مسافران و نگرانی ها نسبت به افزایش ابتلا به کرونا

به گزارش هیو بلاگ، کشور کم کم با خاتمه ماه رمضان باوجود همه گیری ویروس کرونا خود را مهیای تعطیلات چندین روزه عید فطر می نماید و مازندران به عنوان مقصد اول بیشتر سفرها، این روزها نگران سوغات کرونایی ناشی از این تعطیلات چندروزه است.

مسافران و نگرانی ها نسبت به افزایش ابتلا به کرونا

بهترین تجربه سفر را به سفر به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، استان مازندران نخستین بار سی ام بهمن ماه امسال با شناسایی دو بیمار مبتلا به کرونا از سوی دانشگاه علوم پزشکی بابل یکی از دو دانشگاه علوم پزشکی این خطه شمال کشور که از قضا مسافران برگشته از سفر به قم بودند، در زمره یکی از استان های پیشرو ابتلا به این ویروس پس از قم، تهران و گیلان نهاده شد.

مردم این خطه شمال کشور که باگذشت حدود سه ماه از همه گیری ویروس کرونا باوجود فرایند نزولی همچنان در زمره استان های دارای بیشترین بیماران مبتلا به این ویروس قرار دارند در آستانه تعطیلات عید فطر نگران سوغات کرونا از ناحیه مسافران است که بار دیگر شرایط این استان را می تواند به شرایط قرمز ابتلا به این ویروس برگرداند.

رصد به وسیله دوربین های نظارت تصویری مستقر در جاده های اصلی مازندران نشان می دهد که باوجوداینکه حداقل سه روز بنا بر تقویم رسمی تا آغاز تعطیلات عید فطر زمان باقی است، از حالا جاده های این استان با ترافیک سنگین و پرحجم روبرو شد که برخلاف سنوات گذشته خبر خوشی به همراه ندارد.

آمادگی نسبی مراکز اقامتی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت : بر اساس مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا تمام مراکز اقامتی و پذیرایی استانی با 50 درصد ظرفیت از اوایل هفته جاری آماده پذیرایی از مسافران در تعطیلات عید فطر با رعایت پروتکل های بهداشتی هستند.

سیف الله فرزانه افزود: بر اساس پروتکل های بهداشتی تمام این مراکز پس از تخلیه یک خانوار مسافری، باید مکان اقامتی تحت اجاره را پس از ضدعفونی 24 ساعت قرنطینه نمایند و اجازه پشت هم اماکن اقامتی را به مسافران ندارند.

وی افزود :این پروتکل ها برای ویلاها و ساحل گردان نیز قابل اجراست و همه موظف اند تا با رعایت پروتکل های بهداشتی پذیرش داشته باشند و امیدواریم که مسئله ای ایجاد نشود.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران اظهار کرد: تمام مسافران و مجاوران ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی و ضدعفونی اماکن باید فاصله گذاری اجتماعی را به عنوان یک دستورالعمل جدی در دستور کار قرار دارند تا بتوانیم با سلامت این تعطیلات را پشت سر بگذاریم.

استان مازندران بیش از سه هزار و 500 مجموعه گردشگری تفریحی، اقامتی و پذیرایی با حدود 70 هزار تخت اقامتی دارد که به طور میانگین در سال های اخیر به خصوص تعطیلات عید فطر پذیرای حدود چهار میلیون نفر شب مسافر بود.

نگرانی درمانگران

عضو کمیته مشورتی علمی مبارزه کرونا در قطب آموزشی منطقه یک کشور گفت : باوجود فرایند نزولی بیماری کرونا در مازندران همانند بیشتر استان های کشور، ولی ما همچنان در زمره استان های با درگیری بیشتر با این ویروس قرار داریم.

دکتر فرهنگ بابا محمودی افزود : اگرچه برداشتن محدودیت های تردد و سفر یک تصمیم ملی از سوی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا اتخاذشده، ولی این به معنای شکست کرونا و برطرف این بیماری نبوده و همچنان باید نگران ابتلا به این ویروس در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی باشیم.

رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران اظهار داشت : به هرحال برداشتن محدودیت ها تردد و بازگشایی اماکن پرخطر چون مکان های اقامتی از سوی ستاد ملی به دنبال همراهی مردم و افزایش سطح آگاهی آنها نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: هر رفتاری خارج از پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری هوشمند اجتماعی از سوی مردم می تواند بار دیگر چراغ قرمز این بیماری را برای کشور روشن کند و مسائل ما را نسبت به روزهای اول شیوع این بیماری دوچندان کند.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران گفت : به نظر می رسد سطح آگاهی مردم ما نسبت به خطرناکی ویروس کرونا به اندازه ای افزایش یافت که مجبور به تداوم محدودیت های تردد و سفر نباشیم و امیدواریم در این تعطیلات با رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان شاهد فرایند کاهشی این بیماری در سطح کشور باشیم.

آماده نبودن برای سفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران گفت : استان ما یکی از استان های دارای بیشترین مبتلایان به ویروس کرونا واقع شده است و همچنان ما آمادگی پذیرایی از مسافران را همانند گذشته نداریم.

دکتر سید عباس موسوی افزود : مسافران به استان مازندران در تعطیلات مناسبی دو گروه تشکیل می دهند، یک گروه بومیان پایتخت نشین هستند که این ها برای دیدوبازدید وارد استان خودشان می شوند و به نظر می رسد این افراد به دلیل ارتباطی گیری زیادی که با خانواده ها و فامیلانشان دارند، بیشتر می توانند یا ناقل باشند یا این که این بیماری از دیگران بگیرد و مبتلا شوند.

وی افزود : توصیه ما به بومیان پایتخت نشین و سایر استان های خارج از مازندران این است که پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را بیش از گذشته رعایت نمایند و از هر رفتاری که می تواند سلامت خودشان و سایر افراد را در معرض خطر قرار دهد پرهیز نمایند و تا حد امکان نیز از دیدوبازدیدها پرهیز داشته باشند.

وی دسته دوم مسافران تعطیلات مناسبتی چون عید فطر در استان را پایتخت نشینان دارای ویلا شخصی یا اماکن اقامتی اعلام نمود و اظهار کرد: این افراد اگرچه بیشتر وقت خودشان را ویلاهای شخصی و در کنار خانواده شان می گذرانند، ولی باید فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند.

دکتر موسوی اظهار کرد: درهرصورت ما همچنان نگران سفرهای غیر ضرور و با عادی سازی رفتارها تا انتها شکست نهایی و مهار ویروس کرونا در سطح استان هستیم، ولی با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی می تواند در راستای کاهش انتقال این ویروس عمل کرد.

بر اساس آخرین آمار در سطح کشور مجموع بیماران کرونایی از ابتدای شیوع تا 31 اردیبهشت ماه پس از حدود 91 روز به 126 هزار نفر رسید که در همین مدت بیش از 98 هزار نفر پس از بهبودی از بیمارستان ها مرخص و همچنان 2 هزار و 673 نفر در شرایط شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین در این مدت حدود 7 هزار و 183 بیمار کرونایی نیز در سطح کشور جان خود را از دست دادند.

طبق گزارش دانشگاه های علوم پزشکی بابل و مازندران در مجموع حدود 300 بیمار مبتلا به این ویروس در بیمارستان های تحت پوشش این دو دانشگاه تحت درمان قرار دارند که حدود 15 درصد از مجموع بیماران کرونایی بستری در سطح کشور مربوط به استان مازندران است.

نخستین بار شیوع ویروس کرونا سی ام بهمن ماه امسال با شناسایی دو بیمار از سوی دانشگاه علوم پزشکی بابل یکی از دو دانشگاه های علوم پزشکی این استان شناسایی شد.

هم اکنون نیز حدود 500 تخت بیمارستانی برای بیماران کرونایی در دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران و 100 تخت نیز در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه بابل اختصاص دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 3599

به "مسافران و نگرانی ها نسبت به افزایش ابتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافران و نگرانی ها نسبت به افزایش ابتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید