شروع نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1

به گزارش هیو بلاگ، نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 و نماینده اتحادیه اروپا دقایقی پیش در شهر وین شروع شد.

شروع نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و نماینده اتحادیه اروپا دقایقی قبل در شهر وین پایتخت اتریش شروع به کار کرد.

آنگونه که سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران عنوان نموده دستورکار این جلسه، برطرف تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران و چگونگی اجرای تعهدات طرف های مقابل است.

این نشست پس از آن برگزار می گردد که در نشست مجازی قبلی کمیسیون در روز آدینه 13 فروردین ماه طرفین توافق کردند ادامه مذاکرات را در روز سه شنبه 17 فروردین ماه به صورت رو در رو ادامه دهند. آنگونه که سعید خطیب زاده روز دوشنبه 16 فروردین ماه در نخستین نشست هفتگی خود با خبرنگاران در سال 1400 اعلام نمود تبادل نظر ها ناقص بود و ادامه آن رفت برای کمیسیون حضوری.

به همین دلیل سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در رأس هیأتی برای شرکت در این نشست شب گذشته (دوشنبه) وارد شهر وین پایتخت اتریش شد. در این سفر نمایندگانی از سایر دستگاه ها از جمله بانک مرکزی، وزارت نفت و سازمان انرژی اتمی، عراقچی را همراهی می نمایند.

گفتنی است، رایزنی های فنی در قالب نشست های کارشناسی در دو حوزه برطرف تحریم ها و مسائل هسته ای از جمله مهمترین موضوعات در دستور کار این نشست است.

همچنین در حاشیه نشست کمیسیون، به روال معمول، جلسات دوجانبه با روسای سایر هیأت های 1+4 برگزار گردید. شامگاه دوشنبه ملاقات دوجانبه ای با چین انجام و صبح امروز (سه شنبه) نیز ملاقات هایی با هیأت روسیه و اتحادیه اروپا صورت گرفت.

پس از آنکه اعلام شد هیأتی از آمریکا نیز روز سه شنبه در وین حضور دارند، مقامات ایرانی از جمله عراقچی، ظریف و خطیب زاده در اظهاراتی اعلام نمودند که هیأت ایرانی در وین هیچ مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی با هیأت آمریکایی ندارد.

خطیب زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی هم در این باره گفت: گفت وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با هیچ طرفی از آمریکا در وین و در هیچ جای دیگری صورت نگرفته و نخواهد گرفت و اینکه 1+4 در کجا و چگونه با آمریکا صحبت می نماید به خود 1+4 مرتبط است.

خطیب زاده همچنین یادآور شد: 1+4 از ما خواسته چگونگی توقف اقدامات جبرانی را اعلام کنیم که هیأت کارشناسی سازمان انرژی اتمی همراه آقای عراقچی هستند و 1+4 می توانند درباره مسائل فنی صحبت نمایند.

وی توضیح داد: راستا روشن است، تحریم های آمریکا تماما باید برداشته و راستی آزمایی گردد و بعد هم جمهوری اسلامی اقدام خود را انجام دهد. به تعبیر دیگر، ما فقط یک گام داریم. آن یک گام هم شامل برداشته شدن همه تحریم های آمریکاست و در مقابل آن ایران آمادگی دارد اقدامات جبرانی خودش را که به خاطر نقض پیمان طرف های دیگر بوده را متوقف کند و به عقب برگرداند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز امروز اعلام نمود: هیچ نماینده ای از آمریکا امروز در نشست کمیسیون مشترک یا نشست های کارشناسی در وین شرکت نخواهد کرد و هیچ گونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا در دستورکار هیأت ایرانی نیست.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 7744

به "شروع نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید