عوامل متعددی که بر رضایت زناشویی تاثیرگذار است

به گزارش هیو بلاگ، عوامل مختلفی در رضایت زناشویی تأثیرگذار است که در این گزارش به چند نمونه از آن اشاره می گردد.

عوامل متعددی که بر رضایت زناشویی تاثیرگذار است

به گزارش خبرنگار ، عوامل متعددی در رضایت زناشویی تأثیر می گذارد، اما در ادامه به صورت دسته بندی به این عوامل تأثیرگذار اشاره می گردد.

سن

همشهری بودن و شباهت پاره ای ویژگی های جسمی مانند؛ رنگ پوست و اندازه قد عوامل کافی برای پیوند ازدواج نیست که در میان تمامی متغیر های اثرگذار و رضایت زناشویی نزدیکی سن یکی از بنیادی ترین آنهاست. آلن ژیرا می نویسد: آگاهی های جمعیت شناسانه درباره سن همسران به هنگام ازدواج آموزنده است بیشتر اوقات افرادی با هم پیوند زناشویی می بندند که از لحاظ سنی به هم نزدیک باشند. از این رو همسانی سنی را باید به عنوان یک ضریب مهم در رضایت زناشویی در نظر گرفت.

تحصیلات

با افزایش سطح تحصیلات، آگاهی و دانش افراد و نحوه مقابله آن ها با مسائل به طور گسترده ای متفاوت شده و عملکرد آن ها را بهتر خواهد شد. اما گاهی اوقات اختلاف سطح تحصیلات در بین زن و شوهر ممکن است موجب اختلاف زناشویی گردد. چنین به نظر می آید که در صورت اختلاف در مدارج تحصیلی، تفاوت هایی در نحوه تفکر و ارزش ها و حتی علایق افراد به وجود می آید از طرفی بالاتر بودن تحصیلات زن از شوهر نسبت به زمانی که سطح تحصیلات مرد از همسرش بالاتر است، مسائل بیشتری را می تواند در بر داشته باشد. البته این امر بدین معنی نیست که اصلاً نباید زن و مردی که سطح تحصیلات متفاوتی دارند، با هم ازدواج نمایند. واقع بینی در ازدواج از ایده آل نگری اهمیت بیشتری دارد.

فرزندان

تولد کودک نشانه تغییر بنیادین در سازمان خانواده است. به دنبال تولد کودک تعلق جسمی و عاطفی به کودک مستلزم تغییر در الگوی مراوده ای زن و شوهر است. اگر زن و شوهر، مرز ها را به روشنی معین نموده باشند تولد کودک تاثیر مثبتی بر رضایت زناشویی آن ها می گذارد. اما در صورتی که تولد کودک مسائل مرزی ایجاد کند، می تواند رضایت زناشویی را می تواند کاهش دهد.

درک و تفاهم همسر

درک همسر به عنوان یکی از عوامل مهم، در موفقیت ازدواج تاثیر می گذارد. برای تفاهم و درک متقابل، زوج ها باید یاد بگیرند که مستمع خوبی باشند و با حوصله و شکیبایی زیاد به سخنان یکدیگر گوش دهند. هر یک از زن و شوهر ها برداشتی از یکدیگر دارند که قسمتی از آن درست و قسمت دیگر غیر واقع بینانه است. این دیدگاه ها مانع بزرگی برای شناخت واقعی طرف مقابل به شمار می آید به محض اینکه یکی از طرفین احساس کند که همسر وی در خصوص و برداشت های نادرست داشته، اطمینان و اعتمادی که زمینه ساز و لازمه زندگی مشترک است را از دست می دهد این نقطه آغاز اختلافات بزرگی است.

اقوام و دوستان

وظیفه دیگری که زن و شوهر با آن روبرو هستند، جدا شدن از خانواده اصلی آنان و گفتگو و توافق بر سر برقراری روابط متفاوتی با والدین، خواهر و برادران خود و فامیل همسر است. روابط سالم در حد مناسب می تواند رضایت زناشویی را افزایش دهد و قطع رابطه با دوستان و خانواده ها نیز می تواند به کاهش رضایت زناشویی منجر گردد.

رابطه جنسی

به اعتقاد بسیاری رابطه جنسی زن و شوهر عاملی معین نماینده در رضایت از زندگی زناشویی است. هماهنگی جنسی از معیار های اساسی در انتخاب همسر معرفی شده است. اگر رفتار ها و معیار های جنسی در زن و مرد خیلی با هم متفاوت باشد، می تواند مسائل زیادی را ایجاد کند، اما اگر تمایلات جنسی زوج احتیاج دو طرف را ارضا کند، احساس سعادت در روابط زندگی خانوادگی به وجود می آید. در این صورت علاقه زوجین به یکدیگر علاقه واقعی و پایدار می گردد که بر مبنای علاقه محض بنا شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 5340

به "عوامل متعددی که بر رضایت زناشویی تاثیرگذار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل متعددی که بر رضایت زناشویی تاثیرگذار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید