کره جنوبی: آمریکا اجازه انتقال پول ایران را نمی دهد

به گزارش هیو بلاگ، خبرگزاری رویترز گزارش داده شبکه پیچیده تحریم های آمریکا موجب ایجاد اخلال در مبادله اقلام بشردوستانه با ایران شده است.

کره جنوبی: آمریکا اجازه انتقال پول ایران را نمی دهد

به گزارش فارس، یک رسانه انگلیسی امروز پنجشنبه گزارش داده تحریم های آمریکا مبادله کالاهای بشرمحبت آمیز با ایران را دچار مشکل کرده است

خبرگزاری رویترز نوشته با آنکه دولت آمریکا ادعا می کند مبادله دارو و مواد غذایی مشمول تحریم نیست بانک ها و دولت ها میلی به قبول پول ایران یا انتقال آن ندارند، زیرا نگرانند که این اقدام آنها ممکن است به صورت ناخواسته شبکه پیچیده تحریم های آمریکا را نقض کند.

آمریکا و سوئیس روز 10 بهمن ماه سال گذشته مدعی اجرایی شدن ساز و کار اقتصادی جدیدی به نام تمهید تجاری انسان محبت آمیز سوئیس (SHTA) برای ارسال اقلام انسان محبت آمیز به ایران شدند.

با وجود این، بانک مرکزی ایران نمی تواند میلیاردها دلار پول نقد حاصل از صادرات نفت که بین سال های 2016 تا 2018 روی هم انباشته شده اند را به حساب های بانکی که با این کانال کار می کنند انتقال دهد. این مسئله را پنج منبع آگاه به موضوع به خبرگزاری رویترز گفته اند.

این پول در حساب های بانکی کشورهایی که ایران به آن نفت فروخته، به خصوص کشورهای آسیایی واقع شده است و پول مورد نظر در سال های بعد از عقد توافق هسته ای و قبل از خروج آمریکا از برجام در این حساب ها انباشته شده است.

برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، تیرماه سال 1394 میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا این کارشکنی ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته ای خارج خواهد کرد.

ترامپ پایان سه شنبه 8 می 2018 (18 اردیبهشت ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم های متوقف شده علیه ایران را صادر کرد.

خبرگزاری رویترز می گوید مشکل علاوه در مبادلات اقلام بشرمحبت آمیز در سایر حوزه ها هم احساس می شود و مثلاً بسیاری از شرکت های کشتی رانی و بیمه تمایلی برای تحت پوشش قرار دادن شناورهای ایرانی حتی برای تجارت مجاز هم ندارند.

کره جنوبی و ژاپن

چند منبع می گویند مقام های کره جنوبی و ژاپن از انتقال پول نقد به سوئیس بدون اجازه آمریکا خودداری می کنند. وزارت خارجه کره جنوبی این موضوع را تأیید کرد.

یک مقام این وزارتخانه به رویترز گفت: با توجه به تحریم های آمریکا بازگرداندن پول به صورت نقد امکان پذیر نیست. هر گونه مجوز درباره این وجوه باید از طرف آمریکا صادر شود.

مقام وزارت خارجه کره جنوبی گفت سئول درباره انتقال پول ایران به جهت کانال سوئیس رایزنی هایی را انجام داده. او با وجود این گفت: آمریکا نظر مثبتی درباره چنین طرح هایی ندارد.

رویترز نوشته مشخص نیست چرا ایالات متحده آمریکا برای چنین مبادلاتی مجوز صادر نکرده است.

یک مقام وزارت خارجه ژاپن از اظهارنظر خودداری کرده و مسئله را به مقام های ایران ارجاع داده است. بانک مرکزی ایران به درخواست رویترز برای مصاحبه پاسخ نداده است.

یک سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در پاسخ به این سئول که آیا انتقال وجوه به این شکل مجاز است و آیا آمریکا مجوز آن را صادر می کند گفت ایالات متحده به تضمین تحویل کالاها و خدمات بشرمحبت آمیز به مردم ایران متعهد است.

وی گفت: سیاست آمریکا هیچ وقت محدود کردن تجارت کالاهای بشرمحبت آمیز با ایران نبوده است و حالا هم نیست.

دولت سوئیس امروز پنجشنبه اعلام کرد یک شرکت دارویی در سوئیس از طریق کانال تجاری بشرمحبت آمیز با ایران یک داروی ضد سرطان را برای این کشور ارسال کرده است.

سخنگوی وزارت اقتصاد سوئیس اشاره ای به نام شرکت انتقال دهنده این دارو نکرده و توضیح بیشتری درباره حجم مبادله اجرا شده نداده است.

سنت دیرینه آمریکا در کارشکنی

دولت آمریکا سنت دیرینه ای در کارشکنی در مبادلات کالاهای بشرمحبت آمیز با ایران دارد. واشنگتن آبان ماه سال گذشته به دلیل صدور دستورالعملی جدید که عملاً مبادلات اقلام بشرمحبت آمیز با ایران را غیرممکن می کرد به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

خزانه داری آمریکا، آبان ماه با اعمال دستورالعمل هایی موسوم به تمهیدات خاص نوع 5 تهران را در زمره قلمروهای قضایی موجد نگرانی های خاص از لحاظ پولشویی قرار داده و نهادها و سازمان های اقتصادی را به اتحاذ تدابیری ویژه در مراودات اقتصادی با طرف های مرتبط با ایران، از جمله در مبادلات اقلام بشرمحبت آمیز با ایران ملزم کرد.

خزانه داری آمریکا در آن بیانیه که همزمان با راه اندازی ساز و کار SHTA برای مبادلات انسان محبت آمیز با ایران صادر کرده بود اشاره کرد که شبکه اجرایی جرائم اقتصادی خزانه داری آمریکا (FinCEN) همزمان با راه اندازی مکانیسم جدید برای تسهیل مبادلات انسان محبت آمیز با ایران، با استناد به بند 311 قانون میهن پرستی، مصوب سال 2001 قواعد جدیدی برای محافظت از نظام اقتصادی آمریکا در برابر فعالیت های اقتصادی مخرب ایران به کار گرفته است.

تدبیر خاص نوع 5 به شبکه اجرایی جرائم اقتصادی اجازه می دهد در صورتی که تشخیص دهد حساب کارگزاری یا حساب payable-through که قرار است برای یک بانک خارجی یا به نیابت از آن افتتاح شود به نحوی با یک قلمرو موجد نگرانی های پولشویی مرتبط است، برای افتتاح آن حساب ها در داخل آمریکا محدودیت هایی اعمال کند.

تحریم مستقیم صادرات دارو

تحریم هایی که دولت آمریکا از خردادماه امسال علیه شرکت کشتی رانی جمهوری اسلامی و شرکت ای سیل اجرایی کرد مستقیماً صادرات دارو به ایران را هدف می گیرد.

هرچند شرکت خطوط کشتی رانی ایران پیش از آن تاریخ هم در فهرست تحریم ها قرار داشتند اما تحریم هایی که از 19 خرداد به اجرا گذاشته شد از این منظر تازگی داشت که بر اساس فرمان اجرایی 13382 و دو برچسب اشاعه تسلیحات کشتار جمعی و مقررات تحریم های اقتصادی ایران صادر می شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در توضیح خود در مورد آثار این تحریم ها، به صراحت عنوان کرده بود که اقدام تازه این کشور ارسال دارو و اقلام انسانی به ایران را محدود می کند.

در صفحه پرسش و پاسخ های خزانه داری آمریکا، در این رابطه آمده است: ایالات متحده مجوزها و معافیت های گسترده ای ذیل تحریم ها دارد که اجازه فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران توسط افراد آمریکایی یا غیرآمریکایی را می دهد. اما این مجوزها و معافیت ها عموما تراکنش با افرادی که ذیل فرمان اجرایی 13382 تحریم شده اند را شامل نمی شود.

واشنگتن اعلام کرد این تحریم ها از روز 8 ژوئن 2020 میلادی (19 خرداد 1399) اجرایی می شوند. به نوشته خزانه داری آمریکا، از این تاریخ به بعد اتباع ایالات متحده، مگر با دریافت مجوزهای موردی، از مشارکت در تراکنش با IRISL و E-Sail منع خواهند شد، از جمله از تراکنش های مربوط به فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی از سوی اتباع ایالات متحده یا از ایالات متحده.

خزانه داری آمریکا می افزاید: علاوه بر این، افراد غیرآمریکایی هم که آگاهانه در تراکنش های مشخص با IRISL و E-Sail مشارکت داشته باشند، حتی برای فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، خود را در معرض تحریم های دیگر قرار می دهند.

تنها راه حلی که آمریکا برای دور ماندن از تحریم ها به طرف های تجاری ایران ارائه کرده، این است که معاملات خود را تا پیش از زمان اجرایی شدن تحریم ها به پایان برسانند.

این اقدام آمریکا در حالی صورت می گیرد که بخش بزرگی از واردات مواد غذایی و دارو به ایران از طریق دریا و توسط شرکت خطوط کشتی رانی جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین خطوط کشتی رانی ایران انجام می گیرد.

در حقیقت برچسب های تازه ای که آمریکا به این شرکت افزوده، تنها از یک نظر در شرایط پیشین خطوط کشتی رانی ایران تفاوت ایجاد کرده و آن هم دشوارتر کردن صادرات اقلام انسانی به ایران است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4812

به "کره جنوبی: آمریکا اجازه انتقال پول ایران را نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کره جنوبی: آمریکا اجازه انتقال پول ایران را نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید