اماکن دیدنی دیلمان ، شهری دنج و رویایی در گیلان

به گزارش هیو بلاگ، شهر دیلمان جز شهرهای جلگه ای بوده که در شهرستان سیاهکل استان گیلان واقع شده است. این شهر دارای جمعیتی حدود 1656 نفر بوده و از سه بخش اشکور، عمارلو و خورگام تشکیل شده است. منطقه ای خوش آب و هوا با طبیعت بکر و مثال زدنی که بهتر است برنامه سفرتان را برای دیدن جاذبه های گردشگری دیلمان تنظیم کنید و راهی این مکان دوست داشتنی با طبیعت سرسبز و تماشایی شوید. با خبرنگاران همراه باشید تا با اماکن دیدنی دیلمان آشنا شوید و برنامه سفر به دیلمان خود را بچینید.

اماکن دیدنی دیلمان ، شهری دنج و رویایی در گیلان

وجه تسمیه شهر دیلمان

اگر بخواهیم واژه دیلمان را خوب آنالیز کنیم می بینیم که دیلمان از دیلم +ان که پسوند مکان است تشکیل شده و در زمان های گذشته به کل منطقه گیلان امروزی دیلمان می گفتند.

تلفظ نام این شهر در زبان شیرین گیلکی به صورت دیلمون بوده ترکیبی است از سه واژه دیل و ام و ان که هر کدام از این واژه ها به نوبه خود برای خودشان دارای معنی کاملی هستند. برای نمونه دیل در واقع در زبان گیلکی به مکانی گفته می شود که مردم دام هایشان را در آن نگهداری می کردند و واژه ام اشاره دارد به مکانی بلند و مرتفع و همچنین واژه ان که پسوند مکان است. ترکیب این سه واژه تشکیل کلمه دیلمان را می دهد که با این اوصاف معنی آن می شود مکان بلند و مرتفعی که دام را در آن نگه می داشتند. البته ناگفته نماند که می توان در خصوص این واژه تحقیقات بیشتری صورت گیرد، اما به هر حال طبق تحقیقات ما معنی واژه به این صورت است.

موقعیت جغرافیایی شهر دیلمان

برای سفر به دیلمان و لذت بردن از اماکن دیدنی دیلمان می توانید به این شهر گسیل کنید. شهر دیلمان از سمت شرق به شهرستان لنگرود از سمت شمال شرق و شمال به شهرستان زیبا و دیدنی لاهیجان از سمت جنوب شرقی به شهر های رودسر و املش و از سمت غرب و جنوب غربی به مرکز استان گیلان یعنی شهر رشت و همچنین به شهرستان رودبار راه دارد. فاصله شهر دیلمان با شهرستان لاهیجان در حدود 15 کیلومتر بوده و این شهر جز یکی از بخش های شهرستان سیاهکل به حساب می آید. اگر علاقمند هستید در سفر به دیلمان از نزدیک با فرهنگ غنی و بی نظیر مردمان این خطه از کشورمان آشنا شوید، کافی است در روز پنجشنبه سری به پنجشنبه بازار سیاهکل بزنید. شما می توانید در این بازار فرهنگ بی نظیر مردم این منطقه را به وسیله طرز لباس پوشیدن، آداب و معاشرت، محصولاتی که عرضه می نمایند و فراوری خودشان است از نزدیک شاهد باشد و همچنین از این بازار سوغاتی های خوبی برای بستگان و نزدیکان خود بخرید. شهر دیلمان دارای روستاهای زیبا و کوهستانی سرسبز و خوش آب و هوایی است که از بین این روستاها یکی از معروفترین آن ها روستای اروشکی است. نام بعضی از روستاهای زیبای این شهر عبارتند از روستای پله شاه، روستای خاک شور، روستای پیش علیا و روستای گسیل و ابی نام. اگر از علاقمندان به کوهنوردی هستید، در سفر به دیلمان با تجهیزات کامل بروید و برای یک کوهنوردی هیجان انگیز و غارنوردی در شهر دیلمان و بر بالای کوه درفک آماده باشید. این کوه دو غار استثنایی دارد که یکی از آن ها دارای سنگ هایی به شکل حیوانات و انسان بوده و دیگری دارای قندیل های یخی بسیار زیبایی است که تماشای آن ها مطمئنا شما را مجذوب خواهد نمود.

اماکن دیدنی دیلمان و ویژگی های گردشگری این شهر

یکی از ویژگی های دیدنی شهر دیلمان همانطور که در ابتدا هم گفتیم، مناطق بکر و سرسبزی است که به واسطه وجود انواع گونه های گیاهی و همچنین گونه های مختلف جانوری در این ناحیه به وجود آمده اند. همچنین، آب و هوای خوب منطقه سبب شده که گردشگران زیادی از اماکن دیدنی دیلمان دیدن نمایند. از اماکن دیدنی دیلمان می توان به کوه درفک، آبشار لونک، تی تی کاروانسرا، حمام تاریخی دیلمان، امامزاده سید صالح، قلعه کوتی، امامزاده سید اسماعیل، قلعه کوتول شاه، آبی نام که یک منطقه گردشگری بی نظیر است، کوه پس که جز مناطق باستانی بوده و غار اسپهدان، امامزاده سید ابراهیم، بقعه امامزاده تورار، قلعه گرماور و غار لو علی اشاره نمود که ما به معرفی چند مورد از این اماکن گردشگری می پردازیم.

قلعه کوتی دیلمان

این منطقه داری روستاهایی زیبا و تماشایی است که بر روی تپه واقع شده اند و در واقع هر کدام از این روستاها دارای خانه هایی قلعه مانند بوده اند که امروزه هم می توان چند مورد از این خانه های قلعه مانند را از نزدیک دید. به همین دلیل به این منطقه قلعه کوتی می گویند. معنی کوتی در زبان دیلمی تپه است. نام بعضی از آن ها عبارتند از قلعه کوتی میکال، قلعه کافر کول و کافر قلعه. توصیه ما این است که حتما در سفر به دیلمان سری به این قلعه های تاریخی و دیدنی که از جاذبه های گردشگری دیلمان است، بزنید.

قلعه گرماور دیلمان

یکی از جاذبه های گردشگری دیلمان، قلعه گرماور دیلمان است. از ظاهر این قلعه می توان فهمید که در واقع برج دیده بانی بوده است، زیرا که در بالای صخره ای بلند واقع شده و به محیط اطراف خود احاطه کامل دارد. فاصله قلعه گرماور دیلمان با شهرستان سیاهکل در حدود 60 کیلومتر است.

آبشار لونک دیلمان

در کنار این آبشار گردشگران زیادی را می توان دید که کمپ بر پا نموده و از طبیعت زیبای این منطقه نهایت لذت را می برند. آبشار لونک که از جاذبه های گردشگری دیلمان است، در میان انبوه درختان و در منطقه ای با طبیعتی سرسبز در قسمت جنوبی سیاهکل و در سمت راست جاده در 22 کیلومتری این شهرستان واقع شده است.

حمام تاریخی میر بلوک دیلمان

این حمام که سه گنبد قاجاری و دو گنبد کوچک با چنیدن نورگیر دارد، جز بناهای ساخته شده در زمان قاجار در منطقه سرسبز دیلمان است که به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری دیلمان شناخته می شود.

تی تی کاروانسرا

این کاروانسرا که در ساخت آن از مصالحی چون سنگ های رودخانه ای و گچ و ساروج و اجر استفاده شده، در جاده سیاهکل به دیلمان و 15 کیلومتری آن واقع شده که در زمان های گذشته افرادی که می خواستند خودشان را از سیاهکل و دیلمان به طالقان برسانند، در این کاروانسرا اقامت می کردند. نام این کاروانسرا از نام موسس آن یعنی تی تی خانم که بانویی از خاندان صفوی بوده، گرفته شد و تی تی به معنی شکوفه در زبان دیلمی است.

آشنایی بیشتر با شهر دیلمان

یکی از کوه های پر برف ایران به نام کوه درفک در این شهر قرار گرفته که باعث شده است این منطقه دارای منظره ای زیبا و تماشایی شود. غالب آب و هوایی که بر منطقه دیلمان حاکم است، آب و هوای سرد و خنک بوده و از آنجایی که دیلمان منطقه ای کوهستانی و جلگه ای است می توان در اکثر اوقات شاهد بارش باران و هوای مرطوب در این ناحیه بود، بنابراین تابستان ها در اینجا واقعا خنک و لذت بخش است و از گرمای طاقت فرسای شهرهای بزرگ خبری نیست. حتی در تابستان هم ممکن است شما مخصوصا در شب ها احتیاج داشته باشید که از پتو یا وسایل گرمایشی روشن کنید. شهر دیلمان تاریخ و طبیعت را در کنار یکدیگر دارد. درست است که شهرت این منطقه بیشتر به خاطر طبیعت بکر و دیدنی آن است، اما این شهر از جمله شهرهایی است که تداعی گر تاریخ و طبیعت در کنار یکدیگر بوده و از ارزش تاریخی بالایی برخوردار است. شاید به جرات بتوان گفت که جز قدیمی ترین سکونتگاه های بشری به حساب می آید که این را می توان از آثار تاریخی و باستانی کشف شده در این نواحی یافت، آثاری چون انواع ظروف مفرغی، مسی، سفالی و ابزارآلات مختلف تداعی گر این موضوع است که نزدیک به 2000 سال پیش از میلاد که انسان ها در غارها زندگی می کردند. در این ناحیه انسان های اولیه وجود داشته اند. یکی از آثار با ارزش تاریخی 5 هزار ساله که در این مطنقه از کشور ما یافت شده و امروزه در موزه لنینگراد از آن نگهداری می شود، مهری استوانه ای شکل بوده که موید این امر است که از خیلی وقت ها پیش انسان های اولیه این منطقه را برای سکونت انتخاب نموده بودند. البته خیلی از آثار باارزش تاریخی و باستانی منطقه دیلمان در طول سالیان متمادی به طور قاچاقی از خاک کشور خارج شده اند و در موزه های خارج از کشور نگهداری می شوند که جای تاسف دارد. دیلمان امروزی با دیلمان گذشته خیلی فرق دارد. امروزه، دیلمان مساحت کمی را شامل می شود اما در گذشته از جنوب گیلان تا قزوین از غرب تا بابل را دیلمان می نامیدند. سپید رود مرز غربی و رود شیرود مرز شرقی این منطقه را در گذشته تشکیل می دادند و سیاست های مختلفی که از قرن هشتم به بعد اعمال گشت، سبب شد که دیلمان بزرگ به چندین بخش مختلف با نام های متفاوتی تشکیل شود. سلسله های بزرگی چون بویهیان، زیاریان، کنگریان و کاکوان قیام خود را از این منطقه آغاز کردند. همچنین، اگر بخواهیم یکی از بزرگان این منطقه را نام ببریم، باید به یکی از دانشمندان بزرگ اسلامی یعنی سالار دیلمی اشاره نمود که زادگاه اصلی او این سرزمین پهناور بوده است.

سفر به دیلمان

برای اینکه خود را به دیلمان برسانید، کافی است در شهرستان لاهیجان وارد جاده سیاهکل شده و خود را به این شهرستان رسانده و سپس، راهی مسیری 45 کیلومتری به سمت دیلمان شوید. مسیری پر پیچ و خم با طبیعتی سرسبز و مثال زدنی البته آسفالته که باعث می شود سفری توام با شادی و نشاط داشته باشید. بهترین موقع برای لذت بردن از اماکن دیدنی دیلمان، اواسط اردیبهشت تا سرانجام تابستان است.برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر درمورد شهر دیلمان، به صفحه مربوطه در سایت سفرزون مراجعه کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 795

به "اماکن دیدنی دیلمان ، شهری دنج و رویایی در گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اماکن دیدنی دیلمان ، شهری دنج و رویایی در گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید