زمزمه های استیضاح روحانی!

به گزارش هیو بلاگ، مجلس یازدهم به دنبال طرح سوال از رییس جمهور است. تعداد زیادی از نمایندگان به دنبال کشاندن حسن روحانی به مجلس برای پاسخگویی به 5 سوال مالی اند. این اولین بار نیست که مجلس طرح سوال از روحانی را به جریان می اندازد او در مجلس پیشین نیز به مجلس رفت و به سوالات نمایندگان پاسخ گفت، اما حالا در مجلس یازدهم اوضاع متفاوت است.

زمزمه های استیضاح روحانی!

به گزارش خبرنگاران، نمایندگان با استناد به مفاد اصل 88 قانون اساسی و مواد 210 و 211 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سوالاتی در پنج محور مطرح نموده اند که عبارتند از:

  • چرا و به چه دلیل قیمت های ارز خارجی به سرعت در حال افزایش و ارزش پول ملی در حال کاهش است؟
  • علت از هم گسیختگی اوضاع بازار مسکن، خودرو و تورم عجیب و غریب چندصد درصدی بازار مسکن چیست و چرا دولت طی هفت سال گذشته هیچ اقدام جدی برای تأمین مسکن مردم و کنترل قیمت و کیفیت خودرو انجام نداده است؟
  • در کجای برجام اشتباه استراتژیک مرتکب شدید که آمریکا بدون کوچکترین هزینه از این توافق خارج و اروپا هم با پرروئی تمام همچنان خواهان اجرای کامل برجام از سوی ایران است، بدون آنکه خود به تعهداتش عمل کند، حتی در حد عملیاتی کردن طرح حقیرانه اینستکس.
  • قرار شد دولت به خاطر مسائل ناشی از بیماری کرونا به واحد های تولیدی و بخش های آسیب دیده وام اعطا نموده و یاری نماید. اما صدای اعتراض همه بخش ها بلند است. دولت در این زمینه چه کاری نموده و چقدر یاری نموده است؟
  • از فروردین 97 که قیمت دلار دولتی 4 هزار و 200 تومان اعلام شد تا امروز چند میلیارد دلار به این قیمت عرضه شده است؟ به چه کسانی داده شده و سرنوشت این دلار ها چه شده است و چه تأثیری بر کنترل تورم داشته است؟

پاسخ دادن به این سوالات کلی که طیف وسیعی از مسائل را در بر می گیرد احتمالا زمان زیادی را می طلبد.

هیات رئیسه مجلس هنوز طرح سوال را اعلام وصول ننموده است، اما گفته می شود احتمالا این اتفاق روز چهارشنبه رخ خواهد داد.

روایت های مختلفی از تعداد امضا نمایندگان طرح سوال از رییس جمهور منتشر شده است. ناصر موسوی لارگانی دیروز در تبادل نظر با مهرگفت: تا به امروز 125 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح سوال از رئیس جمهور را امضا نموده اند.

او تاکید نمود که قطعا تعداد امضانمایندگان افزایش خواهد یافت. تا عصر دیروز بعضی گزارش ها از این حکایت داشت که تا 200 نفر طرح سوال را امضا نموده اند. علی خضریان نماینده تهران این آمار را ارائه کرد.

سوال از رییس جمهور در مجلس تازه کار یازدهم می تواند حواشی زیادی را ایجاد کند. این موضوع به خوبی در جلسه روز یکشنبه مجلس با حضور محمد جواد ظریف نمایان است.

جلسه روز یکشنبه مجلس در واقع نقطه شروع یک تقابل تمام عیار میان دولت و مجلس بود. اگر این تقابل به نحوی کنترل نشود می تواند خیلی بیشتر هم اوج بگیرد.

در جلسه یکشنبه حتی بحث استیضاح رییس جمهور نیز مطرح شد. با این سطح از تنش قطعا حضور روحانی در مجلس برای پاسخگویی به طیف وسیعی از سوالات می تواند فضای متشنجی را در پی داشته باشد.

نمایندگان مجلس یازدهم نشان داده اند که به هر نحوی می خواهند مطالبات انتخاباتی خود را از دولت پیگیری نمایند. به عقیده ناظران بسیاری از نمایندگان با شعار های بلندپروازانه مالی و سیاسی به مجلس راه یافته اند و حالا تحت فشار رای دهندگان قرار دارند. به همین دلیل با شتاب بالایی به دنبال مواخذه دولتند.

در همین حال بعضی از همین نمایندگان در حال آماده سازی طرح های فوری برای درمان بحران مالی در کشورند. هنوز جزییات بسیاری از این طرح ها روشن نیست، اما گذشت زمان عیار ادعای مجلس یازدهم برای حل بحران مالی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: توپِ پر مجلس و دفاع ظریف

تجربه طرح سوال از رییس جمهور

این اولین بار نیست که طرح سوال از روحانی در دستور کار مجلس قرار می گیرد، سال 97 نیز پس از بحران ارزی شدیدی که کشور درگیر آن شد رییس جمهور برای پاسخگویی به 5 سوال به مجلس احضار شد.

در کل سوال از رییس جمهور همواره مسئله پر چالش برای مجالس مختلف بوده است. این چالش ها در حال حاضر بیشتر هم خواهد بود چرا که حسن روحانی حدود یک سال دیگر در مسند ریاست جمهوری قرار گرفته است و این شائبه سیاسی بودن طرح سوال را در پی دارد.

برخلاف مجلس یازدهم که یکدست اصولگراست، هیچ گروه سیاسی در مجلس دهم اکثریت مطلق را در دست نداشت. شاید به همین دلیل سوال از رییس جمهور در آن موقع چالش کمتری ایجاد کرد. البته در آن مجلس علی لاریجانی جلسه طرح سوال را مدیریت کرد و حالا دیگر خبری از او نیز نیست.

اما حالا ممکن است سوال از رییس جمهور دامنه دار شود و بحث استیضاح هم مطرح شود. روز یکشنبه نماینده خمینی شهر این موضوع را در صحن علنی بیان کرد. او گفت: گوش دادن به حرف های وزرا بی فایده است استیضاح رئیس جمهور را کلید بزنید پیشتر نیز نمایندگان دیگری درباره استیضاح حرف زده بودند.

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص می گوید صددرصد موافق استیضاح روحانی است

دفاع توکلی از استیضاح

در خارج مجلس نیز سیاستمدارانی هستند که از طرح استیضاح دفاع می نمایند. یکی از آن ها احمد توکلی است.

توکلی در گفت و گویی اظهار کرد که صدردصد موافق استیضاح روحانی است چرا که رئیس جمهور در حال نزدیک کردن کشور به لبه پرتگاه است. هر کشوری در جهان به بحران ارزی می خورد کاهش ارزش پول ملی اش بین 25 تا 50 درصد می شود، اما در ایران شرایط فاجعه است.

او در پاسخ به این سوال که منابع دولت محدود است و نمی تواند ارز به بازار تزریق کند، گفت: دست دولت اول بسته نبود. 100 بار به آقای روحانی گفتند که دستت بسته می شود، اما او اعتنا نکرد.

راهکار او برای حل بحران این است: اگر می خواستند این اتفاق نیفتد باید سریع دلار به بازار تزریق می کردند تا عطش بازار بخوابد و جلوی سوداگری گرفته شود. البته این برای کشور هایی است که حجم قابل توجهی ارز در اختیار برای مداخله در بازار داشته باشند. کاری که مکزیک در زمان پیمان نفتا و کره جنوبی در سال 97 کردند. البته اگر کشوری منابع لازم را برای پمپاژ ارز به بازار نداشته باشد باید طرف تقاضا را کنترل کند و اگر نشد باید طرف تقاضای ارز را اداری کنترل کند. کما اینکه این کار در زمان جنگ انجام شد.

توکلی می گوید دولت از 21 فروردین 97 تا اواسط مرداد همان سال 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی را با عنوان تهیه کالا های و احتیاج های اولیه جامعه و 65 تن طلا را با تزریق به بازار بر باد داد این کار چه معنایی داشت؟ در واقع خودش دست خودش را خالی کرد. نمی گوییم خیانت کردند، اما این کار مصداق شاخص خیانت بود.

قطعا احمد توکلی تنها سیاستمدار اصولگرا نیست که امیدوار است استیضاح به جریان بیافتد. باید دید مجلس یازدهم در شروع به کارش به این سمت حرکت می نماید یا نه؟ فرایند کنونی مجلس نشان از اشتیاق نمایندگان برای استیضاح روحانی دارد اما ممکن است مصالح ملی و دخالت های خارج از مجلس مانع از این اتفاق شود.

مجله آی سیب: مجله آی سیب | مجله فناوری های جدید، رایانه ها، موبایل ها و کجت های هوشمند

مجله بیزبینگ: مجله بیزبینگ، مجله موفقیت در کارآفرینی و کسب و کار

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4331

به "زمزمه های استیضاح روحانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمزمه های استیضاح روحانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید