گزارش، ترکیه در جستجوی امید برای عضویت در اتحادیه اروپا

به گزارش هیو بلاگ، سخنان موجز گزارش گر جدید اتحادیه اروپا برای ترکیه٬ نشان دهنده این است که بسیاری از نقدها از سیاست های دولت اردوغان به قوت خود باقی ست و یکی از جدی ترین نقدها٬ تعریف آنکارا از مقوله ترور است.

گزارش، ترکیه در جستجوی امید برای عضویت در اتحادیه اروپا

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با کارگزار تور ایتالیا همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

به گزارش گروه بین المل هیو بلاگ٬ دیروز مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در آنکارا پایتخت این کشور٬ میزبان ناچو سانچز آمور بود.

آقای آمور٬ محقق و سیاست مدار اسپانیایی٬ در انتخابات اخیر به عضویت مجلس اتحادیه ااروپا در آمده و حالا علاوه بر کار نمایندگی اسپانیا در اتحادیه٬ وظیفه این را نیز بر عهده گرفته که گزارش گر ویژه اتحادیه در امور ترکیه باشد.

در وصف اهمیت کار گزارش گر همین بس٬ که خانم کاتیا پیری سیاست مدار هلندی - آلمانی و گزارش گر پیشین اتحادیه در حوزه ترکیه٬ با نوشتن یک گزارش تند و تیز٬ مانع از تداوم مذاکرات مربوط به عضویت ترکیه در ااروپا شد و به همین خاطر٬ او رسماً از سوی رسانه های وابسته به حزب عدالت و توسعه به عنوان دشمن ترکیه شناخته شد.

چاووش اوغلو در ملاقات با آمور٬ به نرمی به گلایه های آنکارا از کاتیا پیری اشاره و ابراز امیدواری کرد که آمور٬ در خصوص شرایط ترکیه در حوزه های سیاسی و حقوق بشری٬ به شکل عادلانه و بی طرفانه٬ گزارش بنویسد.

چه کسی تروریست است؟

پیش تر در ترکیه٬ فقط پ.ک.ک بود که به عنوان گروه تروریستی شناخته می شد و گهگاه همین عبارت برای نامیدن گروه منحل حزب الله ترکیه و چند گروه کمونیستی مسلح نیز به کار می رفت. اما پس از کودتای نافرجام٬ حالا خیلی ها در ترکیه به عنوان تروریست و عضو گروه تروریستی شناخته می شوند و بر همین اساس مورد مجازات قرار می گیرند.

آمور در سفر به آنکارا٬ با سیاسی ها صحبت کرد اما در استانبول٬ با چند تن از روزنامه نگاران ترکیه در خصوص شرایط حقوق بشر در این کشور٬ گفت وگو کرد.

سخنان موجز گزارش گر جدید اتحادیه ااروپا برای ترکیه٬ نشان دهنده این است که بسیاری از نقدها از سیاست های دولت اردوغان به قوت خود باقی ست و یکی از جدی ترین نقدها٬ تعریف آنکارا از مقوله ترور است.

او در این مورد می گوید: اظهارات فکری و سیاسی یک دانشجو در یک پیغام توئیتری در ترکیه٬ به عنوان اقدام تروریستی تعریف می گردد و آن فردی هم که به سوی شهر مرزی آکچاقلعه ترکیه خمپاره می اندازد٬ تروریست می نامند و هر دو را در یک کفه ترازو می گذارند. این اقدام صحیحی نیست. اگر همه را تروریست بنامیم٬ در این صورت کسی تروریست نخواهد بود. اگر تعریف اقدام تروریستی تا این اندازه گسترده باشد٬ این به نفع تروریست های واقعی خواهد بود.

او در ادامه گفته است: بانک آسیا به گروه گولن تعلق داشته است. کسانی را که در این بانک سرمایه گذاری نموده و در آنجا حساب باز نموده اند٬ تروریست قلمداد نموده اند. کسانی که از برنامه رمزی بای لوک استفاده نموده اند٬ تروریست قلمداد شده اند و آن کسی هم که سلاح در دست گرفته و در کوه علیه دولت می جنگد٬ او را هم تروریست می نامند. اما واقعیت این است که از لحاظ حقوقی و سیاسی٬ همه این ها مانند هم نیستند و نباید تا این اندازه٬ در تعریف ترور و تروریست خطا گردد.

اهمیت تکثر و تنوع نگرش سیاسی در ترکیه

آمور در آنکارا٬ علاوه بر وزیر امور خارجه٬ با وزیر دادگستری و وزیر ترکیه در امور اتحادیه ااروپا نیز ملاقات نموده است. اما تنها به ملاقات با مقامات دولتی و حزب حاکم اکتفا ننموده و از احمد ترک شهردار برکنار شده کُرد وابسته به پ.ک.ک گرفته تا اکرم امام اوغلو شهردار استانبول و فاطمه شاهین شهردار گازی عنتاب و چندین حزب دیگر ملاقات نموده و در استانبول در گفت وگو با هیو بلاگ٬ بر این مساله تاکید نمود که همه شهرداران و مقامات سیاسی احزاب٬ در تکمیل فرایند عضویت ترکیه در اتحادیه ااروپا دارای مسئولیت هستند و باید به شکل جسورانه و درست٬ فعالیت نمایند.

آمور در خصوص کاوالا و اتهام او یعنی کوشش برای براندازی حکومت ترکیه گفت:من در این پفراینده٬ استدلال و سندی دال بر برانداز بودن اقدامات کاوالا ندیدم.

ترکیه و اصلاحات

گزارش گر اتحادیه ااروپا با اشاره به کودتای نافرجام در ترکیه گفت: به عنوان یک سیاست مدار٬ به خوبی شرایط ترکیه را درک می کنم و می توانم به خاطر کودتا٬ با سران حکومت٬ ابراز همدردی کنم. اما حالا ترکیه وارد فضای سیاسی دیگری شده و باید در فضای پساکودتا٬ به اصلاحات بها بدهد و برای آزادی های فردی و استیلای حقوق و کشورداری بر مبنای حقوق٬ گام های اساسی بردارد. به نظر من ترکیه باید یک گفتمان نوین ایجاد کند و به حقوق بشر و آزادی فردی٬ اهمیت ویژه ای دهد.

آمور هچنین به اختلافات کاتیا پیری گزارش گر پیشین اتحادیه ااروپا درباره ترکیه با دولت اشاره و خاطرنشان کرد که پیری در کار خود٬ بسیار توانمند و حرفه ای بوده و گزارش های او در خصوص ترکیه٬ بسیار دقیق و شفاف بوده است.

ترکیه به احکام دادگاه حقوق بشر احترام بگذارد

عثمان کاوالا روزنامه نگار مخالف اردوغان و همچنین صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق ها٬ هر دو در زندان به سر می برند. با آن که دادگاه حقوق بشر ااروپا حکم به آزادی آنان داده اما ترکیه به درخواست این دادگاه توجهی ننموده است.

گزارش گر جدید اتحادیه ااروپا در پفراینده ترکیه در این مورد گفته است: اگر ترکیه می خواهد یک پیغام مستقیم به بروکسل بفرستد و با اتحادیه ااروپا ارتباط برقرار کند٬ قبل از هر چیز٬ ضروری است به احکام دادگاه حقوق بشر احترام بگذارد و کاوالا و دمیرتاش را آزاد کند. چرا که احکام این دادگاه٬ دقیقاً با اساس مبانی و ارزش های دموکراتیک و حقوق بشری اتحادیه ااروپا انطباق دارد.

اختلافات ترکیه و ااروپا در شرق مدیترانه

آمور در خصوص رویکرد ترکیه به شرق مدیترانه و اختلاف بین اتحادیه ااروپا و آنکارا گفت:موضع ما حمایت از قبرس جنوبی است. اما در عین حال نگاه یک جانبه نداریم و پیشنهاد ما این است که مسائل مربوط به منابع انرژی شرق مدیترانه در یک محکمه بین المللی مورد توجه قرار بگیرد.

گزارش گر اتحادیه ااروپا همچنین بر این موضوع تاکید نمود که برای کاهش میزان بی اعتمادی بین ترکیه و اتحادیه ااروپا٬ راهی جز افزایش سطح روابط نیست و باید گفت وگوهای بیشتری بین مقامات اتحادیه و دولت ترکیه در جریان باشد. در عین حال باید دانشگاه ها٬ شهرداری ها و نمایندگان مجلس هم نقش خود را ایفا نمایند.

در شرایطی که آنکارا امیدوار شده که در دوران سپرده شدن ریاست دوره ای اتحادیه اروپا به آلمان٬ پیشرفت بیشتری در خصوص تکمیل فرایند عضویت ترکیه در اتحادیه صورت بگیرد٬ هنوز هم نقدها حقوق بشری و سیاسی اتحادیه سر جایش است و شواهد نشان می دهد که دست کم در شرایط فعلی٬ حزب حاکم٬ تصمیمی برای تغییر فضای موجود ندراد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 1190

به "گزارش، ترکیه در جستجوی امید برای عضویت در اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، ترکیه در جستجوی امید برای عضویت در اتحادیه اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید