دیپلمات روس: احیای برجام به نفع جامعه بین الملل است

به گزارش هیو بلاگ، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین اتریش در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد که احیای برجام به نفع جامعه بین الملل است.

دیپلمات روس: احیای برجام به نفع جامعه بین الملل است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، میخائیل اولیانوف کننده روسیه در سازمان های بین المللی در وین اتریش گفت که بودن برجام بهتر از نبودن آن است.

وی که در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صحبت می کرد، گفت: آنهایی که مدعی هستند نبودن برجام بهتر از برجام بوده در حال تفسیر غلط واقعیت ها و نادیده دریافت واقعیت عینی برای مقاصد سیاسی خودشان هستند و اعضای شورای حکام و تمامی کشورهایی که منطقی فکر می کنند باید از گفت وگوها درباره احیای برجام حمایت کنند.

اولیانوف در ادامه سخنانش گفت: احیای برجام به نفع تمام جامعه بین الملل بوده و این برنامه ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تضمین کرده و همکاری اقتصادی با ایران و امنیت خاورمیانه را افزایش می دهد و برای یک مدت طولانی ایران یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود که بیشترین راستی آزمایی را خواهد داشت.

دولت آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق این کشور به طور یکجانبه و بر خلاف قوانین بین المللی از توافق هسته ای با ایران که با نام برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام شناخته می شود خارج شد و سیاست فشار حداکثری را علیه ایران اتخاذ کرد.

جمهوری اسلامی ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق بین المللی که به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده، عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می کنند فرصت دهد برای تحقق این وعده تلاش کنند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام ایران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی از توانایی یا اراده لازم برای عمل به وعده هایشان برخوردار نبوده اند در گام های متعهد تعهداتش ذیل برجام را کاهش می دهد.

جمهوری اسلامی ایران، بعد از برداشتن 5 گام برای کاهش تعهدات، خاتمه 15 دی ماه 1398 اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

اقدامات ایران به موجب مفاد توافق هسته ای از جمله بند 36 این توافق انجام می شد که به تهران اجازه می دهد در صورت عمل نکردن طرف های دیگر به تعهداتشان ذیل برجام، تعهداتش در این توافق را کاهش دهد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 8422

به "دیپلمات روس: احیای برجام به نفع جامعه بین الملل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات روس: احیای برجام به نفع جامعه بین الملل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید