عراقچی: تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است، طرف ها می توانند روی یک متن مشترک آغاز به کار نمایند

به گزارش هیو بلاگ، معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه به نظر می رسد تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است، گفت: طرف ها می توانند روی یک متن مشترک آغاز به کار نمایند.

عراقچی: تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است، طرف ها می توانند روی یک متن مشترک آغاز به کار نمایند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در اظهاراتی بعد از نشست امروز (شنبه) کمیسیون مشترک برجام گفت: امروز بعد از سه روز که از کار کمیسیون مشترک گذشت یک بار دیگر نشست کمیسیون مشترک را برای آنالیز فرایند پیشرفت بحث هایی که تا الان انجام شده هم در حوزه برطرف تحریم ها و هم هسته ای تشکیل دادیم و گزارش کار کارگروه ها را مرور کردیم و بحث های خوبی در داخل نشست صورت گرفت.

وی اضافه نمود: به نظر می رسد یک تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است و اشتراک در هدف نهایی الان بین همه وجود دارد. راستای که باید طی گردد، الان یک مقدار شناخته شده است. البته این راستا آسان نیست و اختلاف نظر ها این گونه نیست که انتها یافته باشد و اختلاف نظر های بعضا جدی وجود دارد که باید در طی مذاکرات بعدی کاهش یابد.

عراقچی بیان کرد: اصلا علاقه مند به مذاکرات فرسایشی و طولانی مدت نیستیم. در حدی که احتیاج است بحث ها روشن شده و گفته گردد، طبیعتا مذاکرات ادامه خواهد یافت.

به گزارش فارس، معاون وزیر خارجه همچنین بیان کرد: مذاکرات الان به مرحله ای رسیده که طرف ها می توانند روی یک متن مشترک شروع به کار نمایند. نگارش متن حداقل در حوزه هایی که اشتراک نظر وجود دارد می تواند شروع گردد و به همین منظور هیأت ایرانی متون مورد نظر خودش را در حوزه هسته ای و برطرف تحریم ها آماده نموده و این را به همه طرف ها ارائه نموده است و این متون می تواند مبنای مذاکرات و رسیدن به توافق نهایی باشد. نه اینکه لزوما توافق نهایی عینا متون ما خواهد بود، ولی این متون می تواند مبنای مذاکره خواهند شد و در چارچوب این متون رسیدن به یک توافق که خواسته های ایران را تامین کند و خواسته طرف مقابل برای اجرای تعهداتش در برجام را تامین کند، در این متون راستا روشن است.

وی اظهار داشت: به نظر ما زمان شروع نگارش متن حداقل در مقداری که اشتراک نظر وجود دارد، فرا رسیده است.

شست کمیسیون مشترک برجام که بعدازظهر امروز (شنبه) در سطح معاونان با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین شروع شده بود، انتها یافت.

حاضران در این نشست به آنالیز فرایند تبادل نظر ها در روز های گذشته پرداخته و گزارش گروه های کارشناسی در مورد حوزه های تحریم و هسته ای را دریافت کردند.

در این نشست مقرر شد تبادل نظر های دو و چندجانبه و همچنین رایزنی های فنی در روز های آینده ادامه یافته و در صورت احتیاج کمیسیون مشترک بار دیگر تشکیل جلسه دهد.

به گزارش فارس، روز پنجشنبه 26 فروردین ماه نشست کمیسیون مشترک برجام در حدود دو ساعت با حضور هیأت های ایران و 1+4 و نماینده اتحادیه اروپا در شهر وین برگزار و طرفین توافق کردند که تبادل نظر های فنی در نشست های کارشناسی در دو حوزه برطرف تحریم ها و مسائل هسته ای، ادامه یابد.

همچنین مقرر شد نتایج نشست های این دو گروه کارشناسی به کمیسیون مشترک اعلام گردد.

بعد از آن رایزنی های دو و چندجانبه که قبل از نشست کمیسیون هم برگزار گردیده بود، در جریان بود و در ادامه رایزنی های تیم های مذاکره نماینده ایران و گروه 1+4 در وین، روز آدینه دیداری با حضور هیأت های سه کشور اروپایی و هیأت ایرانی به ریاست عراقچی برگزار گردید.

علاوه بر این، نشست سه جانبه ای نیز بین رؤسای هیأت های ایران، چین و روسیه در محل اقامت عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره نماینده کشورمان برگزار گردید.

عراقچی سه شنبه 24 فروردین ماه در رأس هیأتی از سازمان انرژی اتمی، بانک مرکزی و وزرات نفت وارد وین شد. قرار بود نشست کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه 25 فروردین در وین برگزار گردد که به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا این نشست روز گذشته در وین برگزار و حدود دو ساعت به طول انجامید. عراقچی قبل از این نشست در اظهاراتی گفت که هیأت ایرانی به دنبال مذاکرات فرسایشی نیست.

معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین در انتها این نشست آن را بسیار جدی و چالشی خواند و بار دیگر بر برطرف همه تحریم ها تأکید کرد و گفت: اروپایی ها باید جدیت را در مذاکرات نشان دهند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 7927

به "عراقچی: تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است، طرف ها می توانند روی یک متن مشترک آغاز به کار نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است، طرف ها می توانند روی یک متن مشترک آغاز به کار نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید