چرا زیاد مریض می شویم

به گزارش هیو بلاگ، تهران (پانا) - عوامل زیادی در تضعیف سیستم ایمنی بدن و در نتیجه زیاد مریض شدن شما موثر هستند. مریض شدن زیاد می تواند به دلیل رعایت نکردن بعضی نکات در زندگی روزانه باشد.

چرا زیاد مریض می شویم

به گزارش نمناک، گاهی اوقات در دوره ای از زندگی قرار می گیرید که بیشتر از هر زمان دیگری بیمار می شوید و همین ممکن است تعجب شما را بر می انگیزد. که احتمالا سیستم ایمنی شما به دلایل مختلف و بدون آن که خودتان هم متوجه باشید در طولانی مدت ضعیف شده است و همین باعث می شود که بیشتر از قبل بیمار شوید. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم علل مختلف زیاد مریض شدن را به شما معرفی کنیم.

تنهایی

تنهایی می تواند باعث استرس مزمن شود و سیستم ایمنی را تضعیف کند. طبق مطالعات اجرا شده احساس تنهایی روی سطح قدرت ژنتیکی اثرگذار است و باعث افزایش ژن های ملتهب می شود و سلول هایی که پادتن و ایمنی ایجاد می نمایند را کاهش می دهد. در نتیجه التهاب طولانی مدت یک مکانیسم کلیدی در ایجاد بیماری های مزمن، مخصوصاً بیماری هایی مثل سرطان است.

کاری که باید انجام دهید، این است که در مدت زمان طولانی تنها نباشید. ارتباطات اجتماعی خود را حفظ کنید و سعی کنید همواره چند نفر را برای خود داشته باشید. به انسان های اطراف محبت کنید، آن ها را در آغوش بگیرید که در آغوش دریافت دیگران به شدت استرس را می کاهد و قدرت سیستم ایمنی را افزایش می دهد.

نشستن دست ها

اگر فقط یک راه چاره مفید برای جلوگیری از بیماری را بتوان گفت، شستن دست ها است. بسیاری از ما این کار را انجام نمی دهیم. مطالعات میکروبیولوژیک به این نتیجه رسیده است که 83 درصد از خانم ها بعد از دستشویی رفتن، دست های خود را می شویند و در مردان این عدد 74 درصد است اما جالب است بدانید که 95 درصد ما انسان ها به اندازه کافی برای شستن باکتری ها، دست های خود را خوب نمی شوییم.

پس باید تکنیک صحیح دست شستن را رعایت کنید. بعد از استفاده از دستشویی و قبل از خوردن و آماده کردن غذا یا هر زمانی که احساس کردید که دست هایتان کثیف است، حتما آن ها را شستشو دهید.

کمبود ویتامین دی

سطوح کافی ویتامین دی در بدن در برابر بیماری های مختلف از جمله سرطان مقاومت می نماید. ویتامین دی می تواند از بدن شما در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا هم محافظت کند. پس باید به سطح ویتامین دی بدن خود توجه کنید.

اگر ویتامین دی به اندازه کافی در بدن وجود نداشته باشد، احتمال بیماری های خود ایمنی افزایش پیدا می نماید. 50 درصد افراد جهان از کمبود ویتامین دی رنج می برند. معمولاً باید بعد از آزمایش از مکمل ویتامین دی مصرف کنید اما مراقب باشید که کمتر یا بیشتر از حدی که پزشک برایتان تجویز نموده، استفاده نکنید.

نشستن دست ها در مدت زمان طولانی

مطالعات نشان می دهد که فقط 5 درصد ما از روش صحیح شستن دست استفاده می کنیم. از هر سه نفر فقط یک نفر از صابون استفاده می نماید و از هر 10 نفر، یک نفر کار درست را انجام می دهد.

پس باید مدت زمان شستن دست ها را در نظر داشته باشید. سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می نماید که هر بار دستان خود را با آب و صابون به مدت 15 الی 20 ثانیه بشویید تا از بیماری های مختلف جلوگیری نمایید.

نخوابیدن به اندازه کافی

هنگامی که می خوابیم، بدن فرآیند های مختلفی را برای ترمیم و شارژ خودش انجام می دهد. یکی از آن ها این است که سیستم ایمنی را تقویت می نماید. در طول خواب، بدن پروتئین های التهابی به نام سیتوکین فراوری می نماید که در برابر بیماری ها و سلول های بیماری زا مبارزه می نمایند.

پس اگر به اندازه کافی چشمان خود را نبندید و نخوابید، سیستم ایمنی قوی در برابر بیماری هایی مثل آنفولانزا و سرماخوردگی نخواهید داشت. متخصصان پیشنهاد می نمایند که جوانان یک خواب با کیفیت شبانه بین 7 الی 9 ساعت داشته باشند. اگر در خوابیدن مشکل دارید، حتماً به پزشک مراجعه کنید و راه چاره بگیرید.

استفاده نکردن از ضدعفونی نماینده دست در مغازه ها

مطالعات اخیر نشان می دهند که بیش از نیمی از کارت های خرید حامل باکتری هایی مثل باکتری ای.کولی هستند که عامل ایجاد اسهال، استفراغ و تب است. پس حتماً باید در بیرون از منزل از ضدعفونی نماینده های دست بهره ببرید. بعد از اینکه ضدعفونی نماینده را اسپری کردید، 20 ثانیه صبر کنید تا دست شما کاملا خشک شود و بعد به کارت ها و اجسام دیگر دست بزنید.

استرس مداوم

استرس مزمن؛ به شدت سیستم ایمنی را ضعیف می نماید. هنگامی که استرس داشته باشید، مغز فراوری هورمون کورتیزول و یا همان هورمون استرس را افزایش می دهد که در کار سلول های T که مسئول مبارزه با عفونت هستند، اختلال ایجاد می نماید. در نتیجه شما بیش از همواره به بیماری های مختلف از جمله عفونت های ویروسی و سرماخوردگی و آنفولانزا دچار می شوید.

در جهانی امروزی کاهش استرس کار راحتی نیست اما حتماً باید به سلامت جسمی و زندگی خود توجه کنید. ورزش منظم، راهی عالی برای از بین بردن استرس است. انجام تمرین های ریلکسیشن به شما یاری می نماید. اگر احساس کردید که در هر حالتی استرس دارید، حتماً به یک مشاور مراجعه کنید.

تزریق نکردن واکسن آنفولانزا

انجام این کار بسیار ساده است. سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیشنهاد می نماید که همه جوانان هر ساله واکسن آنفولانزا بزنند تا خطر ابتلا به آنفولانزا که عامل ایجاد مسائل جدی و مرگ آور مثل ذات الریه است را در خودشان کاهش دهند.

ورزش نکردن به اندازه کافی

طبق مطالعات اجرا شده، زندگی بدون حرکت عاملی برای کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت است. اگر شغل شما پشت میزی است، حتماً تا جایی که می توانید از جای خود بلند شوید، حرکت کنید و بین هر نیم ساعت نشستن کمی راه بروید.

حرکات منظم ورزشی داشته باشید. معمولاً توصیه می شود که هر هفته میانگین به اندازه 150 دقیقه فعالیت فیزیکی معمولی یا 75 دقیقه فعالیت فیزیکی شدید را به انجام برسانید.

زیاده روی در ورزش

سندروم ورزش زیاد یعنی مدام در حال تمرین کردن، بدون اینکه به بدن فرصتی برای استراحت و ریکاوری بدهید که قطعاً سیستم ایمنی را دچار مشکل می نماید و برای بیماری هایی مثل کووید 19 هم خطرناک است.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

وسایل حمل و نقل عمومی به دلیل آلودگی هایی که دارند، تاثیرات مخربی روی بدن شما و ابتلا به عفونت های تنفسی دارند و بهتر است تا جایی که می توانید استفاده از آن ها را کاهش دهید. بعد از اینکه از وسایل عمومی مثل اتوبوس و تاکسی پیاده شدید، حتما دستان خود را بشویید و از ضدعفونی نماینده بهره ببرید.

مصرف زیاد قند و شکر

شکر باعث ایجاد التهاب می شود که همین التهاب گلبول های سفید را ضعیف می نماید و سیستم ایمنی را دچار مشکل خواهد نمود. بیشتر ما مصرف قند بالایی داریم. آقایان نباید در طول روز بیشتر از 36 گرم یا نه قاشق چای خوری شکر مصرف نمایند.

خانم ها در طول روز نباید بیش از 24 گرم یا 6 قاشق چای خوری شکر مصرف نمایند اما در کشورهایی مثل ایران، میانگین استفاده از شکر، 15 قاشق چای خوری است. پس تا جایی که می توانید مصرف کلوچه، کیک، سرلاک های فرآوری شده و نوشیدنی های شیرین را کاهش دهید و به جای آن از میوه و سبزیجات، ویتامین و مواد مغذی بهره ببرید.

اضافه وزن

چاقی می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند. چاقی و اضافه وزن از فراوری پادتن ها و مبارزه با التهابات توسط گلبول های قرمز جلوگیری می نماید. کاری که باید انجام دهید، این است که با مصرف رژیم غذایی سالم و متعادل، فعالیت بدنی و وزن خود را سالم نگه دارید.

مصرف زیاد آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت هایی که بر اثر باکتری ایجاد شده اند را بهبود ببخشند. البته روی ویروس هایی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا خوب کار نمی نمایند.

اگر در شرایط غیر ضروری برای عفونت های ویروسی به شدت آنتی بیوتیک مصرف کنید، احتمالاً بدن شما با آن ها مقابله می نماید و سیستم ایمنی تضعیف می شود. اگر پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز نکرد، هرگز اصرار به انجام این کار نداشته باشید و خودتان هم بدون اجازه پزشک، از آنتی بیوتیک استفاده نکنید.

ننوشیدن آب به اندازه کافی

هنگامی که سن ما بالا می رود، بدن ما زودتر خشک و دهیدراته می شود و همین سیستم ایمنی را تضعیف می نماید. کم آبی و خشکی بدن، مواد ضد میکروبی در بزاق دهان را محدود می نماید و در نتیجه مبارزه خوبی با عفونت ها صورت نمی گیرد و کم آبی و خشکی باعث ایجاد بیماری می شود زیرا مواد مغذی و اکسیژن به سلول ها نمی رسند.

باکتری ها را به وسیله ادرار دفع می نماید و اگر این اتفاقات نیفتد، فرد به مسائلی مثل فشار خون یا دیگر بیماری ها دچار می شود. معمولاً سازمان های بهداشت جهانی توصیه می نمایند که در طول روز به مدت 4 الی 6 لیوان آب نوشید.

تمیز نکردن موبایل

گوشی موبایل جرم و باکتری زیادی دارد. همانطور که می دانید باکتری های موجود در آن از باکتری های کاسه توالت بیشتر است. این موضوع توسط یک میکروبیولوژیست در دانشگاه آریزونا به اثبات رسیده است و توانسته است بیش از 100 هزار باکتری روی گوشی موبایل پیدا کند که تعداد بسیار بالایی است.

پس حتما یک بار در ماه با محلولی که 60 درصد از آب و 40 درصد از الکل تشکیل شده است، گوشی موبایل خود را ضد عفونی کنید. حتماً با یک پارچه مخصوص این کار را انجام دهید. هیچ ماده ضدعفونی نماینده ای را روی موبایل اسپری نکنید زیرا خطرناک است.

لمس زیاد صورت

ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا در سطوح تا هفت روز زنده می مانند. باز کردن در و دریافت دستگیره و لمس صورت به شدت انتقال ویروس را افزایش می دهد. بنابراین هنگامی که بیرون از منزل هستید و به خانه برمی گشت، دستان خود را بشویید. اگر هم داخل منزل دستگیره ها را لمس کردید، هرگز دست تان را به صورت و مخصوصاً چشم، دهان و بینی نزنید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 8038

به "چرا زیاد مریض می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زیاد مریض می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید