شرکت های دانش بنیان اقتصاد آینده ایران را تشکیل می دهند، اهمیت آموزش علوم سلول های بنیادی از سنین پایین

به گزارش هیو بلاگ، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: شرکت های دانش بنیان اقتصاد آینده ایران را شکل می دهند و در سال های آینده شاهد دستاوردهای آنها برای کشور خواهیم بود.

شرکت های دانش بنیان اقتصاد آینده ایران را تشکیل می دهند، اهمیت آموزش علوم سلول های بنیادی از سنین پایین

گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران-هانا حیدری، ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در سال 1387 در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شد. این ستاد که در حال حاضر با مدیریت امیرعلی حمیدیه فعالیت می نماید، بر سه عرصه اصلی شامل توسعه مراکز ارائه دهنده خدمات سلول درمانی و پزشکی بازساختی، توسعه تجاری سازی بازار محصولات سلولی و توسعه آموزش، پژوهش و منابع انسانی متمرکز می گردد.

حمیدیه استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، فوق تخصص خون، سرطان و پیوند سلول های بنیادی بچه ها و عضو هیئت رئیسه پیوند سلول های بنیادی خون ساز آسیا و اقیانوسیه است. در ادامه مصاحبه خبرنگار خبرنگاران با دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی را می خوانید.

خبرنگاران: ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی چه اقداماتی در راستای ترویج و تشویق دانشمندان به این حوزه نموده است؟

حمیدیه: اگر کشوری بخواهد در حوزه علمی قوی گردد، باید سن محققان این حوزه را پایین بیاورد. ایران در حوزه سلو ل های بنیادی و پزشکی بازساختی محققان و دانشمندان خوبی دارد اما علم این افراد در 40 تا 50 سالگی به بار می نشیند. این بازه سنی باید به 39 تا 35 سال برسد. برای رسیدن به این هدف باید علم سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی را به مدارس ببریم. در حال حاضر پنج پژوهش سرا در پنج نقطه از کشور داریم که سه پژوهش سرای واقع در کرج، شیراز وکرمان فعال بوده و دو مورد دیگر نیز در بجنورد و سلماس قرار دارند. سعی شده این پژوهش سراها در نقاط مختلفی از کشور باشد تا دسترسی به آن آسان تر باشد.

آنچه پیروزیت و پیشرفت ایران در صنعت سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی را تضمین می نماید، نسل فعلی دانشمندان نیست. درواقع محققانی که 10 سال دیگر در این حوزه ها فعالیت می نمایند باعث پیروزیت و پیشرفت ایران خواهند بود. بهترین کاری که در این دوره از ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی انجام شد، معرفی علوم سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی به افراد زیر 20 سال بود. البته به ثمر نشستن این کارها یک دهه زمان می برد. اقداماتی که امروز برای نوجوانان و بچه ها انجام شد، 10 سال دیگر به ثمر خواهد نشست.

وقتی آموزش در مورد علم، هنر، دانش و ورزش از سنین پایین آغاز گردد، میزان پیروزیت کشور در آن حوزه ها بالاتر می رود. ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در حال کار چهار ستون راسخ در این حوزه هاست تا ایران در سال های آینده به ابرقدرتی در سلول های بنیادی تبدیل گردد. زمانی ایران صندلی دنیای ایران در حوزه سلول های بنیادی 30 بود و حالا به 13 رسیده است، بنابراین می توانیم در آینده به یکی از سه قدرت برتر دنیا در این حوزه تبدیل شویم.

خبرنگاران: فعالیت های ستاد چقدر به فرهنگ سازی و ترویج علوم سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور یاری نموده است؟

حمیدیه: 6 سال پیش مردم اطلاعات ناچیزی در مورد سلول های بنیادی داشتند اما حالا کمتر کسی وجود دارد که با مفهوم سلول های بیگانه باشد. بنابراین به جرئت می تواند گفت که فرهنگ سازی و ترویج این علوم در جامعه بسیار زیاد بوده است. علمی که تا چند سال قبل تنها محدود به جوامع علمی بود، حالا به گوش تمام مردم رسیده است. نسل نوجوان و جوان کشور در آینده کارهای بسیار عظیمی در این حوزه انجام خواهند دارد. بنابراین می توان گفت که ترویج این علوم در سطح جامعه به خوبی اجرا شده است.

خبرنگاران: ستاد چه یاریی به تجاری سازی محصولات شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی نموده است؟

حمیدیه: یکی از عظیم ترین اتفاقاتی که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا شده، ایجاد و توسعه شرکت های دانش بنیان در کشور بوده است. این شرکت ها پایه اقتصاد آینده ایران خواهند بود. با این شرکت ها به جای نفت فروشی، دانش فروشی و محصول فروشی خواهیم کرد. تا چه زمانی می خواهیم منابع نفتی و معدنی ایران را به کشورهای دیگر بدهیم تا آنها را به فناوری تبدیل نموده و با قیمت چند برابر به خودمان بفروشند.در حال حاضر شرکت های دانش بنیان بسیاری اجناس و کالاهای مورداحتیاج مردم را فراهم می نمایند. به عقیده من شرکت های دانش بنیان اقتصاد آینده ایران را تشکیل می دهند و در سال های آینده شاهد نتایج مالی این شرکت ها برای کشور خواهیم بود.

خبرنگاران: ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با دانشگاه ها چه همکاری هایی دارد؟

حمیدیه: همیشه در حال همکاری با دانشگاه ها هستیم. باتوجه به اسم ستاد، بسیاری فکر می نمایند بخش اعظمی از همکاری ما با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است اما این طور نیست. نزدیک به یک هزار تا یک هزار و 500 هیئت علمی که با ستاد همکاری می نمایند، 60 درصد از وزارت بهداشت و 40 درصد از وزارت علوم هستند. علم پزشکی بازساختی به کارگروه رشته های مهندسی و فنی احتیاج دارد تا وسایل و تجهیزات پزشکی آن تهیه گردد، به همین دلیل ارتباط ستاد با دانشگاه علوم پزشکی تهران به اندازه ارتباط ستاد با دانشگاه صنعتی شریف است. درواقع تفاوتی ندارد که دانشگاه علوم پزشکی یا صنعتی باشد، با هر دو دانشگاه در ارتباط هستیم و همکاری داریم. ستاد با تمام دانشگاه ها، از دانشگاه های وزارت و وزارت علوم گرفته تا دانشگاه آزاد اسلامی و مجموعه جهاد دانشگاهی در ارتباط است.

خبرنگاران: ستاد چه اقداماتی برای گسترش حوزه های بین رشته ای مرتبط با حوزه سلول های بنیادی در دانشگاه ها داشته است؟

حمیدیه: آینده ازآن بین رشته ای هاست. بین رشته ای ها به حوزه خاضی محدود نمی شوند. در حوزه سلول های بنیادی رشته مقاطعی باید تعریف می شد که در حال اجرا است. این امر طی 6 سال گذشته گسترش قابل توجهی در وزارت بهداشت داشته و در وزارت علوم نیز در حال شکل گیری است. وزارت علوم در حال توسعه رشته مقاطع در حوزه بالینی، علوم پایه و علوم مهندسی سلول های بنیادی است تا ساختار مناسب برای تربیت دانشجو در این حوزه ایجاد گردد. در این زمینه نیز همکاری های خوبی میان ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بنیادی و وزارتخانه ها اجرا شده است.

خبرنگاران: در ایران نیز از روش کریسپر برای اصلاح ژنتیکی استفاده می گردد؟

حمدیه: بله، بسیاری از مراکز تحقیقاتی کشور از سیستم کریسپر استفاده می نمایند. چند سال قبل یک سری کارگاه برای آشنایی و معرفی اینروش برگزار کردیم اما در حال حاضر دانشجوها و اساتید در این کار خبره شده اند. بسیاری از مراکز و موسسات تحقیقاتی برای اصلاح ژنوم از روش کریسپر استفاده می نمایند و حتی بعضی از آنها نیز به محصول رسیده ند.

دو سال پیش دانشمندان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک زیست فناوری پیروز شدند با استفاده از این روش موش را هموفیل نمایند و در حال حاضر سعی می نمایند با همین روش این بیماری را اصلاح نمایند. براساس گزارش ها، نزدیک به 30 تا 40 گروه تحقیقاتی در مناطق مختلف کشور از روش کریسپر در تحقیقات خود استفاده می نمایند. این دانشمندان سعی دارند با استفاده از اصلاح ژنتیکی درمانی برای بیماری های مختلف، از نقص ایمنی و متابولیک گرفته تا عصبی و خونی، پیدا نمایند.

خبرنگاران: چرا این مطالعات و تحقیقات تا به امروز رسانه ای نشده اند؟

حمیدیه: معتقدم که ابتدا باید کاری را تمام کرد بعد آن را گزارش کرد. اگر گزارشی از تحقیقی که هنوز به سرانجام نرسیده، منتشر گردد و آن تحقیق به نتیجه نرسد، نه تنها فراوری علم یا فناوری نشده بلکه باور عمومی به آن حوزه علمی خدشه دار می گردد. 6 سال قبل که این ستاد را تحویل گرفتم، علم سلول های بنیادی آسیب بسیاری خورده بود. گزارشی در مورد ترمیم ضایعات نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی منتشر شده بود اما درنهایت به نتیجه و مرحله اجرایی نرسیده بود. به همین دلیل مجموعه وزارت بهداشت به حوزه سلول های بنیادی بدبین شده بود و حتی حاضر به پیگیری آیین نامه های آن نیز نبودند.

بنابراین اگر می خواهید کار علمی انجام دهید، ابتدا بگذارید مطالعات پیش بالینی، سلولی، آزمایش حیوانی، فاز یک ، دو و سه بالینی انسانی انجام گردد و نتیجه قطعی به دست آید، سپس آن را رسانه ای کنید. در بعضی موارد تحقیقات در حالی رسانه ای می گردد که هنوز به مرحله فاز یک بالینی نیز نرسیده است. این امر نه تنها به توسعه علم یاری نمی نماید بلکه به آن لطمه می زند.

4021/

مجله آی سیب: مجله آی سیب | مجله فناوری های جدید، رایانه ها، موبایل ها و کجت های هوشمند

مجله بیزبینگ: مجله بیزبینگ، مجله موفقیت در کارآفرینی و کسب و کار

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 5402

به "شرکت های دانش بنیان اقتصاد آینده ایران را تشکیل می دهند، اهمیت آموزش علوم سلول های بنیادی از سنین پایین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های دانش بنیان اقتصاد آینده ایران را تشکیل می دهند، اهمیت آموزش علوم سلول های بنیادی از سنین پایین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید