50 هزار شماره نشریه در سامانه سنا بارگذاری شد

به گزارش هیو بلاگ، تهران (پانا) - مدیرکل فراهم آوری و پردازش منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از عضویت بیش از پنج هزار نفر در سامانه سنا (sana.nlai.ir) و بارگذاری 50 هزارشماره نشریه دراین سامانه خبرداد.

50 هزار شماره نشریه در سامانه سنا بارگذاری شد

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علیرضا انتهایی مدیرکل فراهم آوری و پردازش منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: جای سامانه سنا خالی بود. در این سامانه مجلات عمومی در کنار مجلات علمی و پژوهشی جمع آوری، اسکن و طبقه بندی می شوند وپوشش این مجموعه شامل قدیمی ترین روزنامه ها تا دوره معاصر است در این سامانه وارد شده اند.

وی ادامه داد: تا به امروز 50هزار شماره نشریه از دوره قاجار، پهلوی اول و دوم، انقلاب اسلامی و نیز نشریات لاتین بارگذاری و امکان تورق و مطالعه محتوای نشریات دیجیتال شده برای کاربران فراهم شده است و اگر پژوهشگری احتیاج به دانلود محتوا داشته باشد با رعایت ملاحظاتی این امکان برای او مهیا می گردد.

انتهایی اضافه نمود: از زمان افتتاح این سامانه در مردادماه امسال تا به امروز پنج هزار و 100 نفر عضو این سامانه شده اند و در مجموع از 50 هزار شماره نشریه استفاده می نمایند. علاوه بر کاربران داخل کشور، این سامانه اطلاعاتی مناسبی برای محققان خارج از کشور و غیر ایرانی به ویژه در حوزه های مطالعات زبان و ادبیات فارسی، تاریخ و رسانه فراهم نموده و تا این زمان حدود 80هزار مراجعه نماینده از داخل و خارج از کشور به این سامانه ورود نموده اند.

وی با اشاره به انتقاد کاربران از مسائل این سامانه گفت: از سوی کاربران انتقاداتی مبنی بر نقص اطلاعات این سامانه صورت می گیرد و اغلب این نکته را بیان می نمایند که نشریات جامع و کامل نیستند که انتقاد درستی است، ولی با گذشت زمان و پیشبرد امور این مسئله رفع خواهد شد. همچنین به منظوردریافت نظراتو پیشنهادات، ایمیلیبا آدرس [email protected] ایجاد شده تا نقطه نظرات کاربران با مجموعه مدیریت و کارشناسان سامانه سنا مطرح گردد.

مدیرکل فراهم آوری و پردازش منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید نمود: ثبت نام در سامانه سنا برای همه افراد فراهم شده و با وارد کردن یک آدرس ایمیل و اعتبارسنجی آن، می توان عضو این سامانه شد، افراد پس از ثبت نام به منابعی که جزو دسته بندی های محدود شده نیستند دسترسی خواهند داشت.

انتهایی با اشاره به فعالیت سامانه دیجیتال(dl.nlai.ir)در کتابخانه ملی ایران گفت: در گذشته دسترسی به بعضی از منابع به دلیل قانون نسخه برداری برای انتها نامه ها یا آئین نامه دسترسی اسناد آرشیوی درحوزه اسناد محدود بود، اما با توجه به شرایط کرونا و راه اندازی سامانه هویت سنجی کاربران با ارتباط به سامانه ثبت احوال، دسترسی مشاهده صفحه به صفحه (نه دریافت کامل) به این منابع فراهم شده است و اکنون منابعی چون انتها نامه، نسخه های خطی، کتاب های چاپ سنگی، عکس های قدیمی دوره های قاجار و پهلوی که شامل 90هزار عکس در 32هزار آلبوم می گردد و همچنین اعلامیه های دوران انقلاب، اسناد و غیره در این سامانه قابل دسترسی است.

انتهایی بر ضرورت فراهم سازی امکان امانت موقت منابع در سامانه کتابخانه دیجیتال تاکید نمود و گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران باید در این جهت حرکت کند به طوری که کاربران بدون دانلود کتاب بتوانند برای مدتی معین به صفحات دیجیتال شده آن دسترسی داشته باشند.

مدیرکل فراهم آوری و پردازش منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران توضیح داد: در ایام شیوع ویروس کرونا، بخش انتها نامه های دیجیتال شده، بیشترین متقاضی را داشت. به همین دلیل امکان ثبت نام افراد بدون محدودیت، در کتابخانه دیجیتال امکان پذیر و عضویت مجازی عملیاتی شد. همچنین افرادی که عضو کتابخانه ملی ایران بودند نیز به صورت اتوماتیک عضو کتابخانه دیجیتال شدند و به طور کلی تا به امروز حدود 110هزار کاربر در سامانه کتابخانه دیجیتال عضو هستند.

وی با ارائه آمار انتهاامه های موجود در سامانه دیجیتال گفت: بیش از 313 هزار و 743 انتها نامه و 459 هزار و 477 پرونده آرشیوی در سامانه دیجیتال وجود دارد و به منظور حفاظت از حق نسخه برداریمنابع کاربران این سامانه امکان دانلود منابع دیجیتال را ندارند و تنها می توانند آنها را تورق و مشاهده نمایند.

انتهایی گفت: با توجه به شرایط کرونایی و لزوم فراهم سازی شرایط مناسب برای اعضا و کاربران به منظور دسترسی به منابع، امکان مشاهده همه صفحات انتها نامه ها در فضای دیجیتال کتابخانه ملی ایران فراهم شده است. این در حالی است که پیش از این کاربران فقط امکان مشاهده 20 صفحه ابتدایی انتها نامه ها را داشتند.این مهم همچنان تا زمان انتها ایام کرونا برقرار است.

وی اعلام نمود: استانداردهایی که منابع دیجیتال را در موتور جستجوگر گوگل رویت پذیر می نماید در سامانه سنا مورد توجه قرار گرفته است و امید است این استانداردها در همه سامانه های کتابخانه ملی ایران تقویت گردد تا منابع این سازمان به راحتی با جستجوی ساده صورت پذیرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 7332

به "50 هزار شماره نشریه در سامانه سنا بارگذاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 هزار شماره نشریه در سامانه سنا بارگذاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید