صادرکننده رادیودارو هستیم ، پرونده PMD ایران بسته شده است

به گزارش هیو بلاگ، رئیس سازمان انرژی اتمی از صادرات رادیودارو به هند، لبنان، سوریه، عراق و برخی از کشورهای اروپایی خبر داد.

صادرکننده رادیودارو هستیم ، پرونده PMD ایران بسته شده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در برنامه تلویزیونی نگاه یک شبکه اول سیما به تشریح آخرین دستاورد ها در حوزه هسته ای که امروز رونمایی و مورد بهره برداری قرار گرفت، پرداخت.

معاون رئیس جمهور درباره دستاورد هایی که امروز از آن ها رونمایی شد، گفت: 133 دستاوردی که امروز رونمایی شد بخش عمده آن به چرخه سوخت هسته ای برمی شود که بخش عمده آن مربوط به غنی سازی می شود. بالای 50 درصد به دستاورد های ما در سایر حوزه ها مثل کشاورزی مربوط بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی به سامانه های پرتودهی برای استریلیزه کردن و بالا بردن عمر تولیدات کشاورزی از جمله خرما و ... اشاره و بیان نمود: این سامانه ها در بناب، کهکیلویه و ... هست.

وی همچنین به سانتریفیوژ خاصی که مورد نیاز بانک خون است و امروز از آن رونمایی شد نیز اشاره کرد و افزود: قرار بود از آلمان با قیمت گزاف خریداری شود که توانستیم با کیفیت بسیار عالی برای آن ها تهیه کنیم. یکی از تجهیزات مورد نیاز برای واکسن کرونا، سانتریفیوژ است. سازمان انرژی اتمی از طریق یکی از شرکت های خود برای یکی از شرکت های تولید واکسن کرونا اقدام به تهیه سانتریفیوژ کرد.

صالحی با بیان اینکه در تولید یک نوع رادیودارو که در درمان پروستات کاربرد دارد نیز همکاری داریم، گفت: پروژه تترا را داریم که 60 میلیون یوور تجهیزات برای آن به منظور تولید رادیودارو خریداری می شود که مساحت آن 37 هزار متر است و ان شاءالله شهریور فاز اول آن افتتاح خواهد شد که پروژه بی نظیری در خاورمیانه است.

وی افزود: در حال حاضر به کشور های اطراف، به هند، لبنان، سوریه، عراق و برخی کشور های اروپایی رادیودارو صادر می کنیم و با امکانات جدید در شهریور ماه با مقیاس وسیع تری صادرکننده رادیودارو خواهیم بود.

علی اکبر صالحی همچنین درباره گازدهی به سانتریفیوژ های نسل جدید در نطنز و بهره برداری از مرکز مونتاژ سانتریفیوژ گفت: اولین سانتریفیوژی که در ایران توانستیم راه اندازی کنیم به صورت منفک از خارج در سال 1368 وارد کرده بودیم و سال 1376 توانستند این سانتریفیوژ ها را سرهم کنند. از 1376 تا 1385 طول کشید که آبشار سانتریفیوژ داشته باشیم. از 1385 تصمیم گرفته شد وارد نسل های جدید سانتریفیوژ شویم.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: سانتریفیوژ قریب به 100 قطعه دارد که باید 60 هزار دور در دقیقه بچرخد و کوچک ترین اختلال در گردش روتور می تواند به سانتریفیوژ آسیب وارد کند.

صالحی گفت: الان حدود 15 نوع سانتریفیوژ داریم. امروز زنجیره کامل IR6 را راه اندازی کردیم در حالی که باید هفت هشت سال بعد راه اندازی می کردیم. قرار است به زودی دو آبشار دیگر IR6 در فردو راه اندازی شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام نمود: هزار سانتریفیوژ IR2m را نصب کردیم. 16 هزار و 500 سو ظرفیت غنی سازی داریم، ولی قبل از برجام حداکثر آن 13 هزار سو بوده است. دائم به این ظرفیت اضافه می شود. در فاصله کوتاهی هزار سانتریفیوژ IR2m نصب شد. دو زنجیره کامل IR4 نصب شده است و به سرعت جلو می فرایند.

وی ادامه داد: سالن مونتاژ سانتریفیوژ ما را دشمن چند ماه پیش منفجر کرد، ولی باز نایستادیم و سالنی که جبران کننده سالن از دست رفته است را به صورت موقت برپا کردیم. الان در دل کوه و نزدیک نطنز شبانه روز در حال کار هستیم که سالن های حساس را به دل کوه می بریم و امیدواریم سالن های مورد نظر سال آینده در دل کوه آماده شود و این تاسیسات را به آنجا منتقل کنیم.

صالحی گفت: ایران در حوزه غنی سازی به آستانه های این فناوری رسیده و دیگر هیچ مسئله ای ندارد و نیاز به مهندسی معکوس نداریم و خودمان طراحی می کنیم. برای هر سانتریفیوژ ما بیش از دو سه هزار سند فنی تولید کردیم. به عنوان مثال سانتریفیوژ IR9 قریب به دو هزار و 500 سند فنی دارد. الان طراح سانتریفیوژ هستیم. طول IR9 حدودا پنج متر است و هیولایی است و پنج بیلوز دارد. هفت هشت سال طول می کشد این سانتریفیوژ به مرحله صنعتی برسد.

وی یادآور شد: الان می توانیم IR6 را تولید انبوه کنیم. تا مطمئن نشویم این ماشین ها استاندارد ها و تاب آوری لازم را دارند سعی می کنیم تولید انبوه نکنیم، ولی می خواهیم با استاندارد جهانی جلو برویم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره هزینه هایی که در حوزه هسته ای صرف شده نیز گفت: در افکار عمومی این گونه جا انداخته اند هزینه های زیادی در حوزه فناوری هسته ای در کشور صرف شده است، ولی واقعیت چیز دیگری است.

وی با بیان اینکه متاسفانه اقتصاد کشور سر و سامان ندارد، گفت: به عنوان مثال راکتور بوشهر سالانه 600 تا 700 میلیون دلار ارزش اضافه کرده دارد. اجازه دهند برق نیروگاه بوشهر را با قیمتی که وزارت نیرو صادر می کند، 600 الی 700 میلیون دلار درآمد بوشهر در سال می شود، ولی به ما 70 میلیون دلار می دهند. این 70 میلیون دلار نه پول سوخت می شود نه قطعات و نه حقوق پرسنل.

صالحی همچنین افزود: بنده رفته ام از بانک 300 میلیارد تومان قرض کرده ام که پول سوخت نیروگاه بوشهر را بدهم. نیروگاهی که خودش می تواند 700 میلیون دلار ارزش اضافه کرده داشته باشد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به بازدید کنندگان مجلس از چهار سایت هسته ای گفت: رئیس کمیسیون امنیت مجلس نامه نوشت و آقای قالیباف به رئیس کمیسیون بودجه مجلس نامه نوشت، ولی رئیس کمیسیون بودجه به هر دلیلی اجتهاد کرد و آنچه در بودجه بود را همه را حذف کرد. بدون اینکه از ما سؤالی بشود.

صالحی گفت: اگر برق مان را صادر کنیم بودجه از دولت نمی خواهیم سازمان انرژی اتمی را با 20 هزار نفر پرسنل اداره می کنیم. تمام تحقیقات را انجام و تاسیسات را اداره می کنیم و نیروگاه جدید را می سازیم و چیزی نمی خواهیم. ما به بانک مرکزی بدهکاریم، ولی نمی توانیم پرداخت کنیم. بانک مرکزی سود دریافت می کند. به بانک مرکزی هزار میلیارد تومان بدهکار بودیم، الان شده پنج هزار میلیارد تومان.

علی اکبر صالحی درباره رادیودارو ها در داخل هم بیان نمود: یک میلیون نفر از این رادیودارو ها استفاده می کنند. همه چیزی که تولید می کنیم با سوبسید می دهیم. الان برخی از رادیودارو ها را در داخل کشور مجانی می دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش به یون درمانی اشاره کرد و گفت: یون درمانی آخرین شیوه برای درمان تعداد زیادی از انواع سرطان است. مرکز ملی یون درمانی پروتون را شتاب می دهد و تومور را نابود می کند. این مرکز دو سال پیش در اتریش راه افتاده است. این مرکز که در استان البرز می سازیم ششمین نوع از این مراکز است. در غرب آسیا اول هستیم و امیدواریم در شهریور فاز اول را افتتاح کردیم. در پی شیوع کرونا مشکلاتی ایجاد شد. 200 میلیون یورو تجهیزات آن است و دولت هم یورو ندارد و ما از دولت نگرفتیم و از بانک وام گرفتیم. قرار بود اول بانک های خارجی وام بدهند و به قضیه ترامپ خورد. شبانه روزی در حال کار هستیم و ساختمان آن تقریبا هزار میلیارد تومان است.

علی اکبر صالحی درباره ورود ایران به حوزه هسته ای نیز گفت: ایران از اواسط دهه 30 وارد حوزه هسته ای شد. در سال 1346 راکتور تهران راه اندازی شد و ما جزو کشور های پیشتاز در منطقه بودیم و جلو رفت تا زمانی که قیمت نفت در سال 1350 بالا رفت. درآمد زیادی رژیم گذشته داشت و خواستند این درآمد را چگونه هزینه کنند. پیشنهادی به موسسه ای در آمریکا می دهند که برنامه 20 ساله اجتماعی - اقتصادی ایران را تدوین کند که حدود 20 جلد بود. در آن برنامه آمریکایی ها پیشنهاد کرده بودند 20 هزار مگاوات برق هسته ای در فاصله 20 سال داشته باشید. یعنی سال 74 باید 20 هزار مگاوات برق هسته ای می داشتیم.

صالحی اعلام نمود: استدلال آن ها این بود که انرژی برق را یک کشور نباید از یک منبع به دست بیاورد و یک سبد انرژی درست کنیم و در آن سبد انواع انرژی باشد. هر کشوری به اقتضای شرایط خود یکی از این منابع عمده می شود. قبل از انقلاب آمریکایی ها توصیه کردند ایران 20 هزار مگاوات برق هسته ای داشته باشد.

وی با بیان اینکه الان تولید برق ما 40 مگاوات است، گفت: اگر نصف آن هسته ای بود اینقدر آلاینده نبود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سؤال که چرا آمریکایی ها الان می خواهند ایران برنامه هسته ای خود را کنار بگذارد؟ گفت:، چون آن زمان در مدار سیاسی آمریکا بودیم، ولی بعد از انقلاب خارج شده ایم.

وی نیروگاه هسته ای را تکنولوژی فاخری خواند و افزود: الان در صنعت هسته ای در بین کشور های در حال توسعه کشوری هستیم که حرف برای گفتن داریم. می توانیم راکتور تحقیقاتی طراحی کرده و بسازیم مثل راکتور اراک. البته راکتور قدرت قدری سخت تر است و نیازمند تجربه بیشتری است. ولی قادر به طراحی راکتور قدرت هستیم و برای ساختن اجزای آن نیاز است صنعت ما رشد کند.

صالحی ادامه داد: یکی از دستاورد های امروز بحث کسک است. کسک یک هیولایی است که 100 تن وزن آن است. فولادی به قطر دو و نیم متر و ارتفاع 6 متر که این را در ایران ساخته ایم. اولین بار بود که ایران توانست قطعه ای به این سنگینی فولادی را ریخته گری کرده و هم اینکه فورج کند. این قدم بزرگی در صنعت ما بود. در اسفراین این کار را کردیم و کار بزرگی انجام شد.

معاون رئیس جمهور توضیح داد: سوختی که در راکتور مصرف شده و بیرون آورده شده، بعد از اینکه پنج الی شش سال در استخر گذاشته می شود که حرارتش را از دست بدهد و رادیواکتیو آن بیاید بیرون، بعد از مدتی دیگر استخر جا ندارد و پر می شود و مجبوریم کسک هایی را بسازیم که این سوخت را در کسک بگذاریم وقتی سوخت را می گذاریم جمعا 120 تن وزن آن می شود. می توانیم 16 تا 18 مجتمع سوخت در آن جا بگذاریم و ضخامت فولاد آن 30 سانت است.

صالحی همچنین گفت: در آینده حتی در راکتور های قدرت، صنعت ما به مرحله ای می رسد که بتواند تجهیزات سنگین را تولید کند.

وی همچنین در بخش دیگری از این مصاحبه درباره دو نیروگاه جدید در بوشهر اعلام نمود: دو نیروگاهی که با روس ها قرارداد بستیم هشت ساله است. هر نیروگاه هشت سال طول می کشد. تا قراردادی با وزارت نیرو نبندیم نمی توانیم آب شیرین کن احداث کنیم.

معاون رئیس جمهور گفت: در سازمان انرژی اتمی شرکت بزرگی داریم و روی طراحی راکتور های کوچک کار می کنند. راکتور های کوچک مشکل صنعتی هم دارد، ولی به لحاظ ایمنی بهتر از راکتور های بزرگ است. وقتی راکتور کوچک می شود فشرده می شود و این فشردگی همه را در یک فضا قرار می دهد و به همین خاطر امن است. البته به لحاظ تکنولوژیکی پیچیده می شود.

صالحی همچنین بیان نمود: با چین مذاکرات مفصلی داشتیم و قرار بود قرارداد دو راکتور 100 مگاواتی را با چینی ها ببندیم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری گفت: حمله به نیروگاه های هسته ای ممنوع است و نیروگاه های هسته ای مثل نیروگاه بوشهر به گونه ای طراحی می شود که اگر یک هواپیمای مسافربری به آن بخورد آسیبی نبیند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره پیشران هسته ای نیز بیان نمود: در بحث پیشران خیلی خوب جلو رفتیم و پروژه بلندمدتی است. طراحی پیشران کار پیچیده و سختی است و از زمانی آقای روحانی این دستور را داد ما خیلی جلو رفتیم که خارج از تصور من بود.

وی همچنین گفت که پفراینده PMD بسته شده است.

مجله آی سیب: مجله آی سیب | مجله فناوری های جدید، رایانه ها، موبایل ها و کجت های هوشمند

مجله بیزبینگ: مجله بیزبینگ، مجله موفقیت در کارآفرینی و کسب و کار

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 7820

به "صادرکننده رادیودارو هستیم ، پرونده PMD ایران بسته شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرکننده رادیودارو هستیم ، پرونده PMD ایران بسته شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید