معرفی چند بازی فکری برای افزایش دقت و هوش بچه ها

به گزارش هیو بلاگ، بازی فکری مانند بازی پیدا کردن گنج، شرلوک هلمز، ماز و بازی حافظه با لگو علاوه بر سرگرم کردن کودک، باعث افزایش توانایی های ذهنی وی می شود.

معرفی چند بازی فکری برای افزایش دقت و هوش بچه ها

این روزها متاسفانه بیشتر وقت بچه ها با انجام بازی های کامپیوتری و سرگرم شدن با گوشی تلفن همراه و تبلت ها می گذرد. ضروری است که والدین با بازی های متفاوت آشنایی داشته باشند تا هنگامی که بازی کردن کودک خود با تبلت را منع می کنند بتوانند جایگزین مناسبی برای او داشته باشند. آموزش بازی فکری و انجام آن با بچه ها موجب تقویت توانایی ذهنی کودک شده و روابط کودک و والد و همچنین مهارت های ارتباطی کودک با همسالانش را بهبود می بخشد.

بازی فکری پیدا کردن گنج

بچه ها بازی فکری پیدا کردن گنج از روی نشانه ها و نقشه را بسیار دوست دارند. کاوش و حل معما برای رسیدن به هدف در این بازی موجب افزایش خلاقیت کودک و پرورش هوش فضایی او می شود. مهم نیست که گنج مورد نظر چه باشد. شما از یک لباس یا کتاب می توانید به عنوان گنج پنهان شده استفاده کنید.

آنچه نیاز دارید:

 • کاغذ
 • خط کش
 • ماژیک
 • گنج

روش بازی:

 1. ابتدا با مداد و خط کش نقشه خانه اتان (درها، اتاق ها، آشپزخانه، دستشویی، انباری،...) را بر روی کاغذ بکشید.
 2. اگر کودکتان کوچک است روی نقشه وسایل و مبلمان را نیز تعیین کنید تا بازی آسانتر شود.
 3. گنجی را در نقطه ای از خانه مخفی کرده و با ماژیک قرمز محل گنج را بر روی نقشه علامت بزنید.
 4. از کودک بخواهید با کمک نقشه آن را پیدا کند.
 5. می توانید جای خود را با کودک عوض کرده؛ او گنج را پنهان کند و شما پیدا کنید.

این بازی سرگرم کننده به رشد ذهنی و جسمی کودکتان کمک می کند و کودک دنبال کردن نشانه ها را یاد گرفته و دقتش افزایش می یابد.

بازی فکری و گروهی شرلوک هلمز

دقت بچه ها یک مهارت است که می توان آن را پرورش داد. با این بازی گروهی جذاب می توانید هوشکمک و توجه به جزییات را در کودکتان محک بزنید. نکته اصلی این بازی عمل کردن طبق گفته شرلوک هلمز مبنی بر اینکه توجه به جزییات بدون توجه به بی اهمیت بودن آنها اولین قدم در حل معما و رموز است، می باشد.

آنچه نیاز دارید:

 • 4 شرکت کننده یا بیشتر

روش بازی:

 1. شرکت کننده ها را به دو گروه کارآگاه و مرموز تقسیم کنید.
 2. هر بازیکن از هر تیم باید یک یار از تیم مقابل انتخاب کند. یک دقیقه زمان تعیین می شود تا تیم کارآگاه یارشان در تیم مقابل را با دقت نگاه کنند و جزییات ظاهری او مثل لباس و مدل مویش را به خاطر بسپارند.
 3. بعد از اینکه زمان تمام شد. تیم کارآگاه پشت کرده و چشمشان را 30 ثانیه می بندند. در این زمان تیم مرموز باید یکی از خصوصیات ظاهری (مثل بسته بودن یا باز بودن یک دگمه) را تغییر دهند.
 4. بعد تیم کارآگاه چشمشان را باز کرده و باید تغییر داده شده را تشخیص دهند.
 5. اگر نتوانستند؛ تیم مرموز جواب صحیح را فاش می کنند.
 6. بعد از یک دور بازی تیم ها جای خود را عوض کنند تا همه شرکت کننده ها شانس قرار دریافت در تیم کارآگاه یا مرموز را داشته باشند.
 • این بازی یک ایده خوب برای سرگرم کردن بچه ها در جشن تولدها می باشد.

بازی فکری ماز برای بچه ها

این بازی برای بچه های مناسب است که شمارش اعداد را یاد گرفته باشند. اگر کودک در مرحله یادگیری تشخیص اعداد باشد این بازی فکری کمک می کند تا با یک روش خلاقانه شکل اعداد در ذهن کودک باقی بماند. این بازی خصوصا برای بچه ها پیش دبستانی مناسب است که زود از یادگیری خسته می شوند.

آنچه نیاز دارید:

 • رول کاغذ بزرگ
 • نوارچسب
 • قیچی

روش بازی:

 1. یک کاغذ رولی بزرگ را آماده کنید و عدد یا عنوانی که می خواهید با کودک کار کنید را از بالا به پایین بنویسید (پشت و جلو). دقت کنید عددها به هم وصل و در ارتباط باشند.
 2. جاهای خالی را با اعداد دیگر پر کنید.
 3. نوارچسب و قیچی به کودک بدهید و از کودک بخواهید از اولین عدد مورد نظر مثلا 8 شروع کند و هر 8 را به 8 بعدی با نوار چسب متصل کند.
 • می توانید این بازی را روی کاغذ کوچک تر یا حتی A4 نیز انجام دهید، همچنین می توانید از مفاهیم دیگری غیر از عدد مثل حروف الفبا یا اشکال هندسی و رنگ ها نیز استفاده کنید. بازی ماز موجب تقویت تمرکز و دقت بچه ها می شود و قدرت حل مسئله را در آنان افزایش می دهد.

بازی حافظه با لگو

بازی حافظه با لگو فرصت مناسبی برای سرگرم کردن و افزایش حافظه کودک است. این بازی فکری مناسب بچه ها 3 تا 5 سال می باشد ولی با تغییراتی می تواند برای بچه های کوچک تر یا بزرگ تر نیز به کار رود.

آنچه نیاز دارید:

 • خانه های لگو
 • لیوان کاغذی

روش بازی

 1. 10 لیوان انتخاب کنید.
 2. 5 جفت خانه لگو را جدا کنید، هر جفت رنگ و سایز متفاوتی داشته باشند.
 3. زیرهر لیوان یک خانه لگو مخفی کنید.
 4. نفر اول دو لیوان را بلند می کند اگر خانه ها شکل هم بود (یک سایز و یک رنگ) آنها را بر می دارد. اگر نه لیوان را دوباره سرجایش می گذارد و نوبت نفر بعد می شود.
 5. بازی ادامه دارد تا زمانی که همه جفت لگوها جور شوند.
 • در این بازی فکری بچه ها صبر کردن و رعایت نوبت را یاد می گیرند و مهارت های فکری آنها تقویت می شود.

برگرفته از: shidshad

منبع: ستاره
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 5647

به "معرفی چند بازی فکری برای افزایش دقت و هوش بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی چند بازی فکری برای افزایش دقت و هوش بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید