پیزا به جز برج کج چه جاذبه های دیگری دارد؟

به گزارش هیو بلاگ، شهر پیزا، مرکز ایالت توسکانا در کشور ایتالیا است. دلیل شهرت این شهر برج کج آن است. البته دانشگاه باستانی آن نیز دلیل مهم دیگر جذب گردشگران از سراسر دنیاست. قدمت دانشگاه شهر پیزا به قرن 12 میلادی می رسد.

پیزا به جز برج کج چه جاذبه های دیگری دارد؟

پیشینه

این شهر در نزدیکی رودخانه آرنو و چسبیده به لیگوریان قرار گرفته است. در شهر پیزا بیش از 20 کلیسای تاریخی، پل های متعدد و قصرها و مکان های تاریخی زیبایی وجود دارند که جزو میراث دنیای یونسکو به شمار می فرایند. بر اساس یافته های باستان شناسی، قدمت شهر پیزا به 500 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. بعضی مورخان نیز می گویند پیزا در سال 1300 پیش از میلاد مسیح توسط پادشاه پیسی ساخته شده است. بعضی از محققان نیز معتقدند، شهر پیزا توسط مردمی که در ساحل آلفئوس زندگی می کردند کشف شده است.

آب و هوا

پیزا نیز همچون دیگر شهرهای منطقه جنوبی و مرکزی کشور ایتالیا، آب و هوای مدیترانه ای دارد. این شهر در طول سال آب و هوای معتدل و گرم دارد. جمعیت آن نیز حدود 87 هزار و 500 نفر است.

اطلاعات گردشگری

فرودگاه بین المللی گالیلو گالیله در شهر پیزا، پروازهای داخلی و خارجی متعددی در طول شبانه روز دارد. این فرودگاه اصلی توسکانی نیز هست. این فرودگاه بیرون از شهر قرار گرفته است و سرویس های حمل و نقل همچون قطار، اتوبوس و تاکسی برای رفتن به شهر وجود دارند.

جاذبه های گردشگری

شهر پیزا را می توان از نظر تاریخی به 4 بخش مجزا تقسیم کرد. پیزا دی میراکلی که یکی از میراث های دنیای یونسکو نیز هست، یکی از مناطق گردشگری مهم در شهر پیزا است. پیزا دی کاوالییری نیز میزبان آثار تاریخی و یادبوهای متعددی است.

توره پندانته که در سال 1173 میلادی برای کلیسای جامع ساخته شده است، یکی از برج های ناقوس شهر پیزا است. پروژه ساخت این برج در سال 2001 میلادی انتها یافت.

دومو دی پیزا، یک کلیسای جامع است و در آن آثار هنری زیبایی از دلا روبیا و جیامبوبوگنا نگهداری می شوند. باتیسترو، طاقی بزرگ است که به سبک رومی ساخته شده و با مجسمه های فراوان تزیین شده است.

کامپو سانتو، گورستانی بزرگ است و هنرهای جالبی از رومی های باستان در خود جای داده است.

از دیگر جاذبه های پیزا می توان به موزه دل اپرا دل دومو، موزه دله سینوپی، قصر دل کاروواما، پالازو دل اورولوجیو، چیسا دی سانتا استفانو، سانته سپولوکرو، سانتا ماریا دلا اسپینا، لا سیتادلا و توتوموندو اشاره نمود.

برج کج پیزا (Leaning Tower)

برج پیزا، قدیمی ترین برج دنیا است. طول آن 85 متر و 14 هزار و 500 تن وزن دارد. این برج در دوره رنسانس ساخته شده است. حدود 176 سال ساخت این بنا طول کشیده است. گفته می گردد، این برج هرساله 5/2 سانتی متر به سمت زمین کج می گردد به طوری که شاید تا حدود 80 سال دیگر به طور کلی سقوط کند.برج پیزا، جزو میراث دنیای یونسکو به شمار می رود.

شاید جالب باشد بدانید این برج از ابتدا کج ساخته نشده است. یعنی طراحی و معماری آن به این گونه نبوده است. هدف از ساخت این برج، قرار دادن ساعت بزرگی بر بالای آن بوده است. اما این بنا بعد از مدتی به سمت زمین متمایل می گردد و به همان حالت باقی می ماند. در حال حاضر برج پیزا حدود 55 متر ارتفاع دارد. گفته می گردد

برای دیدن از این برج باید بلیط تهیه کنید. ساعات بازدید از این جاذبه گردشگری در ماه های آوریل تا سپتامبر، از 8 صبح تا 7 و نیم بعدازظهر و در ماه های مارس تا اکتبر، بین 9 صبح تا 4 و نیم بعدازظهر است. برج کج پیزا از سنگ ها مرمر سفیر رنگ ساخته شده است. قطر پایه برج حدود 16 متر است. ارتفاع آن نیز حدود 56 متر است.قطر داخلی آن تقریبا نصف قطر خارجی یعنی 5/7 متر است. تمایل و کج بودن برج به زمین نیز حدود 5.5 درجه نسبت به زمین است که معادل 4.5 متر است.

این بنا 8 طبقه دارد و نمای آنها از مرمر سفید است. ورودی برج مجسمه های زیبایی از حیوانات دارد. برج کج پیزا در پشت کلیسای بزرگ شهر پیزا واقع شده است و در طبقه هشتم آن، ناقوس بزرگی قرار گرفته است. این ناقوس حدود 5/3 تن وزن دارد. برای رفتن به طبقه هشتم باید از پله های مارپیچ یاری بگیرید که 294 تا هستند.

باغ گیاه شناسی (Orto Botanico di Pisa)

باغ گیاه شناسی شهر پیزا در دانشگاه این شهر واقع شده است. این باغ از جمله قدیمی ترین باغ های بوتانیک دنیا به شمار می رود. این باغ در سال 1543 میلادی توسط یک شهفرایند گیاه شناس و پزشک اهل پیزا به نام لوکا قینی کشف شده است.

این باغ یکی از اصلی ترین قسمت های دانشگاه پیزا است و مرکز گیاه شناسی و مطالعات گیاه پزشکی در وسط آن ساخته شده است. باغ گیاه شناسی پیزا در روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی تعطیل است. در دیگر روزهای هفته بین ساعت های 8:30 تا یک بعدازظهر، بازدید برای عموم آزاد است.

حدود 140 گونه مختلف گیاهان در باغ گیاه شناسی پیزا وجود دارند. این گیاهان خاصیت درمانی و طبی نیز دارند. یک گونه گیاهی بسیار قدیمی به نام میرتوس کامیونیز نیز در این باغ یافت می گردد. در سال 1563 میلادی، این باغ تغییر محل داد و به نزدیکی سانتا ماریا در نزدیکی رودخانه که در حال حاضر مدیشن آرسنال نامیده می گردد، منتقل شد. در سال 1591 میلادی، برای بار دوم محل این باغ تغییر داده شد و به محل کنونی خود منتقل شد. در میان سازه های قدیمی که این باغ دارد،گلخانه فلزی و آهنی آن قدیمی ترین آنهاست.

تعمیدگاه سن جان (Battistero)

تعمیدگاه سن جان جیوانی یکی از بناهای تاریخی بسیار زیبا و البته مذهبی شهر پیزا است. نکته قابل اشاره این ساختمان معماری کاملا آکوستیک آن است. این تعمیدگاه با نام باتیسترو د سن جیوانی نیز شناخته می گردد.

این تعمیدگاه در کنار کلیسای جامع پیزا و در نزدیکی برج پیزا قرار گرفته است. ساعات بازدید از تعمیدگاه سن جان، در ماه های آوریل تا سپتامبر از ساعت 8 صبح تا 7:30 بعدازظهر و در ماه های مارس و اکتبر نیز بین ساعت های 9 تا 5:30 بعدازظهر است. بین ماه های نوامبر تا فوریه نیز ساعات بازید به 9 تا 4:30 بعدازظهر تغییر می نماید.

تعمیدگاه سن جان، 54.86 متر ارتفاع 107 متر عرض دارد. این تعمیدگاه، یکی از بهترین نمادهای معماری گوتیک و رمانسک به شمار می رود. در این تعمیدگاه نیز همچون بیشتر معماری های ایتالیایی، از سنگ مرمر برای نمای بیرونی استفاده شده است.

قسمت پایین ساختمان تعمیدگاه سن جان، به سبک معماری رومانسک قرن 12 ساخته شده است. در طراحی آن از طاق های بسته که با پایه های ستون مانند به زمین می رسند، استفاده شده است. قسمت بالای تعمیدگاه نیز به سبک گوتیک قرن 13 ساخته شده است. نمای بیرونی بنا توسط جیوانی پیزانو طراحی شده است. در آن انواع شکل ها و مجسمه های مختلف را می توان دید. مجسمه های ساختمان تعمیدگاه در حال حاضر در موزه دلاپرا کلیسای جامع نگهداری می شوند. در یک طرف ساختمان، مجسمه های زیبایی از قرن 13 میلادی وجود دارند که هنرمندان آنها تعیین نیستند. در سمت راست آن نیز رسولان، پادشاه دیوید و تصور هولناکی از جهنم را می توان مشاهده کرد.

طراحی داخل کلیسا، بسیار زیباتر و جذاب تر از معماری بیرون آن است. داخل تعمیدگاه بسیار روشن است. غنایم و گنجینه های باقی مانده از زمان های دور در داخل ساختمان و کنار منبر و محراب نگهداری می شوند. منبری که در داخل این تعمیدگاه وجود دارد، خود یکی از شاهکارهای معماری به حساب می آید. این منبر در سال 1255 میلادی توسط نیکولا پیزانو ساخته شده است. بالای این منبر، صحنه های از زندگی حضرت مسیح حک شده است.

گورستان مقدس (Campo Santo)

کامپوسانتو به معنای گورستان مقدس است. این گورستان روی خاک مقدس که از گولگوتا آورده شده، ساخته شده است و محلی برای کفن و دفن افراد سرشناس و درجه بالای شهر پیزا است. این گورستان در شمال کلیسای جامع واقع شده است. کامپوسانتو، جزو میراث دنیای یونسکو است.

گورستان مقدس پیزا، دیواری مستطیلی شکل از جنس مرمر دارد و به سبک گوتیک طراحی و ساخته شده است. در بخش از این بنای مستطیلی بزرگ، سقفی به شکل گنبد وجود دارد. دیوارهای داخلی حیاط پشتی بنای گورستان، با پنجره های متعددی پوشیده شده است. این پنجره ها، هرگز با هیچ شیشه ای پوشیده نشده اند. در طول جنگ دنیای دوم، بسیاری از مقبره ها گم شدند اما هنوز 84 مقبره قدیمی از سال های 300 پیش از میلاد مسیح باقی مانده است. بقیه بناهای تاریخی این گورستان شامل سنگ قبرهایی با نقش های برجسته و طراحی نئوکلاسیک هستند.

در اوایل قرن 14 میلادی، تعدادی مجسمه از رم به گورستان مقدس پیزا آورده شدند. این مجسمه ها در حال حاضر، جزو بهترین مجموعه های هنری و هنر کلاسیک اروپا به شمار می فرایند. این مجسمه ها بهترین نمونه های هنر کلاسیک و دوران رنسانس و قرون وسطی هستند و ارزش تاریخی و باستانی زیبادی دارند. هنوز چند نقاشی و مجسمه اصلی از زمانهای قدیم در این گورستان باقی مانده است که برای گردشگران بسیار جذاب و دیدنی است. یکی از برجسته ترین و مهم ترین آنها در شمالی ترین گالری این بنا قرار گرفته است. این اثر به قرن 14 میلادی تعلق دارد و نشان دهنده داستان پیروزی مرگ است. البته هنرمند این اثر باشکوه ناشناخته است.

ساعت بازدید این گورستان، در ماه های آوریل تا سپتامبر از ساعت 8 صبح تا 7:30 بعدازظهر و در ماه های مارس و اکتبر از ساعت 9 تا 5:30 بعدازظهر است. در طول ماه های نوامبر تا فوریه نیز این گورستان از ساعت 9 تا 4:30 بعدازظهر باز است.

کلیسای جامع پیزا

کلیسای جامع پیزا که با نام دومو د پیزا نیز شناخته می گردد، یکی از شاهکارهای معماری ساخته شده در زمان رنسانس در شهر پیزا به شمار می رود. این کلیسا درست در پشت برج کج پیزا واقع شده است و به لحاظ معماری زیبایش، سالانه گردشگران فراوانی را به سمت خود می کشاند. این اثر تاریخی، در سال 1987 میلادی به عنوان یکی از میراث های دنیای یونسکو معرفی گردید.

کلیسای جامع پیزا، نمای مرمرین دارد و به سبم رمانسک طراحی و ساخته شده است. کلیسای جامع، چهار ردیف طاق های پشت سر هم و سه درب ورودی برنزی وجود دارند. در بالای این طاق های درب ورودی، ردیف های دیگر طاق های بالای درب، با ستون هایی مستحکم شده اند و باز هستند. در تابستان ها، از درب اصلی برای ورود و خروج بازدیدکنند ها استفاده می گردد. این درب در سال 1595 میلادی در اثر آتش سوزی از بین رفت و دوباره بازسازی شده است. در سه فصل دیگر، از درب سمت چپ که به برج کج پیزا نزدیک است برای ورود و خروج استفاده می گردد.

داخل کلیسای جامع نیز طراحی زیبایی دارد و با آثار هنری باقی مانده از دوران رنسانس تزیین شده است. در این کلیسا همچنین مقبره امپراطور هنری هفتم نیز قرار گرفته است. از دیگر آثار هنری موجود در این کلیسا باید به منبر جیوانی پیزانو اشاره نمود. این منبر به عنوان یکی از شاهکارهای هنری زیبا شناخته می گردد. در کنار این منبر لامپ معلقی از جنس برنز ساخته شده است. ورودی این کلیسا توسط فرشته هایی از جنس برنز تزیین شده است. بالای ورودی نیز اثر هنری آندره دل سارتو به نام اگنس سنت با بره اش قرار داده شده است. این اثر به سبک رنسانس طراحی شده است و نمای بسیار زیبایی دارد.

ساعت بازدید از این کلیسا در ماه های نوامبر تا فوریه از ساعت 9 صبح تا 6 بعدازظهر، در ماه اکتبر10 صبح تا 7 بعدازظهر و در باقی ماه ها نیز از ساعت 10 صبح تا 8 بعدازظهر است.

منبع :مجله اینترنتی برترین ها

منبع: لست سکند
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 1061

به "پیزا به جز برج کج چه جاذبه های دیگری دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیزا به جز برج کج چه جاذبه های دیگری دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید