قلم زرین برگزیدگانش را شناخت

به گزارش هیو بلاگ، هجدهمین دوره از جایزه قلم زرین با معرفی برگزیدگان به انتها رسید.

قلم زرین برگزیدگانش را شناخت

به گزارش خبرنگاران، در بیانیه کامران شرفشاهی، دبیر هجدهمین قلم زرین آمده است:

به نام خداوند مهر و قلم

ن والقلم و ما یسطرون

با اهدای زلال ترین سلام ها و تهنیت روز قلم به خانواده عظیم و ارجمند انجمن قلم.

حمد و سپاس پروردگار جهانیان را که معجزه عظیم پیامبر خاتمش کتاب است و بار دیگر به ما رخصت بخشید تا در بهاری دل افروزتر به تماشای گلستان دلپذیر ادبیات غنی و ارزنده این مرز و بوم کهن و برخوردار از عالی ترین و شکوهمندترین جلوه های هنر و ادبیات بنشینیم.

هجدهمین بهار جشنواره قلم زرین که به آنالیز کتاب های منتشرشده طی سال 1398 در قلمرو ادبیات اختصاص داشت، توفیق آن را یافت که با بهره مندی از حضور استادان نامدار در پنج رشته: شعر و داستان عظیمسال، شعر و داستان کودک و نوجوان و همچنین پژوهش و نقد ادبی، در طول چند ماه 7645 اثر را مورد آنالیز و مداقه قرار دهد که آمار هر گروه به تفکیک کتاب های منتشره عبارتند از:

بخش پژوهش و نقد ادبی: 1098 کتاب

بخش شعر عظیمسال: 4010 کتاب

بخش داستان عظیمسال: 3342 کتاب

بخش شعر کودک و نوجوان: 632 کتاب

بخش داستان کودک و نوجوان: 2163 کتاب

نتایج نهایی هجدهمین جشنواره قلم زرین

ضمن تقدیر از حضور اعضای گرانقدر هیئت داوران که طی چند مرحله آنالیز متعهدانه و کارشناسی، نتایج قطعی خود را در پایان خرداد ماه امسال اعلام داشتند، کتابهای برگزیده به این توضیح می باشد:

در بخش نقد ادبی و پژوهش کتاب حماسه مسیب نامه به تصحیح میلاد جعفرپور از انتشارات موقوفات مرحوم دکتر افشار یزدی با همکاری انتشارات سخن.

در بخش شعر عظیمسال کتاب های فقط او بخواند سروده هادی محمدحسنی از انتشارات سوره مهر و کتاب پرواز در پیله سروده حامد حسین خانی از انتشارات شانی مشترکا به عنوان کتاب برگزیده سال معرفی شدند.

در بخش داستان عظیمسال کتاب آتون نامه نوشته محمداسماعیل حاج علیان از انتشارات سوره مهر.

در بخش شعر کودک و نوجوان، کتابهای هزار و شصت و پانصد سروده طیبه شامانی از انتشارات به نشر و باران در خودم می بارد سروده حسین تولایی از انتشارات علمی فرهنگی به طور مشترک به عنوان کتاب برگزیده سال انتخاب شدند.

در بخش داستان کودک و نوجوان، کتاب تاریخ با طعم ذغال اخته نوشته یوسف قوجق از انتشارات سوره مهر.

مروری بر فرایند برگزاری هجدهمین جشنواره قلم زرین

هجدهمین جشنواره قلم زرین در حالی برگزار گردید که شیوع ویروس کرونا مسائل عدیده ای را برای جامعه ما پدید آورده بود و علی رغم این مسائل فراخوان جشنواره از سوی دبیرخانه انجمن قلم ایران منتشر شد و به لحاظ درخواست پدیدآورندگان کتاب و ناشران، دبیرخانه جشنواره به وسیله همکاری شایان تقدیر خانه کتاب فهرست آثار ادبی منتشر شده را دریافت و در اختیار هیئت داوران قرار داد.

از آنجایی که نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در امسال به لحاظ پیشگیری از شیوع بیماری کرونا برگزار نشد و غالبا همه ساله خرید کتاب های مورد تقاضای هیئت داوران به طور یک جا از این نمایشگاه صورت می پذیرفت، در این دوره تهیه کتاب ها با دشواری هایی همراه بود که مستلزم صرف وقت بیشتر و هزینه افزون تری بود.

جلسات آنالیز کتاب های ادبی منتشر شده در طی سال 1398 طبق آیین نامه اجرایی و فاصله گذاری اجتماعی طی چند مرحله در دفتر انجمن قلم ایران برگزار گردید و همدلی و همفکری داوران گرامی در تمام طول این مدت بسیار صمیمانه، منظم و متعدانه بود که شایسته تقدیر فراوان است.

مراحل گزینش کتاب برگزیده سال

طبق دستورالعمل آیین نامه اجرایی و هماهنگی با سرگروه های هر بخش از هیئت داوران پیش از اعلام نتیجه قطعی در هر گروه پنج کتاب به عنوان کاندیدای کتاب سال اعلام شد که اسامی این کتاب ها به همراه نام پدیدآورنده و ناشر در اختیار مطبوعات و رسانه ها به صورت خبر رسمی نهاده شد.

بی تردید هدف اصلی این جشنواره عظیمداشت مرتبه والای قلم و تقدیر از حضور و آثار ارزشمند تمام اعضای خانواده عظیم قلم است و آنان که به چنین منزلتی خجسته معرفت دارند، قطعا از صمیم قلب از انتخاب دوستان فرهیخته خود احساس سرور و رضایت خواهند داشت.

در ضمن شایان ذکر است که معیار نخست در گزینش آثار رعایت اصول و قواعد مسلم ادبی در امر سرودن، نوشتن و پژوهش بوده که جای دریغ دارد که گفته شود شمار قابل ملاحظه ای از کتابهای منتشره فاقد این نکته بوده اند.

داوران:

بخش پژوهش و نقد ادبی:

محمود بشیری، دکتر اسماعیل امینی، دکتر امیدعلی مسعودی (به سرداوری محمود بشیری)

بخش داستان عظیمسال:

یوسف قوجق، راضیه تجار، کامران پارسی نژاد (به سرداوری راضیه تجار)

بخش داستان کودک و نوجوان:

محمدرضا اصلانی، علی اکبر والایی، سودابه امینی (به سرداوری محمدرضا اصلانی)

بخش شعر عظیمسال:

رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی پور، کامران شرفشاهی (به سرداوری رضا اسماعیلی)

بخش شعر کودک و نوجوان:

بابک نیک طلب، سید احمدمیرزاده، رضا عبداللهی (به سرداوری سیداحمد میرزاده)

پیشنهاد دبیر جشنواره:

با عنایت به احتیاج روزافزون جامعه به آثار فاخر و ارزنده در حوزه متون هنرهای نمایشی و لزوم تقدیر از کوشش های پدیدآورندگان آثار در زمینه نمایشنامه، فیلمنامه، تعزیه و سریال تلویزیونی، پیشنهاد می شود که در صورت امکان از دوره آینده بخشی نیز به این مهم اختصاص یابد.

ارزیابی آثار و دیدگاه های هیئت داوران

هجدهمین جشنواره قلم زرین درحالی برگزار گردید که به لحاظ تحریم های ظالمانه غرب، صنعت چاپ و نشر کشورمان از رونق سابق برخوردار نبود و مسائل فراوان در این عرصه موجب کاهش تعداد عناوین منتشره و همچنین بی رغبتی ناشران به چاپ کتاب های تازه شده است.

با پیدایش و رواج تکنولوژی چاپ دیجیتال و همچنین سودجویی بعضی ناشران، چاپ کتاب هایی با محتوای ضعیف به علاوه نارسایی های فراوان در امر رعایت اصول و قواعد دستوری و ادبی افزایش یافته که این امر آفتی مضاعف در امر ایجاد دلزدگی درمخاطب و تنگ تر شدن فضا برای دیده شدن آثار باکیفیت به شمار می آید. علیرغم ناهنجاری های موجود، نمی توان کوشش های ارزنده ای را که در زمینه فرم و محتوا در عرصه های شعر، داستان و پژوهش انجام شده را نادیده انگاشت فلذا می توان نتیجه گرفت که حرکت رو به جلو و امیدبخشی در ادبیات کشورمان همچنان در حال وقوع است.

کاهش شمارگان کتاب و حق التالیف پدیدآورندگان از دیگر دغدغه هایی است که می بایست مورد توجه قرار گیرد و به ویژه در سال های اخیر ضرورت حمایت از آثار کیفی بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

جای دریغ دارد که گفته شود در زمینه نقد ادبی کمبودهای فراوانی وجود دارد که همین مساله باعث شده است که با ورود و وفور آثار ادبی نازل در سطح جامعه روبرو باشیم. به نظر می رسد که دانشکده های ادبیات می بایست در این عرصه حضور فعال تری داشته باشند و رسانه ها نیز در این خصوص نقش موثرتری ایفا کنند. کتاب سازی همچنان یکی از آفت های گریبانگیر ادبیات ما است که ضمن تحمیل خساراتی به صاحبان آثار، فرصت های فراوانی را به یغما می برد. شوربختانه پدیده سرقت ادبی به شکل های گوناگون در حال ازیاد است و بسکمک از آثار از ٱفت کپی کاری و نوشتن از روی آثار دیگران بی نصیب نیست.

رویکرد خیلی عظیمی از نسل جوان به ادبیات و نگارش آثار ادبی، ضرورت برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی را خاطرنشان می سازد. بی تردید آموزش و راهنمایی نسل جوان امروز، ثمرات نیکویی در آینده به دنبال خواهد داشت و بالعکس.

بخش قابل ملاحظه ای از کتاب های منتشرشده در سال 98 دارای مضامین آیینی و دفاع مقدس است که در این زمینه نیز ضروری است با ایجاد کارگاه هایی در حاشیه کنگره های ادبی به ارتقاء سطح کیفی و ژرف نگری در این آثار مدد رساند.

کثرت آثار در بخش کودک و نوجوان بیانگر توجه اهل قلم به این قالب و رشد فزاینده آثار در این زمینه است که جای خوشوقتی بسیار دارد. با این حال به نظر می رسد که شماری از کسانی که در این زمینه به فعالیت اشتغال دارند با روش تحقیق به صورت علمی و مطابق با استاندارهای امروزی فاصله دارند که امید است این مهم بیشتر مورد توجه نهاده شده و یا چنین آثاری قبل از چاپ به ویراستاری که در این زمینه تخصص دارد سپرده شود.

کلام آخر

جای آن دارد که از کوشش های صمیمانه و همکاری های ارزشمند تمامی عزیزانی که در برگزاری هرچه بهتر و باشکوه تر هجدهمین جشنواره قلم زرین نقش داشتند سپاس بیکران خود را تقدیم کنم.

ریاست انجمن قلم و هیئت مدیره، هیئت داوران فرهیخته، دبیرخانه و… در طول مدت این ایام با همدلی و حسن نیت فراوان و کم نظیری در به ثمر رسیدن این حرکت پویا از هیچگونه کمک و مساعدت فروگذار نکردند که بی شک همکاری و همراهی این دوستان گرانمایه مایه مباهات و موجب دلگرمی است.

در پایان برای همه اعضای خانواده عظیم قلم، که رسالتشان نشر مهر و خردورزی است از درگاه آفریدگار یکتا سلامت و بهروزی آرزومندم و امیدوارم که همیشه شاهد آفرینش آثار گرانسنگ در عرصه ادبیات پرافتخار و غرورانگیز این دیار باشیم.

خدایا چنان کن پایان کار/ تو خرسند باشی و ما رستگار

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4325

به "قلم زرین برگزیدگانش را شناخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلم زرین برگزیدگانش را شناخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید