وزیر خارجه آلمان: می خواهیم برجام را حفظ کنیم

وزیر امور خارجه آلمان مدعی شد طرف های اروپایی برجام خواهان حفظ این توافق هستند و کوشش می نمایند تا در چارچوب برجام به یک راه چاره دیپلماتیک برای حل اختلافات موجود دست یابند.

وزیر خارجه آلمان: می خواهیم برجام را حفظ کنیم

با هزینه های سفر به آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان روز سه شنبه مدعی شد که طرف های اروپایی برجام به دنبال حفظ برجام و دستیابی به راه حلی دیپلماتیک برای حل وفصل اختلافات با ایران هستند.

نماینده دائم جمهوری فدرال آلمان در سازمان ملل متحد، در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: ما دیگر نمی توانستیم تخلفات فزاینده ایران از توافق هسته ای را بدون پاسخ بگذاریم. هدف ما روشن است: ما می خواهیم این توافق را حفظ کنیم و به یک راه حل دیپلماتیک در چارچوب آن دست یابیم.

مقامات سه کشور اروپایی عضو برجام روز سه شنبه 24 دی ماه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که مکانیسم موسوم به سازوکار حل وفصل اختلافات در برجام را به جریان انداخته اند.

سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعاهای اثبات نشده اظهار داشتند: ما به عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به همراه شرکای اروپایی مان منافع امنیتی مشترکی داریم. یکی از آنها، حفظ نظام منع اشاعه هسته ای و اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز اقدام به ساخت سلاح هسته ای نمی نماید.

آنها در ادامه درباره توافق هسته ای برجام نوشتند: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همان طور که سران کشورهای ما به روشنی ابراز نموده اند نقشی کلیدی در این خصوص بازی می نماید. برجام یکی از دستاوردهای کلیدی دیپلماسی چندجانبه و معماری نظم اشاعه جهانی است.

توافق هسته ای برجام سال 2015 میان ایران و پنج کشور عضو شورای امنیت به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد. دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض نموده از آن خارج شد.

آمریکا پس از خروج از برجام تمامی تحریم های تعلیق شده ذیل این توافق را احیا کرد و کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا به هیچ یک از وعده های خود برای جبران تبعات این خروج عمل ننموده اند.

بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته ای، تهران در پنج مرحله با فواصل 60 روزه تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. ایران تأکید نموده است که کاهش این تعهدات ذیل بندهای 26 و 36 توافق اجرا شده و به معنای نقض توافق نیست.

ایران از اردیبهشت ماه امسال پس از اعلام نخستین مرحله از کاهش تعهدات هسته ای خود، بارها اعلام نموده است که دیگر حاضر به اجرای یکجانبه برجام نخواهد بود و تنها زمانی تعهدات هسته ای خود را به طور کامل اجرا خواهد نمود که طرف مقابل نیز به تعهدات خود عمل کند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 8 اسفند 1398 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 1456

به "وزیر خارجه آلمان: می خواهیم برجام را حفظ کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه آلمان: می خواهیم برجام را حفظ کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید