آجورلو: برای ریاست فدراسیون سفرهای استانی از 6 ماه قبل آغاز شد!، فوتبال به مدیری احتیاج دارد که دروغ نگوید

به گزارش هیو بلاگ، مصطفی آجورلو نامزد ریاست فدراسیون فوتبال تأکید کرد که این فدراسیون نیازمند مدیری است که دروغ نگوید.

آجورلو: برای ریاست فدراسیون سفرهای استانی از 6 ماه قبل آغاز شد!، فوتبال به مدیری احتیاج دارد که دروغ نگوید

به گزارش خبرنگاران، مصطفی آجورلو نامزد ریاست فدراسیون فوتبال گفت: من برای یک چالش عظیم آمده ام. با همراهی اهالی فوتبال و دولت همراه با برنامه ای مدرن و فوتبالی قدرتمند. باید چالش فوتبال پایه را در نظر بگیریم. ظرفیت ما در فوتبال آنقدر هست که نترسیم، بدهی مان را بدهیم و با سرفرازی فوتبال را اداره کنیم.

وی با اشاره به سوابق خود در عرصه ورزش ادامه داد: آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم. ما آنقدر ثروتمند هستیم، اما فقط فکر بدهی ها هستیم. می گویند ما بدهکاریم، اما نمی گویند ما چقدر ثروتمند هستیم. من برنامه های خود را اعلام نموده ام و امیدوارم که بتوانیم برنامه های خود را ارائه کنیم.

نامزد ریاست فدراسیون فوتبال درباره بحث ابتدایی خود که مربوط به اقتصاد فوتبال بود، گفت: فوتبال امروز در دنیا آماتور نیست. سال جاری بیستمین سال لیگ حرفه ای ماست و باید به مدار فوتبال حرفه ای دنیا وارد شویم که اقتصاد است. اصلی ترین موضوعی که می توان در فوتبال به آن پرداخت اقتصاد است و اگر سالانه ما هزار میلیارد پول برای فوتبال ترسیم کنیم، رؤیاست؟! من می گویم نه. رئال مادرید به تنهایی سال گذشته 12 هزار میلیارد درآمد داشته است. ما حتماً می توانیم درآمد خوبی از فوتبال داشته باشیم. نمی گویم عدد رؤیایی، اما آیا حداقل می توانیم دو هزار یا هزار میلیارد درآمدزایی کنیم.

مدیرعامل سابق باشگاه های پاس و تراکتور گفت: در باشگاه پاس درست است که بودجه دولتی گرفتیم، اما درآمدزایی هم داشتیم. با این حال در تراکتور 45 میلیارد درآمدزایی داشتیم که یک ریال آن دولتی نبود. قراردادهای سال بعد از آن هم 100 میلیارد بود. ما باید فوتبال را در چرخه اقتصاد ببینیم و آن وقتی کسی نمی گوید آقای آجورلو به فوتبالی که ورشکسته است، نرو. بلکه باید تشویق نمایند که وارد فوتبال شویم، چون ما در فوتبال روی گنجی نشسته ایم که بالای 25 هزار میلیارد پول در آن است. با این حال ما وقتی امروز کار را شروع کنیم، از ظرفیت پایین آن شروع خواهیم کرد.

آجورلو با اشاره به ظرفیت های درآمدزایی فوتبال گفت: ما از ظرفیت تیم ملی و فراوری محتوایی که تیم ملی و باشگاه ها دارند و در برنامه های تلویزیونی پخش می گردد باید منفعت ببریم. تبلیغاتی که در برنامه های تلویزیونی زیرنویس هم می گردد، حقی از فوتبال است. نه فقط پول در اینجاست، بلکه در زندگی مردم هست و هر چیزی که می خرند یا خدماتی که می گیرند، با اقتصاد فوتبال تبلیغ گردد، بخشی از پول فوتبال خواهد بود. درست مثل بارسلونا و رئال مادرید. حتی با خط تلفن هم می توان برای فوتبال درآمدزایی کرد. امروز بسترهایی برای درآمدزایی در فوتبال وجود دارد که در دنیا می بینیم و دنیای مدرن یعنی بهره بردن از همین مسائل و ما باید بتوانیم از دارایی آنها استفاده کنیم و آنها از دارایی ما.

وی اعلام کرد: ما باید با هم اتفاق کنیم نه دعوا؛ دعوا تمام شده و امروز باید برای سربلندی فوتبال ایران دست به دست هم بدهیم.

نامزد ریاست فدراسیون فوتبال در بحث بعدی و برنامه هایش برای تحول در نظام باشگاهداری گفت: اتفاقی که در فوتبال ایران حلقه مفقوده است، مربوط به فوتبال حرفه ای می گردد که نامش هست، اما خودش نیست. پول حرفه ای به بازیکن می دهیم، اما به داور نمی دهیم. در مجموعه فوتبال از جمله رسانه، چرخه ای وجود دارد که ما 20 سال پیش در باشگاه پاس انجام دادیم. باشگاه پاس در خیابان مطهری دفتری داشت که ما به اکباتان کوچ کردیم و همانجا یک پتو انداختیم و یک باشگاه ساختیم. هرچند دوستان کم لطفی کردند و باشگاه را به همدان فرستادند.

آجورلو با بیان اینکه باشگاه باید فراوری نیروی اش را از داخل خود داشته باشد و باید آموزشگاه ها فعال باشد نه اینکه بازیکن خرید، اعلام کرد: همین باشگاه پاس که دوستان آن را به همدان فرستادند، هفت سال از بازیکنان آموزشگاه خود استفاده کرد و بازیکنانی مانند آرش برهانی، میثم منیعی، میلاد میداودی و حتی کمال کامیابی نیا بازیکنان پاس بودند. ما در پاس رسانه داشتیم و 20 سال پیش داشتیم یک نظم باشگاهداری را اجرا می کردیم. ما با یاری آقای قالیباف توانستیم یک باشگاه حرفه ای بسازیم. وقتی 11 ماهه توانستیم ورزشگاه فوتبال بسازیم، آقای هاشمی طبا گفت مگر می گردد که اینگونه هم کار کرد؟

وی در پاسخ به این سؤال که پولی که در باشگاه پاس هزینه می شد از کجا آمده بود، گفت: پول آن مسلماً در آن موقع از دولت بود، اما شما در همسایگی همین ایران ببینید که باشگاه های آنها چگونه با یاری دولت توانستند حرفه ای شوند و کم کم از وابستگی دولت خارج شدند.

نامزد ریاست فدراسیون فوتبال با اشاره به اینکه دولت باید حمایت و پشتیبانی از فوتبال داشته باشد، گفت: حق ما که از فوتبال هستیم و شاید پیشکسوتان فوتبالی ما که شاید احتیاجمند چند میلیون برای درمان خود باشند، بسیار زیاد است و مسئولان بدانند که ما چه ثروتی در فوتبال داریم. باید بتوانیم برنامه های خود را با آگاهی و اعتمادبه نفس اجرا کنیم. ما برای فوتبال حرفه ای باشگاه حرفه ای می خواهیم، برای باشگاه حرفه ای به آدم های حرفه ای احتیاج داریم و باید بتوانیم آنها را به درستی تربیت کنیم.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

آجورلو برنامه هایش برای تیم های ملی را نیز تشریح کرد و گفت: برای اینکه تیم ملی به جام دنیای صعود کند، باید ستادی ویژه تشکیل گردد. این ستاد باید شبانه روزی یک کار انجام دهد و آن هم زمینه سازی برای صعود به جام دنیای است. ما اگر بخواهیم کار اقتصادی انجام دهیم یا هر کاری انجام دهیم، باید به دروازه جام دنیای برسیم. جام دنیای باعث می گردد ما اسپانسر بگیریم، بازیکنان مان دیده شوند و به فوتبال اروپا بفرایند و همه کار از جام دنیای انجام می گردد. پس برای صعود به جام دنیای باید هر کاری انجام دهیم، اردو برگزار کنیم و هر کاری می توان را انجام داد.

وی اضافه کرد: ما باید برنامه های خود را با تیم ملی ترسیم کنیم. باید با آرامش کار خودمان را انجام دهیم. اینکه تیم ملی را در راهبرد دنیای قرار دهیم. باید کار را درست انجام بدهیم. هدف ما در تیم ملی صعود به جام دنیای 2022 و 2026 است. بعد صعود به جمع هشت تیم برتر دنیا در سال های 2030 و 2034 خواهد بود و برای قهرمانی در جام ملت های 2023 نیز کوشش می کنیم. شاید بگویند که دوره ریاست فدراسیون فوتبال چهار ساله است، اما ما باید افق بلند داشته باشیم و فونداسیون را خوب بچینیم. ما باز هم در همسایگی خود ترکیه را مثال می زنم که چگونه توسعه پیدا کردند.

ما نمی توانیم آقایان را در فوتبال بانوان بفرستیم و بخواهیم که آنها مدیریت نمایند.، این نامزد ریاست فدراسیون فوتبال با بیان این جمله درباره فوتبال بانوان گفت: باید از ظرفیت خانم های توانا استفاده کرد و همانطور که نیمی از صندلی های دانشگاه را امروز خانم ها در اختیار دارند، در حوزه فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی نیز باید به آنها اعتماد کرد. ما بانوان مدیر و مربی بسیار خوب و توانایی داریم که باید به آنها اعتماد کنیم و اگر در این چند سال نسبت به آنها کوتاهی شده است باید از این بابت عذرخواهی کرد. قراردادهای آنچنانی با مربیان آقایان بسته شده، اما پاداش و حق اولیه بانوان پرداخت نشده است. اینطور نیست که صحبت از پوریای ولی کنیم، اما حق بانوان را ندهیم.

آجورلو درباره برنامه هایش برای تعامل و ارتباط های بین الملل گفت: بحث تعامل بین الملل بسیار مهم است که ما نتوانستیم صندلی های مهمی را در کنفدراسیون فوتبال آسیا به دست بیاوریم و در فیفا هم کاری از پیش نبردیم. اگر بازیکنان عظیمی چون علی کریمی، علی دایی، خداداد عزیزی و مهدی مهدوی کیا که سرمایه های ملی کشور ما هستند، در حوزه ای تربیت می شدند تا در این فرآیند به آن صندلی برسند، ما کاری صورت ندادیم. ما نه تنها کاری نکردیم، بلکه بدون برنامه ریزی خود سانسوری کردیم. ما نمی توانیم برای خودمان هدف گذاری کنیم و دنبال صندلی باشیم، اما در تعامل بین المللی برنامه ای نداشته باشیم.

وی ادامه داد: ما در فرایند تربیتی باید سرمایه های خود را تربیت کنیم. افرادی در این سال ها با ما همراه بودند که امروز آنها در خانه نشسته اند. قرار نیست ما کار سیاسی انجام دهیم و اگر بهره ای برای فوتبال دارد، باید از این افراد استفاده کنیم. آن برای دولت قبل بود و ما دولت جدید فوتبال خواهیم بود. باید سیاسی بازی را از فوتبال خارج کنیم و کار را پیش ببریم. ما نمی توانستیم پول خودمان را به داخل کشور بیاوریم. ما می توانستیم و من حتماً این کار را انجام خواهم داد، چگونه، الان نمی توانم بگویم که راه مان خراب گردد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

نامزد ریاست فدراسیون فوتبال توضیح داد: اگر چهار خبر بیاید و برود، ما مشکل مان را به خارج از کشور برده ایم. با این حال ما برای آقایی آسیا احتیاج به دیپلماسی داریم که در مجامع بین المللی ما را بپذیرند. کشور ما امروز به این احتیاج دارد که بتوانیم از ظرفیت های بین المللی خود استفاده کنیم. چرا نباید داوران ما در سطوح بالا سوت بزنند یا مربیان مان به خارج از کشور نفرایند؟ من مطمئنم ایران با ثروتی که در فوتبال و کشورش دارد، می تواند مرجع فوتبال آسیا گردد. من نمی گویم چرا در مالزی یا کشورهای دیگر، اما می گویم چرا کنفدراسیون فوتبال آسیا نباید از ظرفیت فوتبال ما استفاده کند.

آجورلو درباره رشد و پیشرفت فوتبال پایه گفت: طرح جامع ورزش، کاملاً با تیزبینی ورزش پایه را هدف قرار داده است. ورزش جامع چهار رکن پرورشی دارد که رویکرد تربیتی دارد و مسئول آن آموزش و پرورش است. ورزش از آنجا طراحی می گردد. پیش از انقلاب ما در منطقه 9 فوتبال بازی می کردیم که مرحوم بهمن بهلولی مسئول آن منطقه بود. فوتبال در این بخش باید باز هم احیا گردد. ورزش آموزشگاهی و فوتبال پایه باید در آموزش و پرورش شکل بگیرد. بخشی از فوتبال پایه در شهرداری انجام می گردد و زمانی که من در شهرداری بودم، بالای هزار چمن مصنوعی به جای زمین های خاکی انداخته شد که ببینید چه تحولی در ورزش محلات صورت گرفت. این دو رکن وارد فوتبال حرفه ای می گردد و وقتی ساختار فوتبال حرفه ای را ترسیم کنید، فقط فوتبال عظیمسالان نیست، بلکه فوتبال پایه رکن اصلی آن است.

وی ادامه داد: در ترکیه با فاتح تریم ملاقات کردم و او گفت بالاترین افق باشگاه ما فوتبال پایه ماست و صحبت دنیزلی در ایران هم همین بود. باید ببینید چه سرمایه گذاری اقتصادی و فنی انجام شده است. این همان افق بالایی است که باید ببینیم. چند روز پیش به بوشهر رفته بودم که آنجا گفتند فوتبال اینجا فقط مهدی طارمی نیست و در محلات ببینید چند نفر بازیکن داریم. چرا از گلستان ما نتوانستیم بازیکنان بیشتری مثل سردار آزمون پیدا کنیم که در فوتبال دنیا ستاره است؟ خب این خودش دیپلماسی است. فوتبال پایه تقسیم کار شده است که آموزش و پرورش، شهرداری و NGO ها را داریم که باید آموزش بدهند. ما در پاس بازیکنان نونهالان، نوجوانان و جوانان در تیم عظیمسالان صندلی شان ترسیم شده بود. در تراکتور هم 9 بازیکن پایه ما در رده عظیمسالان بازی کردند. فونداسیون فوتبال، فوتبال پایه است که باید صندلی آن ترسیم گردد و به همین دلیل باید به این مسئله توجه گردد.

بخش بعدی ارائه برنامه های نامزدهای فدراسیون فوتبال در رابطه با مبارزه با فساد در فوتبال بود که آجورلو در این باره گفت: حدوداً یک ماه پیش در یک مجموعه قضایی دعوت بودم که وکلای حقوقی یک مرکزی را برای فوتبال راه اندازی نموده بودند. اولاً فوتبال همانطور که در اتاق شیشه ای نیست، اما همه می بینند، نگاه می نمایند و اخبار اطلاع رسانی می گردد، اما اتاق شیشه ای نیست و اطلاعات شفافی به دست نمی رسد و به همین دلیل نمی توان همه را مقصر و فاسد دانست. به همین دلیل گفتم در قوه قضاییه احتیاج بود یک نفر، ده نفر یا بیست نفر وکیل حرفه ای ورزشی و فوتبالی نیز تربیت می کردید که اگر ما روزی خواستیم یک قرارداد امضا کنیم، بتوانیم از وکلای حرفه ای بهره ببریم.

نامزد ریاست فدراسیون فوتبال اعلام کرد: ما برای مبارزه با فساد، باید عوامل فساد را از بین ببریم. ما باید اتاق شیشه ای را که نداریم، راه اندازی کنیم. الان هر کدام از ما یک حرفی می زند، اما فساد از کجا شروع می گردد؟ از جایی که ما یک حرفی بزنیم و عمل نکنیم. کسی که خودش فساد می نماید، مگر می تواند فسادستیز باشد؟ ما می گوییم بازیکن فساد نموده است. نه فساد را سیستم منتقل نموده است. ما باید همه چیزمان در اتاق شیشه ای باشد. من روحیه فوتبال را می دانم و یک بار آقای بهلولی در منطقه منیریه من را به جایی فرستاد که فوتبال بازی کنم. من فسادی دیدم و آن را سریع به آقای بهلولی منتقل کردم. فساد را کسی ایجاد می نماید که خودش فاسد باشد. یک بخشی از فساد فوتبال ما رمال ها هستند که اکنون در فوتبال ما جای دارند و بسیاری از مربیان همزمان که مربی بدنساز و آنالیزور می گیرند، رمال هم دارند. ما اگر جلوی این چیزها را نگیریم، فوتبال مان آمیخته با فساد می گردد. همانطور که ما به بغل پا، استپ و... فکر می کنیم باید به این چیزها هم فکر کنیم. مگر تیمی که قهرمان شده و از رمال استفاده می نماید را می توانید در قالب فساد نبینید؟ فساد از خود ما شروع می گردد.

آجورلو درباره اینکه سابقه حضور در انتخابات فدراسیون را داشته است، گفت: فوتبال باید مستقل باشد. قدرتمند و ثروتمند هم باشد. مستقل به شکل جزیره جداگانه نیست، بلکه قوانین حاکمیت و فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم باید باشد و می توان اینها را کنار هم داشت. من با دخالت سیاسیون در ورزش مخالف هستم. به همین دلیل می خواهم گذشته را فراموش کنم و اکنون سیاسیون امروز از جمله وزیر و نهادهای نظارتی باید یاری نمایند که انتخابات سالم باشد و امیدوارم که جمهوریت را حفظ کنیم.

وی درباره اینکه آیا از انتخابات پیش روی فدراسیون نگرانی دارد و این نگرانی از چه سمتی است، گفت: بله، از سمت وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نگرانی دارم، اما تقیه می کنم و نمی گویم. کیومرث هاشمی دوست من است و آقای عزیزی خادم آینده فوتبال ما خواهد بود، اما من نمی توانم بیایم و عیب دوستم را اینجا بگویم. به من می گویند که بیایید شکایت کنید، اما من نباید عیب فوتبال کشورم را در مجامع بین المللی جار بزنم. من از 14 سالگی در فوتبال بودم، بازیکن آقا مدد بودم و بعد از آن هم به جبهه رفتم. سرزمین من خیلی مهم بود و در حالی که تکنیک داشتم، اما به جبهه رفتم و وقتی از جبهه آمدم، دوباره عمر خودم را در فوتبال گذراندم. زمانی که آمدم آقای آقامحمدی گفت به فدراسیون فوتبال برو، اما گفتم نمی روم و از پاس کارم را شروع کردم و جلو آمدم و این تجربه را کسب کردم که اکنون بیایم.

نامزد ریاست فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سؤال که با وجود نگرانی چرا باز هم پا به عرصه انتخابات گذاشته است، گفت: برای اینکه انسان شجاعی هستم. من از جمهوری اسلامی قهر نکردم و به استرالیا و کشور دیگری پناهنده نشدم که بگویم به من بد کردند. اینجا کشور همه است نه اینکه بگویم من را سر جای خودم نشاندم. مثلاً آقای افشارزاده فدراسیون ژیمناستیک، استقلال، کمیته ملی المپیک و... بوده است و کارمند سازمان است، اما ما نباید کارمند سازمان بیاوریم. باید ساختار داشته باشیم.

آجورلو درباره اینکه چند رأی دارد، گفت: افرادی که می خواستند برای ریاست فدراسیون فوتبال کاندیدا شوند، مانند انتخابات ریاست جمهوری از شش ماه قبل سفر به استان های مختلف از جمله کردستان، زنجان، مرکزی، بوشهر و... را شروع کردند و آنجا با رؤسای استان ها صحبت شده است. این را باید به استان های مختلف بگوییم که رأی هر استان رأی یک فرد نیست و شما باید مطالبه گر باشید. فوتبال را نباید از پایین ببینیم، بلکه فوتبال یک مطالبه عمومی در کشور است و باید فوتبال را از سطح بالا دید.

وی با اشاره به صحبت های دیگر نامزدهای انتخابات گفت: اینکه آقای کیومرث هاشمی می گوید، مجمع خوب است من هم قبول دارم. این مجمع متفاوت با گذشته است و نظر من مجمع نبود، بلکه نظر من دولتی ها هستند. اینکه دو نهاد دولتی از جمله وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک انتخابات را مدیریت می نمایند. من نمی توانم به فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا گزارش بدهم. یک انتخاب فدراسیون فوتبال در این همه سال، احتیاج به این همه کار ندارد. اینها همه دوستان من هستند و حتماً بهتر از من هستند. عزیزی خادم از من جوان تر است و دو پیراهن از من کمتر پاره نموده و کیومرث هاشمی هم مو سفید نموده و از من کمتر سن دارد، اما حتماً از من بهتر است و زودتر به بهشت می رود. شما چرا حرص می خورید و می خواهید انتخاب کنید.

این نامزد ریاست فدراسیون فوتبال ادامه داد: فوتبال به مدیری احتیاج دارد که دروغ نگوید، نه اینکه اینجا پشت میز نشسته و دروغ می گوید و از بالا دستور بدهند که چه کار کند، کدام مربی را برای تیم ملی بگذارد یا بردارد. در گذشته در زمان آقای علی آبادی مگر این اتفاق رخ نداد؟ گفتند علی دایی را بگذارید و بردارید. چه کسی این کار را کرد؟ ما باید عدالت را برقرار کنیم. خیلی بد است که فوتبال ایران را با این همه ثروت فقیر نشان دهید. من به استان کرمان رفته بودم که استانی پولدار است. گفتند ما می خواهیم به فلان استان برویم و پایگاه بزنیم، گفتم عدالت همین است. چطور اروپایی ها به قاره های مختلف می فرایند و آموزشگاه می زنند. عدالت بعدی محکمه خداست و خداوند باید عدالت را برقرار کند. ما باید فوتبال کشور را به سمتی ببریم که با یک تلفن بازی لغو نگردد و اتفاقات بد رخ ندهد. نه آنجایی که با یک تلفن کار رئیس بالایی را انجام دهد. آن چیزی که فوتبال ایران احتیاج دارد، یک مجمع است که مجمع فعلی باید آینده فوتبال ایران را ترسیم کند. خوب و بدش برای همین مجمع است. فوتبال ایران را باید فردا و باهم بسازیم. اگر من فردا رئیس شوم، عزیزی خادم را برای یاری صدا می کنم، چون چهار سال یا هشت سال دیگر فدراسیون برای اوست. من حتماً از کیومرث هاشمی استفاده می کنم، اما حتماً به کیومرث هاشمی می گویند که از آجورلو استفاده نکن، چون او دولتی است و آنها تصمیم می گیرند.

آجورلو در سرانجام گفت: من فکر می کنم اساسنامه فعلی خیلی یاری کرد. اینکه فوتبالی ها بیایند. نه اینکه دیگران فوتبالی نباشند، اما اینها خالق فوتبال هستند و فوتبال را لمس نموده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 7341

به "آجورلو: برای ریاست فدراسیون سفرهای استانی از 6 ماه قبل آغاز شد!، فوتبال به مدیری احتیاج دارد که دروغ نگوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آجورلو: برای ریاست فدراسیون سفرهای استانی از 6 ماه قبل آغاز شد!، فوتبال به مدیری احتیاج دارد که دروغ نگوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید