پیشنهاد اختصاص عوارض واردات کالا به تحقیق و توسعه شرکتها

به گزارش هیو بلاگ، به گزارش خبرنگاران، مسعود برومند در حاشیه یکصد و نود و دومین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف که به صورت فوق العاده برگزار شد، به خبرنگاران گفت: جلسه امروز یک جلسه فوق العاده بود و درباره اجرای طرح تاپ (توسعه اشتغال پایدار) از جانب وزارت صمت بررسی هایی صورت گرفت که به طور مثال تا به امروز چه اقداماتی اجرا شده و چه حمایت هایی نیاز است.

پیشنهاد اختصاص عوارض واردات کالا به تحقیق و توسعه شرکتها

دبیر شورای عالی عتف با اشاره به اینکه 72 درصد شرکت هایی که در این سامانه ثبت نام کردند از بخش خصوصی هستند، اضافه نمود: با بررسی های صورت گرفته، تعیین شد از بخش اجرای فرصت مطالعاتی اساتید در صنایع استقبال خوبی شده و در بخش سرباز تاپ نیز هماهنگی های خوبی با ستاد کل نیروهای مسلح صورت گرفته است.

وی یکی از مسائل طرح تاپ را نداشتن پشتوانه مالی بیان نمود و گفت: این طرح ها به دلیل نداشتن پشتوانه مالی نیازمند حمایت سایر بخش ها است که در این جلسه درخواست شد تا دانشگاه های بزرگ کشور پس از بررسی به طرح تاپ توجه بیشتری داشته باشند.

برومند با بیان این مطلب که در این جلسه از دانشگاه های بزرگ خواسته شد تا اعضای هیات علمی خود را برای تعریف بعضی از پروژه های پایان نامه ها و رساله های دکتری در چارچوب طرح تاپ ترغیب کنند، گفت: در این جلسه روسای دانشگاه های تهران و صنعتی اصفهان حضور داشتند و آنها این مسولیت را پذیرفتند که چگونه از ظرفیت اساتید در جهت توجه به طرح تاپ استفاده کنند.

دبیر کل شورای عالی عتف به مزایای بهره مندی دانشگاه ها از طرح تاپ، اشاره کرد و گفت: دانشگاه هایی که از طرح های موجود در سامانه تاپ در تعریف پایان نامه های تحصیلات تکمیلی خود استفاده کنند، پروژه های آنها در قالب پایان نامه های تقاضا محور تعریف و از مشوق های این نوع طرح ها بهره مند خواهند شد.

وی اضافه نمود: همچنین مقرر شد سازمان برنامه و بودجه بررسی کند که آیا می تواند پشتیبانی مالی از این طرح داشته باشد یا خیر. از سوی دیگر مقرر شد با صندوق نوآوری شکوفایی مذاکرات بیشتری صورت بگیرد که آیا می توان از طریق صندوق های پژوهش و فناوری استانی در غالب طرح وی سی از بعضی طرح ها حمایت کرد یا خیر.

برومند اضافه نمود: درست است که شرکت هایی که در سامانه طرح تاپ ثبت نام کرده اند، دانش بنیان نیستند اما شرکت های تولیدی هستند که توسعه و رونق تولید و ارتقا کیفیت محصولات آنها موجب توسعه کسب و کارها و اشتغال خواهد شد.

برومند با اشاره به اینکه در این جلسه اختصاص عوارض واردات کالا به تحقیق و توسعه شرکت ها مطرح و مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: در این جلسه پیشنهاد شد که در سال 1400 بخشی از عوارض و یا تعرفه های ناشی از واردات کالا به بخش تحقیق و توسعه شرکت ها به ویژه شرکت های کوچک و متوسط بخش خصوصی اختصاص داده شود تا از این طریق بخشی از منابع تحقیق و توسعه شرکت ها در سال 1400 تامین شود.در صورت تایید نهایی این پیشنهاد، می توان این بند را در قانون بودجه 1400 وارد کرد.

دبیر شورای عالی عتف گفت: در این جلسه مقرر شد تا پیشنهادات در این زمینه جمع بندی و در قالب صورت جلسه تهیه و برای ارائه آن به شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شود.

دبیر کل شورای عالی عتف گفت: از سوی دیگر مقرر شد وزارت صمت بررسی کند که آیا می تواند از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سازمان گسترش و نوسازی معدنی ایران برای پشتیبانی از این طرح کمک بگیرد یا خیر

وی یادآور شد: همچنین قرار شد طرح هایی که در این سامانه ثبت شده اند، مورد بررسی و تحلیل دقیق قرار بگیرند و دسته بندی شوند تا اگر در حوزه یکسان تعریف شده به آنها را تجمیع و در قالب یک طرح بزرگتر اجرایی کنند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4637

به "پیشنهاد اختصاص عوارض واردات کالا به تحقیق و توسعه شرکتها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد اختصاص عوارض واردات کالا به تحقیق و توسعه شرکتها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید