مواد غذایی ضد استرس را بشناسید

به گزارش هیو بلاگ، یک رژیم غذایی مناسب بدون شک تاثیر چشمگیری در سبک زندگی و کنترل اضطراب دارد که نباید این موضوع را دستکم گرفت. اضطراب در قرن حاضر اختلال شایعی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه با مواد غذایی که با استرس مقابله می کنند آشنا خواهید شد.

مواد غذایی ضد استرس را بشناسید
افراد می توانند تغییرات زیادی را در سبک زندگی خود ایجاد کنند و اضطراب و استرس خود را کنترل کنند. مصرف یک رژیم غذایی حاوی سبزیجات، میوه، مرکبات، حبوبات و پروتئین بسیار کمک کننده است. استرس در شرایط های مختلف تشدید می شود و در کل جهان میلیون ها نفر را درگیر خود کرده است.علائم آن فرق دارد. برخی از افراد هم اکنون با این مشکل روبرو هستند و برخی دیگر ممکن است در آینده و در سنین مختلف با آن روبرو شوند. اگر چه علائم استرسی که 6 ماه به بالا طول بکشد، به یک اختلال تبدیل می شود. به همین دلیل در این قسمت مواد غذایی را به شما معرفی می کنیم که بتواند به مقابله با استرس کمک کند.

لیست خوردنی ها و مواد غذایی ضد استرس

آجیل برزیلیاین نوع آجیل حاوی سلنیوم بالایی است. سلنیوم روحیه افراد را بهبود می بخشد و التهاب را می کاهد. اغلب سطح بالایی از این ماده اختلالات مختلف مربوط به روحیه افراد را بهبود می بخشد و همچنین آنتی اکسیدان است و از آسیب سلولی جلوگیری می کند و عاملی برای جلوگیری از سرطان نیز هست.

به طور کلی دانه های آجیل حاوی ویتامین های B، روی، منیزیم و روغن های امگا3و6 هستند که همگی اثر مثبت بر اعصاب و رفع استرس می گذارند و سبب تنظیم سطح قند خون، کاهش هوس خوردن مواد غذایی شیرین، تنظیم اشتها و بهبود متابولیسم بدن شوند.

تخم مرغزرده تخم مرغ یکی دیگر از منابع ویتامین D است. تخم مرغ همچنین منبع غنی از پروتئین است و آمینو اسید های ضروری در آن ها به کار رفته است و همچنین حاوی تریپتوفان می باشد که به ایجاد سروتونین کمک می کند که یک ماده شیمیایی انتقال دهنده عصبی است و حافظه، خواب، رفتار و روحیه فرد را بهبود می بخشد.

دانه کدو تنبلدانه کدو تنبل یک منبع عالی از پتاسیم است که تعادل الکترولیت را ایجاد می کند و به تنظیم فشار خون کمک می کند و همچنین علائم استرس را از بین می برد و منبع عظیمی از زینک هم می باشد.

شکلات تلخمتخصصان بر این عقیده هستند که شکلات تلخ استرس را کاهش می دهد. همچنین روحیه را بهبود می بخشد. شکلات تلخ منبع عظیمی از پلی فنول است که یک فلاونوئید محسوب می شود و از مرگ سلولی و التهاب نورون ها در مغز جلوگیری می کند و جریان خون را بهبود خواهد بخشید.1

زردچوبهزردچوبه ادویه ای است که معمولا در آشپزی های هند و کشورهای جنوب شرق آسیا بسیار استفاده می شود. ماده فعال موجود در زردچوبه که کورکومین نامیده می شود با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو که اغلب در افراد مبتلا به اختلالات خلقی مانند اضطراب و افسردگی افزایش می یابد به کاهش اضطراب کمک می کند. یک مطالعه تاثیر کورکومین را در کاهش اضطراب در افراد چاق بزرگسال نشان می دهد. مطالعه ای دیگر نشان می دهد که افزایش کورکومین در رژیم غذایی باعث افزایش نوعی اسید چرب موسوم به دوکوزاهگزانوئیک اسید و در نتیجه کاهش اضطراب می شود.

بابونهبسکمک از مردم در سراسر جهان از چای بابونه به عنوان یک داروی گیاهی به دلیل خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی، آنتی اکسیدانی و آرام بخش آن استفاده می کنند. اگرچه بابونه از ایجاد اضطراب جلوگیری نمی کند اما می تواند به هنگام بروز اضطراب و نگرانی علائم آن را کاهش دهد. برخی بر این باورند که خواص آرامبخش و ضد اضطراب بابونه به دلیل فلاونوئید (زردینه) های موجود در آن است. می توان چای بابونه را که برای کنترل اضطراب مفید است، حتی در مقادیر بالا استفاده کرد.

ماستماست حاوی باکتری های مفید لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتر است. مطالعات نشان می دهند این باکتری ها و محصولات تخمیری تاثیر مثبتی بر سلامت مغز دارند. همچنین بررسی ها نشان می دهد ماست و دیگر محصولات لبنی اثر ضد التهابی بر بدن ایجاد می کنند. تحقیقات ثابت کرده اند التهاب مزمن تا حدی باعث ایجاد اضطراب، استرس و افسردگی می شود. نتایج بسکمک از مطالعات حاکی از آن است که غذاهای تخمیری باعث کاهش اضطراب اجتماعی در جوانان شده و به طور کلی مصرف باکتری های مفید منجر به افزایش شادکامی در افراد می شود. بر این اساس ماست و سایر مواد غذایی تخمیری می توانند برای باکتری های طبیعی روده مفید بوده و اضطراب و استرس را کاهش دهند. از مواد غذایی تخمیری می توان به پنیر، کلم ترش، کیمچی و محصولات تخمیری سویا اشاره کرد.

چای سبزچای سبز حاوی اسید آمینه ای به نام تیانین است که اثرات بالقوه ای بر اختلالات خلقی دارد. تیانین اثرات ضد اضطراب و آرامبخش داشته و ممکن است تولید سروتونین و دوپامین را افزایش دهد. آزمایش ها نشان می دهد 200 میلی گرم تیانین باعث ایجاد آرامش و تمدد اعصاب در انسان می شود. 2

اسفناجدارای مقادیر قابل توجهی منیزیوم است که در تعدیل کردن سطح کورتیزول خون بسیار موثر است. سطوح پایین منیزیوم در خون باعث افزایش سردرد وخستگی ناشی از استرس می شود .

روغن ماهیاسید چرب امگا-3 موجود در روغن ماهی باعث جلوگیری از افزایش زیاد هورمون های ایجاد کننده استرس و همچنین محافظت در برابر بیماری های قلبی عروقی می شود.

پستههورمون آدرنالین در شرایط استرس زا، باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می شود. خوردن روزانه اندازهی پسته باعث کنترل اندازه ترشح این هورمون می شود .

بادامسرشار از ویتامین های مورد نیاز بدن است. ویتامین E موجود در بادام باعث تقویت سیستم ایمنی و ویتامین B موجود در آن باعث تقویت بدن در مقابله با شرایط استرس زا می شود .

سبزیجات خامجویدن سبزیجات شکننده و ترد مانند هویج و کرفس از طریق مکانیکی باعث کاهش عادت به هم فشردن دندان ها در نتیجه استرس می شوند .

شیرکلسیم موجود در شیر باعث کاهش اسپاسم عضلانی و ایجاد حالت آرامش دربدن می شود 3

جو دوسرکربوهیدرات ها به انسان کمک می کنند تا سروتونین - هورمون آرامش بخش که با تاثیر منفی اضطراب مبارزه می کند - تولید کند. به همین دلیل است که وقتی مضطرب هستیم، بدن ما کربوهیدرات می طلبد. هوس خود را از یک منبع سالم برآورده کنید. جودوسر منبع غنی فیبر است و بدن به آرامی آن را جذب می کند. با خوردن سوپ یا آش جودوسر، سروتونین بدن شما افزایش پیدا می کند و شما برای مدت طولانی تری آرام هستید و قند خونتان نیز در شرایط خوبی قرار خواهد داشت.

گردوگردو فشارخون را کاهش می دهد. این ماده برای افرادی مفید است که قلب آنها به دلیل وجود آدرنالین زیاد، تپش زیادی دارد. کارشناسان توصیه می کنند در طول روز دست کم 34 گرم گردو مصرف کنید.

تخمه آفتابگردانمنبع کاملی از اسیدفولیک است که کمک می کند بدن شما ماده شیمیایی آرام کننده به نام دوپامین تولید کند.4

آب گیلاساین آبمیوه در تحقیقات بهترین نتیجه را برای ایجاد آرامش و مقابله با استرس را داشته است.

روغن نارگیلاز بخش زیبایی روغن های گیاهی که عبور کنیم به بخش آرامش روانی و رهایی از استرس با این روغن ها خواهیم رسید. روغن نارگیل قند خون را متعادل میسازد و آرامبخش است.

قهوهقهوه بنوشید تا آرامش کسب کنید. کافئین موجود در قهوه بدن را در راستا ضد استرس قرار می دهد.

موزمیوه ای که همانند نرمی اش روح را نرم می کند و یک خوردنی ضد استرس محسوب می شود.

توت های آبی و قرمزمثل اینکه قرار است هرجا صحبت از خوردنی های مفید باشد نان بلوبری ها و توت های جنگلی هم برده شود. این خوردنی های خوشمزه به کاهش و ذفع مواد اضافی در بدن سرعت می بخشند و حس سرزندگی به بدن می بخشند.

آووکادواین میوه معروف به میوه ضد چاقی است که البته با داشتن انتی اکسیدان ها برای سلامت روان و کاهش استرس نیز تجویز می شود.

سیب زمینیفیبر و ویتامین های موجود در سیب زمینی برای تقویت بدن در مقابل استرس لازم است.

فلفل سیاهفلفل سیاه با افزایش متابولیسم بدن و تقویت اعصاب مرکزی و بهبود عملکرد سیستم عصبی بدن سدی محکم در برابر استرس است.

آلویک میوه خوش مزه برای زیبایی و آرامش اعصاب.

اناریک میوه سرشار از آنتی اکسیدان های کمیاب که بدن شما با مصرف آن نشاط و سلامت باورنکردنی به دست می آورد. مطالعات بر روی انار خاصیت ضد استرسی ان را ثابت کرده است.5

پی نوشت:

1.www.namnak.com

2.www.donya-e-eqtesad.com

3.www.imamreza.tbzmed.ac.ir

4.www.hamshahrionline.ir

5.www.hidoctor.ir

منبع: راسخون
انتشار: 25 آذر 1400 بروزرسانی: 25 آذر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 9847

به "مواد غذایی ضد استرس را بشناسید" امتیاز دهید

1 کاربر به "مواد غذایی ضد استرس را بشناسید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد غذایی ضد استرس را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید