شرایط تردد مسافر در مرزهای مشترک ایران با آذربایجان و ارمنستان

به گزارش هیو بلاگ، ایسنا/ این خبر پیرامون شرایط تردد مسافر در مرزهای مشترک ایران با آذربایجان و ارمنستان برای شما مخاطبان گرامی نگارش شد.

شرایط تردد مسافر در مرزهای مشترک ایران با آذربایجان و ارمنستان

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

جریان چیست؟

پس از توافق جمهوری های آذربایجان و ارمنستان برای انتها جنگ قره باغ، شرکت هواپیمایی ارمنستان بار دیگر پروازهای تهران را از سر گرفت. هرچند دولت ارمنستان قانون ویزا را برای شهروندان ایرانی برگردانده و نتیجه منفی آزمایش کرونا را به مجموع مدارک مسافران ارمنستان اضافه نموده است. پروازهای آذربایجان و ایران اما هنوز برقرار نشده و سفر بین دو کشور تنها از مرز هوایی ترکیه ممکن است.

مرزهای زمینی ایران، آذربایجان و ارمنستان نیز از زمان همه گیری ویروس کرونا به روی مسافران بسته شده است. به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی، تردد مسافران از این مرزها در شش ماه اول سال در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته تا 95 درصد کاهش داشته است. در حال حاضر فقط کامیون های باری و ترانزیتی و گروه خاصی از مسافران اجازه تردد از این مرزها را دارند. در گذشته بیشترین تردد مسافری که از این مرزها صورت می گرفت با انگیزه درمان، کار، ملاقات اقوام و مهمتر از همه خرید بود.

لغو ویزای ایران برای اتباع جمهوری آذربایجان و ارمنستان این کشورها را در زمره پرسفرترین ها به ایران قرار داده بود اما ویروس کرونا، معادلات ویزا را کمی در این مرزها تغییر داده است. بطوریکه ارمنستان قانون لغو ویزا را برای شهروندان ایرانی از فروردین سال جاری برداشته و ایرانی ها برای سفر به این کشور باید ویزا تهیه نمایند. ارمنستان در حال حاضر تنها به افرادی اجازه ورود می دهد که جواز کار داشته باشند. ایران هم اعلام نموده است فعلا ویزای جهانگردی برای اتباع خارجی صادر نمی نماید.

ایران و جمهوری آذربایجان نیز از سال 1395 توافق نامه لغو ویزا را امضا کردند، اما آذربایجان تعهد نامنظمی به آن توافق نامه داشته است؛ تا پیش از شیوع ویروس کرونا، شهروندان ایرانی برای سفر به این کشور باید ویزا می دریافتد، اما اتباع جمهوری آذربایجان بدون ویزا به ایران سفر می کردند.

تنش های اخیر بین دو کشور هم مرز با ایران، این سوال را عنوان نمود که شرایط مرزهای مشترک ایران با جمهوری های آذربایجان و ارمنستان چگونه شده و تردد مسافران بین آنها چه سرنوشتی پیدا نموده است؟ سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ تاکید نمود که مرزهای جغرافیایی ایران و مرزهای منطقه هیچ تغییری ننموده و در آینده نیز تغییری رخ نمی دهد. مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز از فعال بودن انتهاه مرزی نوردوز اطلاع داد و گفته که انتهاه مرزی نوردوز در زمان درگیری های آذربایجان و ارمنستان بدلیل آنکه نزدیک منطقه مورد مناقشه بود، در روزهایی که این دو کشور با یکدیگر درگیر شده بودند با کاهش تردد روبه رو شد، ولی ترددهای مرزی بسته نشد اما تا حدودی از میزان ترددها کاهش یافت اما با آتش بسی که اعلام شد، امیدواریم بزودی به شرایط عادی برگردد.

فاطمه منیری، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد ارس شرح داد: مرزهای زمینی مشترک با جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای تردد مسافران باز نیست. سفر جهانگردی بین ایران و این کشورها از زمان شیوع ویروس کرونا متوقف شده و طبق اعلام وزارت وزارت امور خارجه کشورمان در حال حاضر ویزای جهانگردی برای اتباع خارجی صادر نمی گردد.

او اضافه نمود: رفت و آمد از این مرزها تنها در شرایطی امکان پذیر است که مسافر دارای جواز کار یا اقامت بوده یا انگیزه درمانی داشته باشد. البته با توجه به شرایطی که ویروس کرونا پدید آورده است تردد از این مرزها با سختگیری هایی روبرو شده است.

او درباره اینکه جهانگرد های خارجی که به صورت زمینی و با دوچرخه، موتور و اتومبیل سفر می نمایند آیا برای تردد از این مرزها همچنان مشکل دارند، گفت: ایران که فعلا ویزای جهانگردی صادر نمی نماید و مرزهای شمال غربی به روی جهانگرد ها بسته شده است. استعلام هایی هم که در این مدت شده، برای مسافرانی بوده که انگیزه کاری داشته اند و باید به وسیله سامانه ویزای الکترونیک وزارت خارجه پیگیری گردد.

منیری با اشاره به برقراری سفرهای هوایی بین ایران و ارمنستان و ترکیه، درباره علت سختگیری و محدودیت مرزهای زمینی در مقایسه با مرزهای هوایی اظهار کرد: مرز زمینی معمولا حساسیت بیشتری دارد، چون تمرکز کشورها بیشتر بر تردد بار و تامین نیازهای اساسی به وسیله این مرزها در شرایط کنونی و حفظ سلامت جمعیت ساکن در هر کشور است. از سویی، با اوج دریافت ویروس کرونا در تمام کشورها قوانین قرنطینه برای مسافران خارجی سخت تر شده است. موارد مشکوک به ویروس کرونا باید 14 روز قرنطینه شوند و این سختگیری ها، سفر به وسیله مرزهای زمینی را سخت می نماید.

مدیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد ارس نگاهی هم به شرایط کرونا و سفر در این منطقه داشت و گفت: شرایط ارس به نسبت استان آذربایجان شرقی خوب است. البته که آمار مسافران در مقایسه با سالهای گذشته کمتر شده اما حجم اقامت در هتل و هتل آپارتمان های این منطقه افزایش یافته است. مثلا در 15 روز تعطیلی پیش رو، نزدیک به 900 مسافر در هتلهای ارس اقامت دارند. این مسافران بیشتر برای کار به این منطقه سفر نموده اند که البته در گذشته هم به همین میزان سفر می کردند اما تفاوت آن با گذشته در این است که قبلا در مسافرکاشانه ها و یا اقامتگاه های دولتی اسکان داشتند اما اینک در هتل ها و هتل آپارتمان ها اقامت داده شده اند، چون پروتکل های بهداشتی با دقت بیشتری در هتل ها رعایت می گردد.

منیری اضافه نمود: در این مدت یک مورد مشکوک به کرونا در هتل های ارس گزارش نشده و هیچ یک از پرسنل هتل ها به کووید- 19 مبتلا نشده اند. هتل های ارس هزینه زیادی برای حفظ ایمنی مسافران متحمل شده اند اما قیمت اقامت را افزایش نداده و حفظ اعتبار و خوش نامی در شرایط حاضر اهمیت بیشتری دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 5856

به "شرایط تردد مسافر در مرزهای مشترک ایران با آذربایجان و ارمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط تردد مسافر در مرزهای مشترک ایران با آذربایجان و ارمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید