تقاضای یونیسف برای بازگشایی تمام مدارس

به گزارش هیو بلاگ، تهران (پانا) - دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت برای اروپا و یونیسف، خواهان باز ماندن همه مدارس و ایمن تر شدن شرایط با اتخاذ تدابیری برای به حداقل رساندن انتقال ویروس شدند؛ بعضی کشورها همانند انگلیس، فرانسه و آلمان در موج دوم هم مدارس را کامل باز نگه داشتند.

تقاضای یونیسف برای بازگشایی تمام مدارس

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی و امور مجلس، دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت برای اروپا و دفتر منطقه ای اروپا و آسیای میانه یونیسف، خواهان باز ماندن همه مدارس و ایمن تر شدن شرایط با اتخاذ تدابیری برای به حداقل رساندن انتقال ویروس شدند. این تدابیر شامل ارائه واکسن کرونا به معلمان و دیگر کارکنان مدارس به اسم بخشی از گروه های جمعیت هدف در برنامه های واکسیناسیون ملی و اطمینان از واکسینه شدن جمعیت های آسیب پذیر است بعلاوه بچه ها 12 سال و بالاتر که مبتلا به بیماری های زمینه ای هستند که خطر ابتلای آنها به کووید - 19 را افزایش می دهد، باید واکسن دریافت نمایند. بعلاوه ضروری است محیط مدرسه به وسیله کار گذاشتن سیستم تهویه بهتر برای کلاس های درس بهبود یابد و امکان تشکیل کلاس های کوچکتر، رعایت فاصله اجتماعی و آزمایش مکرر بچه ها و کارکنان مدارس فراهم گردد.

67 درصد کشورهای با مرگ و میر بالا مدارس را باز نگه داشتند

آنگونه که مرکز آنالیز های استراتژیک ریاست جمهوری اعلام نموده است: پیش از واکسیناسیون سراسری در میان 38 کشور با نرخ مرگ و میر بالاتر از 350 نفر (در یک میلیون) 6 کشور به طور موقت اقدام به تعطیلی کامل مدارس نموده اند در حالی که 24 کشور (67%) همانند انگلستان، فرانسه و آلمان در اوج موجود دوم شیوع، مدارس را به طور کامل باز نگه داشته اند (به جز ایام قرنطینه سراسری)، گفتنی است در سال نو تحصیلی و با توجه به انتها یافتن واکسیناسیون در بیشتر کشورهای درگیر اروپایی بازگشایی مدارس به احتمال زیاد به صورت حضوری خواهد بود.

یک سوم دانش آموزان به حال خود رها شدند

یونیسف هم با هشدار نسبت به تبعات تعطیلی مدارس برای دانش آموزان به ویژه گروهی که به آموزش مجازی دسترسی ندارند در گزارشی بیان نموده است: تحلیل گزارش­ های تعطیلی مدارس در جهان نشان می ­دهد که مدارس در 14 کشور به صورت کامل از مارس 2020 تا فوریه 2021 تعطیل بوده ­اند. دو سوم آن کشورها در آمریکای لاتین بوده که 98 میلیون دانش­ آموز را تحت تأثیر قرار داده است. از این 14 کشور، پاناما به طور کلی مدارس را تعطیل نموده است و کشورهای السالوادو، بنگلادش و بولیوی در رده های بعد از آن قرار دارند. در حالی وارد دومین سال همه­ گیری کووید 19 می­ شویم که جوامع آموزش و پرورش در سطح جهان احتیاجمند هم صدایی برای اطمینان بخشی برای ادامه کار مدارس یا در اولویت قرار دادن بازگشایی مدارس هستند و نباید از هیچ تلاشی در این خصوص دریغ گردد. تعطیلی مدارس بیش از یک سوم دانش آموزان که به امکانات یادگیری از راه دور دسترسی ندارند را به حال خود رها نموده است. تعداد دانش آموزان دچار ترک تحصیل در حال افزایش به 24 میلیون نفر است، به طوری که در طول سالیان گذشته هیچ وقت تا این حد نبوده است متأسفانه شاهد از بین رفتن دستاوردهای آموزش و پرورش که به سختی به دست آمده اند، هستیم.

مطالعه ای که به تازگی به وسیله سازمان همکاری و توسعه مالی با همکاری یونسکو و بانک جهانی درباره آزمون پیزا (کیفیت نظام آموزشی را می سنجد) اجرا شده است، نشان داد کشورهایی که اندازه تعطیلی مدارس آنها در ایام کرونا بیشتر بود از جمله کشورهایی هستند که در سنجش های پیشرفت آموزشی رتبه پایینی دارند و کشورهایی که مدارس را باز نگه داشتند مانند آلمان و فنلاند عملکرد خوبی در پیزا داشتند.

بسیاری از کشورهای اروپایی مدارس را باز کردند

پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش ایران هم در گزارشی به سیاست های بسیار متنوع کشورها برای بازگشایی مدارس اپرداخته که شروع آن بستگی به اندازه کنترل ویروس دارد اما افزایش نگرانی های مالی و نگرانی در خصوص پتانسل آسیب های عدم حضور طولانی مدت در مدرسه باعث شده است تا نظام های آموزشی ، مدارس را علیرغم عدم کنترل کامل ویروس بازگشایی نمایند. بسیاری از کشورهای اروپایی سال تحصیلی گذشته به طور کامل مدارس را در شروع سال تحصیلی 2020-2021 (آگوست/ سپتامبر 2020) بازگشایی کردند. در انگلستان مدارس ابتدایی (11-5 ساله) تشویق شدند تا از اول ژوئن در گروه های کوچک و با یاری محفظه های پلاستیکی شروع نمایند و دانش آموزان 11-10 ساله از 15 ژوئن در مدرسه حضور یابند با شروع سال تحصیلی در سپتامبر مقرر شد همه دانش آموزان با رویکرد استفاده از محفظه های پلاستکی که یاری می کرد دانش آموزان ارتباط محدودتری با بقیه داشته باشند، به مدرسه بازگردند.

بازگشایی مدارس در انگلیس

سال جاری هم دانش آموزان در انگلیس از 6 سپتامبر به مدارس بازگشتند بعلاوه در بازگشایی فعلی، اجبار استفاده از ماسک و قرنطینه هم لغو شده است اما از تمام دانش آموزان دبیرستانی دعوت شده که به طور منظم هر سه تا پنج روز آزمایش سریع ویروس کرونا را انجام دهند.

آلمان هم سال گذشته مدارس را باز کرد اما با تقسیم کردن دانش آموزان در گروه های کوچک که از ارتباط با سایر گروه ها جلوگیری می شدند، بعلاوه برگزاری رویدادهای ورزشی و کنسرت موسیقی در مدارس ممنوع شد.

نروژ سال تحصیلی گذشته با طرح سه رنگ چراغ ترافیک مدارس را طبقه بندی کرد. برنامه مدارس با چراغ سبز مانند ساعت های نرمال عمل می کردند، رنگ زرد به معنی این بود که مدارس باید ارتباطات در مدرسه را کم بنمایند و دستورالعمل های بهداشتی را افزایش دهند و بالاخره، رنگ قرمز نشان دهنده این بود که مدارس باید تعداد دانش آموزان را کاهش دهند و ساعات حضور در مدرسه را متنوع سازند. فاصله گذاری اجتماعی در مدارس نروژ رعایت شده و تعداد دانش آموزان حاضر در هر کلاس به حدبیشتر 15 نفر محدود شده است.

بازگشایی مدارس هند پس از 18 ماه تعطیلی

مدارس هند هم پس از هجده ماه تعطیلی از اول سپتامبر 2021 باز شدند، دولت هند به ضرورت بازگشایی مدارس برای دانش آموزان فقیری که به اینترنت دسترسی ندارند، تأکید دارد بعلاوه کلاس های درس در مدارس دهلی برای دانش آموزان از سال نهم تا دوازدهم شروع شد و طبق مقررات 50 درصد دانش آموزان می توانند در کلاس حضور داشته باشند، دانش آموزان اول تا هشتم مدارس دهلی هم دو هفته آینده به مدارس می فرایند.

با کاهش محدودیت های کرونایی در زیمباوه یکی از کشورهای آفریقایی، دولت این کشور تصمیم به شروع مجدد آموزش و پرورش در مدارس گرفت؛ سخنگوی دولت زیمباوه ضمن اشاره به اینکه آموزش در بعضی از کلاس های تحصیلی پنجم آگوست شروع خواهد شد، گفت: آموزش در انستیتوها و کالج ها هم بطور آنلاین ادامه خواهد یافت.

بازگشایی تمام مدارس ترکیه

سال تحصیلی 2021-2022 کشور ترکیه از روز دوشنبه 6 سپتامبر تحت تدابیر شدید کرونایی با حضور 18 میلیون دانش آموز و بیش از یک میلیون دبیر و آموزگار شروع شد شد، مدارس مانند روز های پیش از شیوع کرونا، اما با تدابیر شدید بهداشتی، آموزش حضوری را شروع کردند، تعداد کافی ماسک به وسیله وزارت آموزش ملی در همه مدارس ارائه می گردد، امکانات شستشوی دست با آب و صابون برای نظافت مکرر مدرسه و بهداشت دست بچه ها، معلمان و سایر کارکنان مدرسه فراهم می گردد. علاوه بر این، اندازه مورد احتیاج مواد ضدعفونی نماینده دست در منطقه ها مشترک مدارس، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در خصوص فاصله دانش آموزان و نحوه صرف غذا و ورزش و بازی، تدابیر لازم اتخاذ شده است، در روز بازگشایی مدرسه، یک فرم اطلاعات در اختیار والدین قرار می گیرد تا آنها در صورت بیماری احتمالی اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.

در فرانسه بازگشایی مدارس طبق برنامه دوم سپتامبر انجام شد و پروتکل های بهداشتی در سطح 2 اجرایی می گردد، سیستم تهویه هوا، داشتن ماسک در داخل کلاس و حضور محدود دانش آموزان در کلاس اجباری خواهد بود.بازگشایی مدارس در فرانسه در حالی اجرا شده است که در صورت مشاهده یک مورد مثبت از ابتلا به کرونا در میان دانش آموزان هر کلاس، آن کلاس تعطیل خواهد شد.

بازگشایی مدارس در آمریکا

آمریکا مدارس خود را بازگشایی نموده است و استان های مختلف این کشور دستور العمل های متفاوتی در استفاده یا عدم استفاده از ماسک اعلام نموده اند؛ فرماندار فلوریدا اعلام نموده است، مدارسی که ماسک زدن را اجباری نمایند از بودجه استانی محروم خواهد نمود.

دانش آموزان آمریکایی مدتی کوتاه پس از بازگشایی مدارس، به علت شیوع کرونا مجدد تعطیل شدند، به گزارش دیلی میل، براساس اطلاعات موجود، با شروع بازگشایی مدارس، هفته گذشته بیش از 200 هزار کودک و نوجوان در آمریکا کرونا کرونا مثبت شدند. بعلاوه در هفته گذشته بیش از 19 هزار کودک در بیمارستان بستری شدند که رکوردی بی سابقه محسوب می گردد.

آموزشگاه پزشکی اطفال آمریکا اعلام نموده است، تعداد موارد ابتلای بچه ها به کرونا در طول یک ماه گذشته بیش از چهار برابر شده است. این آمار موجب افزایش نگرانی در رابطه با بازگشایی مدارس شده است اما به اعتقاد متخصصان بخش قابل توجهی از افزایش موارد ابتلا به بیماری در مدارس ناشی از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی است.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 9224

به "تقاضای یونیسف برای بازگشایی تمام مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقاضای یونیسف برای بازگشایی تمام مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید