ویروس ها چگونه نام گذاری شدند؟

به گزارش هیو بلاگ، ایرنا زندگی: شاید دانستن پاسخ این سوال برای شما نیز جذاب باشد که دانشمندان بر چه اساسی ویروس های جدید را نام گذاری می نمایند؟ بهتر است بدانیم، نام گذاری ویروس های یافته شده، خود یک فرایند جدی و تخصصی است که محققان بر اساس چهارچوب و پایه های علمی ویروس های جدید را نام گذاری می نمایند، نه بر اساس سلایق شخصی. ایرنا زندگی، نام گذاری 7 مورد از ویروس ها را طبق مطالعات ریدرزدایجست صورت گرفته، گردآوری نموده است. در این شرایطی که همه جا صحبت از ویروس ها است شاید متوجه این موضوع شده باشید که یک ویروس ممکن است چند تا اسم داشته باشد، یکی اسم علمی و دیگری اسمی که عموم مردم، ویروس را خطاب می نمایند. طبق گزارش بی بی سی فیوچر، اسم های علمی ویروس ها توسط کمیته بین المللی آرایه شناسی ویروسی نام گذاری می گردد که بر اساس سایز و شکل ویروس است. اما اسم های عمومی که در بین مردم رواج بیشتری دارد، گرفته شده از قسمتی اسم علمی است که با لحجه ها، گویش ها و زبان ها مختلف ترکیب می گردد و در بین مردمان آن منطقه رواج می یابد.

ویروس ها چگونه نام گذاری شدند؟

CoV-2

در این روز هایی که مستند های بسیاری درباره کوید19 ساخته شده است شاید بدانید که ابتدا در ووهان چین به این ویروس ناول کروناویروس می گفتند که به معنی کروناویروس جدید بود. به گزارش بی بی سی فیوچر، کوید 19 را سپس به Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus Two نام خواندند که به اختصار SARS-CoV 2 نامیدند این نام منعکس نماینده این است که یکی از خانواده های بیماری سارس است. دانشمندان دریافتند که این نام خیلی مشابه نام ویروس سارس که در سال 2003 در چین رواج داشته و باعث وحشت نیز می گردد، پس تصیمیم بر آن شد که تغییراتی را لحاظ نمایند؛ اما در این زمان نام های زیادی بدون هیچ اساس علمی، رواج یافتند، مانند ویروس چینی و آنفولانزای ووهان، که طبق گزارش سازمان جهانی سلامت (WHO)، این نام ها نژادپرستانه و برای ضربه زدن به اقتصاد، مردم و ملیت یک کشور طراحی شدند. در آخر سارس از ابتدای نام SARS-CoV 2 حذف شد و سال کشف ویروس بر روی آن اثر گذاشت و حالا ما آن را با نام CoV-19 می شماسیم.

H1N1

این همان آنفولانزای فصلی ای است که در پاییز گذشته ایران بسیاری را درگیر کرد؛ ولی کشنده نیست. این ویروس نیز نام طولانی ای دارد، نام علمی آن (H1N1) A/California/04/2009)) است. دستورالعملی که سازمان بهداشت جهانی در سال 1890 تصویب کرد به این صورت بود که نام ویروس ها باید طبق میزان آلودگی، مکانی که منشاء ویروس است، سال کشف، سال به وجود آمدن و نوع پروتئینی که در آنتی ژن آن وجود دارد، به صورت اعداد بیان شوند. در اسم علمی این ویروس آمده است که این آنفلوانزا شایع نوع A است که برای اولین بار در سال 2009 در کالیفرنیا کشف شد، این چهارمین ویروس در نوع کشف شده خود است و پروتئین های خاص آن هماناگلوتینین نوع 1 و نورآمینیداز است. این آنفلوآنزا همچنین به عنوان آنفلوانزای خوکی معروف است؛ زیرا شبیه ویروس هایی است که به طور معمول در بین خوک ها مشاهده میگردد؛ اما در واقعیت این بیماری هنگام خوردن گوشت خوک آلوده به انسان منتقل نشده بود، این نام (آنفولانزای خوکی) برای کشاورزان گوشت خوک مسائل فروش را، ایجاد کرد. چندین کشور از جمله چین، روسیه و اوکراین؛ حتی واردات گوشت خوک از مکزیک را نیز ممنوع کردند.

MERS-CoV

نام این کروناویروس (CoV رسمی در انتهای آن) مخفف سندرم تنفسی خاورمیانه است. دکتر کیجی فوکودا، معاون مدیر کل امنیت بهداشت در سازمان بهداشت جهانی، در سال 2015 برای پاسخ به تصمیم این سازمان برای تغییر استاندارد های نامگذاری خود برای ویروس ها، گفت: بعضی از این نام ها با تشدید اثرات منفی بر جوامع و اقتصاد آن ها همراه است. یعنی، وقتی نام ویروس ها بر اساس مکانی است که ویروس در آنجا کشف شده، این امر میتواند منجر به بروز عواقب ضد اجتماعات مذهبی و قومی گردد. موانعی برای سفر، تجارت نیز ایجاد می نماید.

HIV

ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) باعث بیماری بنام سندرم نقص سیستم ایمنی اکتسابی (ایدز) میگردد که در حال حاضر حدود 1.1 میلیون نفر در ایالات متحده به آن مبتلا هستند. به اندازه کافی وحشتناک است که وقتی HIV در دهه 1980 برای اولین بار ظاهر شد، با مردان همجنسگرا (اشتباه) برابر شد و بیماری کمبود ایمنی مرتبط با همجنسگرا یا GRID نام گرفت. طبق گزارش پاسفیک استاندارد، تا زمانی که دانشمندان متوجه شدند که این افراد نیز دگرجنسگرا و هموفیلی را نیز آلوده مینمایند، رواج ایدز ادامه یافت. متأسفانه، براساس گزارش بیبیسی فیوچر، نام اولیه نه تنها توهین آمیز بود؛ بلکه کوشش هایی را برای کنترل آن (توسط کنگره) نیز مختل نموده باشد؛ زیرا این مسئله به عنوان یک مسئله طاقت فرسا شناخته شده است.

Avian Flu

ویروس هایی که در پرندگان ظاهر میشوند به ندرت به انسان منتقل میشوند. دو نوع آنفلوانزای مرغی وجود دارد که نگرانی زیادی را ایجاد نموده است. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، یکی از این اولین بار در سال 2013 در چین ظاهر شد و با نام H7N9 آسیایی نامگذاری شده است، که برای آنفلوانزای مرغی نوع الف (H7N9) کوتاه مدت است. آسیا جایی که این ویروس از آن سرچشمه گرفته است، الف برای نوع آنفلوانزا و H7N9 برای انواع پروتئین های هموگلوتینین و نورآمینیداز موجود در آن. نوع دیگر اولین بار در سال 1997 در انسان تشخیص داده شد و طی این سال ها چندین تجدید حیات نیز داشته است. این بیماری آنفولانزای مرغی الف بسیار بیماریزا (H5N1) است؛ حتی اگر برای مدت زمان کمی باشد.

منبع: readers digest، bbc future، سازمان جهانی سلامت، پاسفیک استاندارد

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4069

به "ویروس ها چگونه نام گذاری شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس ها چگونه نام گذاری شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید