قصاص های بدون اقرار

به گزارش هیو بلاگ، انکار می کردند، اما قصاص شدند. یکی نقاش بود، دیگری عاشق، آن یکی هم دلداده. هر سه اعتراف کردند، اما پس گرفتند آنچه گفتند و انکار را پیشه کردند. سال هاست که از جلسات بازپرسی و دادگاهی سه متهم به قتل جنجالی کشور می گذرد. فراز ابراهیمی، دل آرا دارابی و شهلا جاهد، سه قاتل نام آشنایی که داستان جنایت شان در دهه 80 از جنجالی ترین ها بود. سه زن و مردی که در بازپرسی ها موبه مو جزئیات قتل را گفتند و اعتراف کردند. مدارک و شواهد هم نشانِ قاتل را بر پیشانی این مجرمان حک کرد. سه پرونده پیچیده و اسرارآمیزی که یک شباهت داشتند. فراز، دل آرا و شهلا در جلسه محاکمه، اقرار هایشان را برگرداندند.

قصاص های بدون اقرار

شهفرایند در ادامه نوشت: در برگشتی عجیب ادعا کردند قاتل نیستند. وقتی دادگاهی شدند، هر سه متهم خود را بی گناه جلوه دادند. بی گناهی شان ثابت نشد. فقط ادعا کردند، اما مدارک روشده، حکم قاتل را بر پیشانی متهمان مُهر کرد. قصاص شدند یکی پس از دیگری؛ فراز دهم بهمن 86، دل آرا یازدهم اردیبهشت 88 و شهلا جاهد دهم آذر 89.

دَه تا سیزده سال از آن روزی که این سه قاتل پای چوبه دار رفتند، می گذرد. اما هنوز متهمانی هستند که با وجود مدارک و شواهد جرم در جلسات رسیدگی قتل را گردن نمی گیرند و انکار می کنند. قاتل آتنا دختربچه پارس آبادی و آرمان عبدالعالی متهم پفراینده غزاله هم دو پفراینده دهه 90 است. متهمانی که تا آخرین دادگاه قتل را به گردن نگرفتند، اما رأی به قصاص شد.

فرار از جرم

مجرمانی که انکار می کنند تا با خرید زمان از جرم شان فرار کنند. این موضوع در پفراینده شهلا جاهد بیش از هر پفراینده دیگری نمایان بود.

پفراینده ای که در آن بار ها شهلا به قتل اقرار و بعد آن را انکار می کرد، اتفاقی که باعث شد سال ها فرایند رسیدگی به پفراینده طول بکشد. اما خودش هم گمان نمی کرد پس از هشت سال از قتل لاله سحرخیزان همسر ناصر محمدخانی، سوت سرانجام زندگی اش پشت چهار دیواری اوین به صدا درآید.

چرخشی عجیب در دادگاه

از جلسات دادگاه فراز هم نمی شود به راحتی گذشت. قاتل دختر جوانی به نام آندیا. بهمن ماه سال 82 بود که این پفراینده رنگ وبوی جنایی به خود گرفت. فراز وقتی دید دختر مورد علاقه اش حاضر نیست با او ازدواج کند، دست به جنایتی هولناک زد، او آندیا را در خودرو کشت و جنازه اش را در چاهی به آتش کشید. اعترافاتی که در پای میز محاکمه برگشت. منکر شد و ادعا کرد آندیا خودش سرش را به شیشه خودرو کوبیده و در پی این اقدام جان باخته است.

فراز وکیل مدافع او، مُصرانه بر مرگ خودخواسته دختر شانزده ساله تأکید می کرد. اما با توجه به مدارک موجود در پفراینده حکم صادره از سوی دادگاه کیفری تأیید شد. فراز هم در بهمن 86 بالای چوخه دار رفت.

نامه بی گناهی

دل آرا هم در یک پفراینده جنایی اسمش سر زبان ها افتاد. او متهم اصلی یک جنایت بود. با همدستی پسری به نام امیرحسین، دخترعموی پدرش را به قتل رساند؛ او هم انکار کرد. دل آرا پس از اعتراف به جنایت، با ارسال نامه ای برای قاضی پفراینده اش نوشت که به دلیل علاقه ای که به امیرحسین داشته، قتل را گردن گرفته است. او در این نامه نوشته بود: امیرحسین به من قرص هایی داد که هیچ اراده و اختیاری نداشتم. امیرحسین من را مجاب کرده بود که به خاطر سن کمم مجازات نمی شوم، به همین علت قتل را گردن گرفتم، اما واقعیت این است که من تنها تماشاچی بودم و…

اگرچه دل آرا این نامه را برای قاضی پفراینده ارسال کرد، اما بازسازی صحنه جنایت حاکی از آن بود که او نقش اصلی را در قتل به عهده داشته است، به همین دلیل، او پس از محاکمه به قصاص محکوم شد و یازدهم اردیبهشت 88 پای چوبه دار رفت. ماجرا هایی که همه آن ها شباهت های زیادی به هم دارند؛ از آغاز تا انتها.

انکار قتل آتنا

اسماعیل قاتل آتنا دختر هفت ساله پارس آبادی هم بعد از دوماه که در زندان اردبیل بود، منکر تمامی اعتراف هایش شد. او در دادگاه حرف های جدید زد که با تمام حرف های گذشته اش فرق داشت. اگرچه برگه پزشکی قانونی نشان می داد که اسماعیل به این دختر قبل از قتل تجاوز کرده است، اما او تجاوز و قتل را منکر شد. او درباره این چرخش 180 درجه ای اعترافاتش می گفت: آن زمان تحت فشار بودم، سرم باد کرده بود و همه بدنم سیاه بود، برای همین اعتراف کردم.، اما این علم قاضی بود که عدالت را اجرا کرد و اسماعیل رنگرز شهریور 96 اعدام شد.

پفراینده ای مرموز با حکم قصاص

اما حالا با یکی دیگر از پیچیده ترین پفراینده های جنایی کشور روبه رو هستیم. پفراینده ای سر به مُهر و رازآلود. پفراینده آرمان عبدالعالی پسری که از هفت سال قبل به اتهام قتل غزاله، دختر مورد علاقه اش در زندان به سر می برد. او یک بار هم تا پای چوبه دار رفت، اما بار دیگر محاکمه شد و بار دیگر گناهکار تشخیص داده و به قصاص محکوم شده است. آرمان هم با وجود اعتراف به قتل، پس از مدتی اقرار های خود را پس گرفت و گفت: غزاله را زنده در کنار سطل زباله رها کرده است.

این پفراینده یکی از تلخ ترین جنایت های بدون جسد است. در این سال ها جسد غزاله پیدا نشد و با وجود دوباره رأی قصاص قضات دادگاه، هنوز مشخص نیست جسد غزاله کجاست. آیا آرمان هم همانند دیگر هم قطارانش با وجود انکار قتل و اصرار بر بی گناهی قصاص خواهد شد؟

انکار جرم و مجازات

شاید زندان کانون وکلاست که قاتل با یادگیری قاعده و قانون اعترافاتش را پس می گیرد و قتل را انکار می کند. انکار هم بعد از اقرار موجب ساقط شدن جرم مجازات نیست. این را ناصر صمدزاده، حقوقدان می گوید. او در ادامه می گوید: در ماده 211 قانون مجازات اسلامی آمده است که علم قاضی با توجه به مستندات و تحقیقی که انجام می دهد، می تواند به اقرار هم غلبه کند. قاضی باید تمام تلاش خود را بکند که با توجه به علمش و مستندات حقیقت را آشکار کند. این حقوقدان معتقد است که بسیاری از اوقات متهمان پس از رهایی از جو سنگین حاکم بر تحقیقات مقدماتی، تمام یا قسمتی از آنچه به ضرر خود گفته بودند، انکارمی کنند.

او می گوید: در این صورت قضات دادگاه وظیفه دارند علت تعارض گفته ها را بپرسند و دو گفتار متناقض منتسب به متهم را مقایسه و در یک پیش فرض یقین حاصل کنند. در این حالت اگر بر قاضی دادگاه محرز شد که گفته های این متهم در مرحله دادسرا منطبق بر واقعیت بوده است، از آن اظهارات به عنوان مدارک جرم استفاده می شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 5840

به "قصاص های بدون اقرار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصاص های بدون اقرار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید