صادرات فلفل دلمه ای به روسیه از سرگرفته می گردد؟

به گزارش هیو بلاگ، به گزارش خبرنگاران، چند وقتی است که بازگشت محصولات کشاورزی صادراتی ایران از چند کشور به دلیل استفاده از سموم غیراستاندارد حاشیه ساز شده، سوال اینجاست که آیا این کشورها مبادلات خود با ایران را از سر می گیرند و به محصولات ایران اجازه ورود می دهند؟

صادرات فلفل دلمه ای به روسیه از سرگرفته می گردد؟

فارس نوشته است:

محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با مذاکرات اخیر برای از سرگیری صادرات فلفل دلمه ای ایران به روسیه، اضافه کرد: روسیه به عنوان یکی از همسایگان و شرکای تجاری ایران اهمیت بالایی برای ما دارد و بخش قابل ملاحظه ای از فراوری محصولات کشاورزی ایران اعم از سبزی، صیفی، انواع میوه و خشکبار به این کشور صادر می گردد.

وی اضافه کرد: روسیه اخیرا یک ممنوعیت موقت برای محصول فلفل دلمه ای اعمال نموده است که نشان می دهد که ما با این کشور باید پروتکل های جدیدی را وضع کنیم.

برومندی ادامه داد: در گلخانه های ما از سمومی استفاده می گردد که مورد تایید اتحادیه اروپا است اما در بین این سموم 4 سم وجود که به وسیله روسیه رجیستر نشده بود؛ روسیه درخواست داشت که به خاطر عدم تعریف این سموم در این کشور، پروتکل های جدیدی بین دو کشور اعمال گردد به همین علت صادرات فلفل دلمه ای به روسیه متوقف شده است.

وی تاکید نمود: محصول فلفل دلمه ای ایران بسیار سالم است، با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی ایران به ویژه ساعت آفتابی، محصولات کشاورزی ایران با کیفیت ترین محصول در کشورهای منطقه و جهان است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی توضیح داد: ما مذاکرات فنی مفصلی را با روسیه داشتیم و در این مذاکرات به صورت مستند کیفیت و سلامت محصولات ایرانی را اثبات کردیم و روسیه قول آنالیز مجدد اسناد و بازدید میدانی از مراکز فراوری در ایران را داد و مقرر شد استانداردها را بار دیگر با هم مرور کنیم و امیدواریم این محدودیت و ممنوعیت موقت هر چه سریع تر برداشته گردد و ما شاهد صادرات فلفل ایران در روسیه باشیم.

وی اضافه کرد: با وزارت کشاورزی روسیه هم مذاکره داشتیم و این کشور خواستار ارتقای سطح روابط بین دو کشور هستند، کمیته مشترکی در بخش کشاورزی دو کشور تشکیل شده و به زودی اولین جلسه این کمیته با موضوع ارتقا سطح روابط در بخش کشاورزی، تبادل علمی و تجارت در حوزه کشاورزی برگزار خواهد شد.

برومندی در رابطه با اندازه فراوری، مصرف و صادرات فلفل دلمه ای در کشور گفت: سال گذشته 260 هزار تن فراوری فلفل دلمه ای داشته ایم و از 17 هزار گلخانه ای که همیشه در حال فراوری است حدود یک هزار و 750 هکتار به کشت فلفل دلمه ای اختصاص دارد، طبق برنامه باید در سال 1400، فراوری آن به 320 هزار تن افزایش پیدا کند؛ در حال حاضر روزانه 350 تن فلفل دلمه ای در کشور فراوری می گردد.

وی اضافه کرد: سرانه مصرف فلفل دلمه ای در جهان بیش از 12 کیلو است اما در ایران کمتر از یک کیلوگرم است در حالی که ویتامین ث موجود در فلفل دلمه ای نسبت به بعضی میوه های دیگر بیشتر است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که هم اکنون فلفل دلمه ای ایران به تمام کشورهای همسایه و حوزه اوراسیا صادر می گردد، ادامه داد: ممنوعیت موقت تنها از طرف کشور روسیه بوده که بازار هدف اصلی ما برای صادرات فلفل دلمه ای محسوب می گردد و کشاورزان ما برای این کشور به صورت کشت قراردادی محصول فراوری می نمایند.

وی اضافه کرد: روسیه تنها در یکی از محموله ها این سموم را مورد رصد قرار داده اند در حالی که روزانه حداقل 30 کامیون فلفل دلمه ای به روسیه ارسال می شده است، این کامیون ها از 15 تا 20 تن هستند و ارزش اقتصادی صادرات فلفل دلمه ای به کشورهای مختلف سالانه بیش از 100 میلیون دلار است.

برومندی با بیان این که علف های هرز، آفات و بیماری ها نباید با محصولات صادراتی وارد کشور مقصد شوند، بیان کرد: سازمان های حفظ نباتات دو کشور به صورت مداوم با هم جلسه داشته اند و پروتکل ها رعایت می شد اما سازمان نظارت بر حقوق مصرف نمایندگان و رفاه بشر روسیه این ممنوعیت را اعمال نموده است که پیش از این به ما اطلاع داده نشده بود.

وی در رابطه با ممنوعیت صادرات بعضی محصولات دیگر در فضای مجازی گفت: در روزهای اخیر در فضای مجازی ادعا شد که سیب زمینی ایران از ترکمنستان برگشت خورده است اما چنین موضوعی صحت ندارد و اصلا صادراتی انجام نشده که برگشت خورده باشد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: محموله کیوی در هندوستان به علت آفت شپشک دچار مشکل شد که دیده شدن این آفت بر روی محصول نشان دهنده این است که از سموم در فراوری استفاده نشده و محصول کاملا سالم است.

وی تاکید نمود: ما پروتکل ها متفاوتی با کشورهای مختلف داریم و در مورد هند نباید محصول شپشک داشته باشد اما امارات متحده عربی به علت این که نداشتن فراوری کیوی، با شپشک مسئله ای ندارد، صادرات محصول ایرانی از امارات به هند اجرا شده بود، بنابراین برای حل این مشکل پروتکل های اعمال شده با هند را با امارات هم اعمال نموده ایم و محموله کیوی در بندرعباس به وسیله وزارت جهاد کشاورزی توقیف شد اما در فضای مجازی گفت هشده که محموله از امارات برگشت خورده است؛ هیچ محموله ای از امارات و ترکمنستان برگشت نخورده است.

برومندی در رابطه با میوه شب عید گفت: فراوری میوه سال جاری بسیار خوب بوده است و طبق دستور وزیر جهاد کشاورزی و با پیش بینی شرایط عادی برای کشور با افزایش واکسیناسیون مردم بر علیه بیماری کرونا، میوه بیش از سال های اخیر به وسیله سازمان مرکزی تعاون روستایی ذخیره شده است و مردم نگران میوه شب عید نباشند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 10300

به "صادرات فلفل دلمه ای به روسیه از سرگرفته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات فلفل دلمه ای به روسیه از سرگرفته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید