وزیر اقتصاد با سرمایه مردم چه کرد؟ ، حقوق کارمندان با پول بورس پرداخت شد؟

به گزارش هیو بلاگ، به گزارش خبرنگاران، افت بازار سرمایه از مرداد سال گذشته موجب متضرر شدن بسیاری از سرمایه گذاران در این بازار شده است. دولتمردان در چند ماه ابتدایی سال 99 مردم را به حضور در بورس ترغیب کردند و حالا مردم دولت را در آب رفتن دارایی شان مسئول می دانند.

وزیر اقتصاد با سرمایه مردم چه کرد؟ ، حقوق کارمندان با پول بورس پرداخت شد؟

بسیاری از سهامداران و کارشناسان می گویند دولت کسری بودجه خود را به وسیله بورس تامین کرد، در واقع دولت برای هزینه های خود دست در جیب مردم نموده است. اما وزیر اقتصاد که یکی از مشوقان مردم برای ورود به این بازار است و سعی در امن جلوه دادن بورس دارد، درباره این تامین اقتصادی دچار تناقض گویی شده.

او در بهمن سال گذشته اظهار داشت که در 10 ماه امسال 500 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه تامین اقتصادی شده است. اما در اسفند این رقم را کوچک کرد و گفت: تامین اقتصادی دولت از بازار سهام در امسال کمی بیش از 30 هزار میلیارد تومان بوده است که آن هم در ماه های ابتدایی سال که بازار رونق قابل توجه داشت، انجام شد.

دژپسند در اظهارات بعدی خود اصلاحاتی کرد و درباره این 30 هزار میلیارد تومان گفت: درآمد خصوصی سازی 34 هزار میلیارد تومان است که در آن اقساط هم وجود دارد. آنچه از محل واگذاری سهام بود حدود 30 هزار میلیارد تومان می گردد.

او سپس در فروردین امسال برای این که تامین اقتصادی دولت از بورس را توجیه کند به موضوع تورم و استقراض از بانک مرکزی پرداخت و گفت که اگر این درآمدزایی از بورس نبود، دولت از کجا حقوق ها را پرداخت می کرد؛ پس اگر این تأمین اقتصادی نبود در آن صورت مجبور به جبران به شیوه استقراض از بانک مرکزی بودیم.

او همچنین تاکید نموده است که سهم دولت از این میزان تأمین اقتصادی، عددی نبوده است. در خصوص فروش سهام نیز مردم، اشخاص حقوقی خریدار این اوراق بودند. این گونه نبوده که دولت از بازار سهام سوءاستفاده کند.

در واقع وزیر اقتصاد در اظهارات خودش درباره این موضوع هم می خواهد از عملکرد وزارتخانه اش دفاع کند و اینطور نشان دهد که دولت با تامین اقتصادی از بورس به سمت استقراض از بانک مرکزی نرفته که موجب تورم گردد، هم مبلغ ناچیز بوده و دولت دست در جیب مردم ننموده است.

البته این باور وزیر اقتصاد است ولی سهامدارانی که ضرر نموده اند اینطور فکر نمی کند، چرا که بازارسازی، تغییر قوانین بازار، نوسان گیری حقوقی های دولتی، عرضه اولیه های شرکت های دولتی و … از جمله مواردی است که کارشناسان و مردم معتقدند موجب درآمدزایی برای دولت شده است.

نکته دیگر نگاه وزیر به امسال و تامین اقتصادی دولت از بورس است که اعتقاد دارد تامین اقتصادی 1400 هزار میلیارد تومانی از بورس برای امسال عدد درشتی نیست.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 8013

به "وزیر اقتصاد با سرمایه مردم چه کرد؟ ، حقوق کارمندان با پول بورس پرداخت شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر اقتصاد با سرمایه مردم چه کرد؟ ، حقوق کارمندان با پول بورس پرداخت شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید