کشیدن سیگار خطر ابتلا به نوع شدید کووید19 را بالا می برد

به گزارش هیو بلاگ، پزشکان می گویند که تاثیر کشیدن سیگار بر ابتلا به نوع وخیم کرونا، مانند تاثیر آن بر ابتلا به انواع بیماری های قلبی و سرطان هاست.

کشیدن سیگار خطر ابتلا به نوع شدید کووید19 را بالا می برد

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران، نتایج یک مطالعه تحقیقاتی در دانشگاه آکسفورد بریتانیا مؤید آن است که کشیدن سیگار همان طور که تأثیری منفی در ابتلا به سایر بیمار ی ها دارد، خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید19 را هم افزایش می دهد.

طبق بررسی ها که نتایج آن هم در مجله عملی توراکس (Thorax) منتشر شده، تعداد افراد بستری مبتلا به بیماری کووید19 در میان سیگاری ها تقریبا دو برابر غیرسیگاری هاست.

اشلی کلیفت از دانشگاه آکسفورد می گوید: نتایج بررسی به وضوح نشان می دهد که کشیدن سیگار با خطر ابتلا به نوع وخیم بیماری کووید19 ارتباط دارد، درست مانند تأثیری که کشیدن سیگار روی ابتلا به بیماری های قلبی، انواع سرطان و سایر بیماری ها دارد.

در شروع پاندمی کرونا گزارش هایی در این مورد منتشر شده بود که ظاهرا سیگاری ها کم تر به این بیماری دچار می شوند. تجزیه و تحلیل های یک تیم به سرپرستی هنریک استریک، ویروس شناس شهر بن آلمان نشان می داد که سیگاری ها کم تر به کرونا مبتلا می شوند.

پیشتر هنریک استریک، مدیر مؤسسه ویروس شناسی دانشگاه بن به روزنامه آوگسبورگر آلگماینه گفته بود، سازوکار دقیق این مسئله روشن نیست و در این باره حدس هایی وجود دارد.

برخی می گویند، گلوی افراد سیگاری به واسطه کشیدن سیگار تحریک پذیرتر می شود و در نتیجه فعالیت ایمنی در آن جا شدیدتر است و به همین دلیل کار ویروس برای عفونی کردن محیط دشوارتر می شود.

برخی هم به سادگی می گویند، سیگاری ها به این دلیل که برای سیگار کشیدن اغلب وارد هوای آزاد می شوند دفعات تماس شان با دیگران کم تر است و در نتیجه کم تر به کرونا مبتلا می شوند.

با این حال هنریک استریک تأکید کرده بود که اگر یک سیگاری به این ویروس آلوده شود خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید19 در او بسیار بیش تر خواهد بود.

پژوهشگران بریتانیایی دانشگاه آکسفورد در بررسی تازه خود برای بالا بردن درصد اطمینان، از دو روش مختلف برای تجزیه و تحلیل داده ها و نظرسنجی ها در مراکز پزشکی این کشور استفاده کرده اند.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 9451

به "کشیدن سیگار خطر ابتلا به نوع شدید کووید19 را بالا می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشیدن سیگار خطر ابتلا به نوع شدید کووید19 را بالا می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید