خود باعث بیشتر شدن رشد می شود.

جالب است بدانید، کمبود این اسیدهای چرب امگا 3 در بدن می تواند تا حدودی باعث افزایش خطر مبتلا شدن به مسائل خواب در بچه ها شود، که این قضیه می تواند بر رشد بچه ها تأثیر منفی بگذارد.

علاوه بر این، ماهی قزل آلا سرشار از پروتئین، ویتامین های گروه B، سلنیوم و پتاسیم هم هست.

خلاصه: ماهی قزل آلا دارای اسیدهای چرب امگا 3 است که می تواند باعث بهتر شدن مقدار خواب و تنظیم رشد استخوان ها شود.

10. شیر

شیر معمولاً جزء اصلی یک رژیم غذایی سالم است.

این ماده بعلاوه می تواند با فراهم کردن چندین ماده غذایی مهم مانند کلسیم، فسفر و منیزیم که برای سلامت استخوان ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند، به بهبود و افزایش رشد بدن کمک فراوان کند. بعلاوه شیر سرشار از پروتئین است و تقریباً در یک لیوان شیر (244 میلی لیتر) 8 گرم پروتئین وجود دارد.

نه تنها به این دلیل، بلکه نتایج تحقیق ها و آزمایش های اجرا شده در این زمینه نشان می دهد که مصرف شیر گاو می تواند تا حدودی باعث افزایش رشد در بچه ها شود و به افزایش وزن و عضله سازی هم کمک می کند.

اما در صورتی که دچار حساسیت به شیر هستید یا مبتلا به مشکل عدم تحمل لاکتوزهستید باید از مصرف شیر تا حد امکان خود داری کنید.

خلاصه: مصرف شیر می تواند در هر وعده مقدار مناسب پروتئین، همراه با چندین مادهٔ غذایی مهم دیگر را برای بدن شما تأمین کند که می توانند به سلامت استخوان برای افزایش رشد، تا حدود زیادی کمک کنند.

چکیده مقاله:

تغذیه نقش اصلی در بهبود رشد مناسب بدن دارد.

دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب و متنوع که دارای انواع مواد غذایی سالم باشد نه تنها سلامت کلی شما را تقویت می کند بلکه به شما در افزایش رشد قد یا حفظ بلندی قد شما هم کمک فراوان می کند.

بنابراین، مهم است که به مصرف غذاهای سالم و سرشار از مواد غذایی مفید و مهم توجه داشته باشید تا از بتوانید ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خود را دریافت کنید.

منبع: healthline

منبع: اُکالا
انتشار: 13 بهمن 1400 بروزرسانی: 13 بهمن 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 10208

به "با 11 غذا که قد شما را بلندتر می کند آشنا شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با 11 غذا که قد شما را بلندتر می کند آشنا شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید