خبرنگاران آیا روابط فرا آتلانتیک بین اروپا و آمریکا احیا می گردد؟

به گزارش هیو بلاگ، لندن - خبرنگاران - با خاتمه دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و شکاف عمیقی که در روابط آمریکا و اروپا به ارث مانده، اروپا امیدوار است که در چهار سال پیش رو، فصل تازه ای از همکاری های فرا آتلانتیک را شروع کند.

خبرنگاران آیا روابط فرا آتلانتیک بین اروپا و آمریکا احیا می گردد؟

با ما سفر کنید و با تور اروپا زمستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش روز شنبه خبرنگاران، رهبران اروپایی در سه روز گذشته به عناوین مختلف مراتب خرسندی خود را از انتها دوره پرتنش روابط با آمریکا ابراز نموده و دستور کار جدیدی را برای همکاری های فرا آتلانتیک شامل طیف مختلفی از مسائل سیاست خارجی، امنیتی، مالی و تجاری تهیه نموده اند.

اورسولا فون درلاین روز چهارشنبه هفته گذشته با ایراد سخنانی در مجلس اروپا، از آغاز کار دولت جو بایدن در آمریکا به عنوان طلوعی تازه نام برد و گفت که اروپا از مدتها پیش منتظر این لحظه بوده است.

وی شرح داد که سوگند بایدن، پیامی به ملت خسته آمریکا (از روینمودهای دولت ترامپ) برای امیدواری به جهانی است که درانتظار بازگشت واشنگتن به دایره کشورهای هم فکر است.

این سیاستمدار اروپایی به سند جدید اتحادیه اروپا درباره روابط راهبردی فرا آتلانتیک اشاره نمود و گفت که این سند روی مسائلی متمرکز است که ما بر پایه ارزش ها و منافع مشترک می توانیم در حوزه تغییرات جهانی با یکدیگر همکاری کنیم.

وی، تغییرات آب و هوایی، مسائل بهداشت جهانی، دمکراسی و فناوری را از جمله چالش هایی نامید که نیازمند بازنگری و بهسازی در همکاری های جهانی است. در این رابطه به گفته او، اتحادیه اروپا و آمریکا باید در خط مقدم حرکت نموده و کشورهای همفکر را با خود همراه نمایند.

فون درلاین مقابله با همه گیری کرونا را که تاثیرات فاجعه باری در دو سوی آتلانتیک به جا گذاشته، اولویت نخست همکاری دو طرف توصیف و ابراز امیدواری کرد که مقدمات خروج از این بحران را سرعت بخشند.

همکاری های فرا آتلانتیک سنگ بنای روابط بین الملل

بعضی مقام های اروپایی معتقدند که همکاری های دو سوی آتلانتیک سنگ بنای روابط بین الملل است و یکی از همکاری های راهبردی جهان به شمار می رود. جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره می گوید که حتی در دوران پر تنش ریاست جمهوری دونالد ترامپ این واقعیت تغییری نکرد، زیرا بر پایه این شراکت است که دمکراسی، نظم جهانی، حاکمیت قانون و چند جانبه گرایی تضمین می گردد.

او در یادداشتی که در تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد، به فرازهایی از سخنرانی بایدن در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اشاره نمود که گفته بود آمریکا شریک قوی و مورد اعتماد برای استقرار صلح و امنیت در جهان خواهد بود. بورل در این باره توضیح داد که اتحادیه اروپا نیز می خواهد نزدیکترین شریک و متحدش دوباره به صحنه بازگردد تا در کنار هم درگیری ها، تنش های ژئوپلیتیک و چالش هایی که پیوسته رو به افزایش است حل و فصل و رویکرد چند جانبه گرایی را تقویت نمایند.

اما در طول چهارسال ترامپ، نه فقط آمریکا که همه جهان تغییر نموده است. شارل میشل رییس کمیسیون اروپا در این باره می گوید: ما با آمریکا اختلاف نظرهایی پیدا نموده ایم که ناگهانی ناپدید نمی شوند. به نظر می رسد که آمریکا تغییر نموده، اما صندلی این کشور هم نزد اروپا و جهان عوض شده است.

این تغییر به گفته او به این معناست که اروپایی ها باید سرنوشت خود را به دست گرفته و از ارزش ها و منافع خود دفاع کنیم. وی توضیح داد که اروپا جهت خودش را طی خواهد نمود و منتظر اجازه آمریکا نخواهد ماند.

کلمنت بیون وزیر اروپایی فرانسه هم می گوید: اروپا باید مسئولیت پذیر تر گردد. باید منافع و ارزش های خود را تعریف کند. وی در گفت وگویی عنوان نمود: ما با آمریکا تضادی نداریم، می خواهیم همکاری کنیم و امیدواریم که با دولت بایدن - هریس یتوانیم بهتر کار کنیم. اما باید راجع به این مساله شفاف باشیم که به عنوان اروپایی چه می خواهیم.

جو بایدن بر خلاف سلفش از گسترش روابط فرا آتلانتیک استقبال می نماید اما اینکه اوضاع به قبل از دوره ترامپ برگردد دست کم حالا بعید به نظر می رسد. اروپا هم قصد ندارد تمام تخم مرغ هایش را در سبد آمریکا بگذارد و به همین خاطر منتظر موضع گیری بایدن نماند و توافق سرمایه گذاری مشترک با چین را اخیرا پیش برد. اروپایی ها به خوبی می دانند که آینده متعلق به چین است و در جهت همکاری با آمریکا نباید چین و البته روسیه را به طور کلی از خود برنجانند.

واقعیت این است که اروپا هرگز دوباره مانند قبل به آمریکا اطمینان نخواهد نمود. گرچه شاید این را در ظاهر بیان ننمایند، اما از خلال اظهارنظرهای مقام های اروپایی می توان درک کرد که آنها تمایلی ندارند آینده اتحادیه اروپا را به لاتاری چهارساله انتخابات آمریکا گره بزنند. با این حال آن ها از فرصت بایدن برای پیشبرد اهداف خود در چهار سال آینده غفلت نخواهند کرد.

آنتونی بلینکن سیگنال مثبت بایدن به اروپا

رییس جمهوری آمریکا آنتونی بلینکن را گفته می گردد چهره ای هوادار اروپا و نظام چندجانبه گرایی است به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا معرفی نموده است. او یک بار در سال 2016 گفته بود: به زبان خیلی ساده، جهان برای مردم آمریکا امن تر است بویژه وقتی درهمه جا دوستان، شرکا و متحدانی داشته باشد. او اروپا را یک شریک حیاتی برای آمریکا می داند و برنامه های دولت ترامپ در کاهش شمار سربازان آمریکا در آلمان را به عنوان اقدامی احمقانه، کینه تورزانه و یک استراتژی بازنده نکوهش نموده است.

بلینکن درباره سیاست های ترامپ گفته است: او ناتو را ضعیف می نماید، به ولادیمیر پوتین یاری می نماید و به آلمان، مهمترین متحد ما در اروپا آسیب می رساند.

او در خصوص موضوعات مهم در حوزه سیاست خارجی (از جمله تروریسم، تغییرات آب و هوایی، همه گیری ویروس کرونا، تجارت بین الملل، رابطه با چین و توافق هسته ای ایران) این موضوع را بارها تکرار نموده است که ایالات متحده باید با متحدانش در چارچوب معاهدات و مقررات سازمان های بین المللی کار کند.

بلینکن همچنین رهبری ایالات متحده در نهادهای چندجانبه را ضروری می داند. او در اوایل امسال گفت که هنوز هم، حتی در بعضی موضوعات بیش از گذشته، تعامل و رهبری آمریکا نوعی تضمین برای فعالیت ها است.

گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارت امور خارجه، تسلط کامل به زبان فرانسوی دارد. این میراث دورانی است که او پس از جدایی والدینش از یکدیگر با مادرش راهی فرانسه شد و چند سالی را درمدارس آنجا تحصیل کرد. خواهر ناتنی او لی پیسار هم که اینک در نیویورک زندگی می نماید صاحب منزل و کار در پاریس است و از این جهت می توان رگه هایی از وابستگی بلینکن به اروپا را رد یابی کرد.

نشریه پلیتیکو هم گزارش داد که رییس پیشنهادی دستگاه دیپلماسی آمریکا در دوران کودکی دوستی به نام آنتونی لوزاتو گاردنر داشت که پس از مهاجرت بلینکن به فرانسه، او هم زمان زیادی را نزد خانواده مادری اش در ایتالیا سپری می کرد.

جهت زندگی آن ها نیم قرن بعد، زمانی تلاقی کرد که بلینکن در دولت اوباما مشاور بایدن و گاردنر سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا شد. گاردنر به دلیل نقش مهمی که در هواداری از بایدن در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایفا کرد اینک یکی از افراد نزدیک به حلقه قدرت در آمریکا شناخته می گردد.

با این تفاسیر اروپا اینک امیدوار است که تیم بایدن برای ترمیم روابط فرا آتلانتیک گام های عملی بردارد. آن ها هم قطعاً به دنبال راه هایی برای دزدین قاپ جو بایدن، به وسیله برگزاری کنفرانس ها بین المللی وضیافت های اشرافی و به رخ کشیدن تاریخ و فرهنگ و حتی اعطای جایزه صلح نوبل خواهند بود. اروپایی ها روی تاریخ و در کل قدرت نرم خود مانور زیادی داده و کوشش خواهند کرد خود را قهرمان ابتکارات شرافتمندانه ای مانند حفظ محیط زیست، مبارزه با بیماری های واگیردار، حقوق بشر و غیره نشان داده و تیم بایدن را اغوا نمایند.

در این میان انگلیس که به تازگی از اتحادیه اروپا خارج شده به حضور بایدن در نشست بین اللملی گروه 7 و کنفرانس تغییرات آب و هوایی که قرار است سال 1400 در این کشور برگزار شوند دلخوش نموده است. سایر کشورهای اروپایی نیز برای دعوت از بایدن خیز برداشته اند. بعضی گزارش ها حاکیست که بایدن به دلیل برخورداری از ریشه ایرلندی، احتمالا در اولین فرصت به این کشور سفر خواهد نمود.

با این حال، اینکه چشم انداز بهبود روابط فرا آتلانتیک چگونه خواهد بود و تاکجا می توان امیدوار بود که همکاری های سابق احیا گردد، هنوز معین نیست و باید همچنان منتظر ماند.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 6931

به "خبرنگاران آیا روابط فرا آتلانتیک بین اروپا و آمریکا احیا می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آیا روابط فرا آتلانتیک بین اروپا و آمریکا احیا می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید