سرانجام دور سوم مذاکرات مشترک برجام، نگارش متن آغاز شد

به گزارش هیو بلاگ، به گزارش خبرنگاران، عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره کننده ایران در گفتگوهای هسته ای وین دقایقی پس از اتمام دور سوم مذاکرات در وین با اعلام این مطلب شرح داد که طرف های مذاکره در برخی موارد به نقاط اشتراک رسیده اند اما هنوز اختلافاتی در برخی موارد دیگر باقی است.

سرانجام دور سوم مذاکرات مشترک برجام، نگارش متن آغاز شد

معاون وزیر امور خارجه ایران در ادامه یادآور شد: می توانم بگویم که مباحث هم در حوزه های مورد اختلاف و هم در حوزه های مورد توافق به یک پختگی رسیده است. بحث ها روشن تر، فاصله ها دقیق تر و اختلاف ها شفاف تر شده است. ما هم در حوزه هسته ای و هم در حوزه تحریم ها نکات ریز فنی و جزئیاتی داریم که باید بر روی آنها بحث و بررسی صورت بگیرد.

مذاکره کننده ارشد ایران در بخش دیگری از سخنان خود تصری کرد که در برخی حوزه ها کار به نگارش متن انجامیده است. وی در این خصوص گفت: در برخی حوزه ها وارد نگارش متن شدیم و این جایی است که کار خیلی آهسته صورت می گیرد. کار روی متن دقت خود را می طلبد و با توجه به اینکه برخی موضوعات کماکان مورد اختلاف است کار به آهستگی پیش می رود. در عین حال فرایند رو به جلو است اگرچه آهسته است.

برخی خبرگزاری های ایران از جمله فارس همچنین به نقل از عباس عراقچی نوشتند که برای خروج نام اکثریت افراد، اشخاص و نهادها از فهرست تحریم ها موافقت هایی حاصل شده است.

این اظهارات در حالی بیان می شود که برخی خبرنگاران حاضر در وین صبح روز شنبه از نشست طرف های اروپایی برجام به همراه نمایندگان چین و روسیه با هیات اعزامی از سوی واشنگتن برای پشبرد گفتگوهای غیرمستقیم هسته ای آمریکا با ایران در یکی از ساختمان های دولتی شهر وین خبر داده بودند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع اروپایی پس از اتمام دور سوم گفتگوها در کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد که هنوز تفاهمی در باره دشوارترین موضوعات برغم کار زیاد و فرصت کم حاصل نشده است.

خبرگزاری فرانسه نیز با اشاره به واکنش های مختلط طرف های حاضر در مذاکرات پس از اتمام دور سوم گفتگوها در وین به نقل از هیات روسیه نوشت که کلیه طرف ها با امید به نتیجه رسیدن مذاکرات طی سه هفته آینده خواستار پیشرفت سریع تر گفتگوها هستند.

در گزارش فرانس پرس به نقل از یک منبع دیپلماتیک اروپایی که نامی از وی برده نشده آمده است که موفقیت به هیچ وجه تضمین شده نیست اما غیر ممکن هم نمی باشد.

این منبع دیپلماتیک اروپایی در عین حال وعده داده که برای رسیدن به موفقیت در مذاکرات تلاش ها مضاعف شود.

از سوی دیگر سه کشور اروپایی طرف برجام به سهم خود ضمن تاسف از کندی گفتگوها در جریان مذاکرات هفته گذشته و با اشاره با زمان کم و کارهای زیادی که باقی است نسبت به پیشرفت سریع تر مذاکرات در هفته آینده ابراز امیدواری کرده اند.

انریکه مورا، معاون سیاسی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با اشاره به پیشرفت های متوسط در دور سوم مذاکرات وین تاکید کرده که این دور از گفتگوها با دشواری های بیشتری همراه بوده است.

با این حال میخائیل اولیانوف، سفیر و نماینده روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین ضمن ابراز خوش بینی محتاطانه نسبت به فرایند جاری مذاکرات تاکید کرد که شرکت کنندگان مصمم اند تا گفتگوها ظرف سه هفته آینده به ثمر بنشیند.

خبرگزاری رسمی ایران با اشاره به سرانجام یافتن دور سوم مذاکرات و اینکه اعضای کمیسیون مشترک برجام جمعه آینده دور تازه گفتگوها را از سر می گیرند در گزارش خود آورده است که شرکت کنندگان در نشست روز شنبه وین آخرین شرایط رایزنی های کارگروه های کارشناسی در خصوص تعهدات برجامی و ترتیبات اجرایی لغو تحریم ها را مورد بررسی قرار دادند.

لغو تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران پس از خروج واشنگتن از توافق هسته ای سال 2015 و نیز بازگشت تهران به تعهدات برجامی مهمترین محور مذاکرات جاری در وین را تشکیل می دهد که هنوز توافقی صریح و مشخص بر سر آن میان طرفین حاصل نشده است.

برخی تحلیگران معتقدند که واشنگتن در صدد برداشتن بخش بزرگی از تحریم های اعمال شده علیه تهران در دوره ریاست ترامپ بر کاخ سفید است تا تهران بدین وسیله به سرعت مراحل بازگشت به تعهدات پیشین خود در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک را آغاز کند.

رابرت مالی مسئول میز ایران در وزات خارجه آمریکا و رئیس هیئت اعزامی ایالات متحده به وین پیش تر از تمایل کشورش برای برداشتن تحریم های مغایر با برجام سخن گفته بود اما مقامات ایرانی همچنان بر این نکته تاکید دارند که بدون برداشتن کامل تحریم ها هیچ گفتگویی میان دو طرف انجام نخواهد شد.

منبع: یورونیوز

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 8074

به "سرانجام دور سوم مذاکرات مشترک برجام، نگارش متن آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام دور سوم مذاکرات مشترک برجام، نگارش متن آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید