درس هایی ارزشمند که تنها در سفر می توان آموخت!

به گزارش هیو بلاگ، سفر کردن یکی از تجربه های ناب و تکرارنشدنی در زندگی است.

خیلی از خاطرات ما در زندگی مربوط به سفرهایی است که تجربه نموده ایم. خاطراتی که به وضوح در جلوی چشمانمان نقش بسته اند.

درس هایی ارزشمند که تنها در سفر می توان آموخت!

مسلما بهای خاطرات و درس های حاصله از سفر را نمی توان کتمان کرد. به همین بهانه به سراغ 20 درس ارزشمندی که مسافرت در پی دارد، رفته ایم. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

1. از کلیشه ها دوری کنید

سفر کردن باعث می گردد از روز مرگی ها فاصله بگیرید. فرقی نمی کند در چه سنی باشید. در تمام طول زندگی با دور زدن کلیشه ها، می توان بیشتر لذت برد.

2. افراد شگفت انگیزی پیدا می کنید

ممکن است در طول سفرتان افرادی را ببینید که در تمام زندگی در خاطرتان بمانند. روابط و دوستی هایی پایدار که پا را از مرزها فراتر می گذارند.

3. تنها نخواهید ماند

تفاوتی ندارد که به چه نقطه ای از کره خاکی سفر کنید، می توانید دوستان زیادی را در اقصی نقاط دنیا پیدا کنید. شرکت کردن در مراسم و جشن های هر کشور، باعث می گردد با افراد نوی آشنا شوید.

4. از معاشرت کردن لذت می برید

در زمان سفر کردن ممکن است با افراد نوی همسفر شوید. تصور کنید، پیدا کردن یک هم صحبت خوب در طول جهت قطارتان تا چه مقدار می تواند در کیفیت سفرتان تاثیرگذار باشد.

5. تجربه های نوی کسب می کنید

زمانی که برای سفرتان برنامه ریزی می کنید، هیچ ذهنیتی از اتفاقات احتمالی پیش رو، ندارید. در مسافرت ممکن است با شخصیت دیگری روبرو شوید که هیچگاه انتظارش را نداشتید. ممکن است با چالش های متفاوتی روبه رو شوید و در پی آن تجربه های کم نظیری را بدست آورید.

6. گم شوید!

کارها و مکان های بسیاری است که در کتاب ها و راهنماها نوشته نشده است؛ بیخیال همه آن ها شوید و با پای خود، دل به شهر بزنید تا طعم فرهنگ و زندگی مقصدتان را بچشید.

7. با فرهنگ های گوناگون آشنا خواهید شد

به طور یقین برترین راه برای آشنایی با فرهنگ هر منطقه، سفر و زندگی کردن در میان مردم آن است. هر چه هم که در کتاب های گوناگون در پی ویژگی های فرهنگی یک شهر باشید، به مقدار سپری کردن چند شب وروز در بین مردم آن مفید نخواهد بود.

8. برنامه ریزی نکنید

همواره پیش می آید که به محض رسیدن به مقصد، راهنمای تور، فهرستی بلندبالا از برنامه ها را جلوی چشمانتان بگذارد. باور کنید برترین کار این است که بیخیال آن فهرست شوید. شاید برای تماشا بعضی جاذبه ها برنامه ریزی خوب باشد، اما گاهی هم، پا را از چهارچوب ها بیرون بگذارید و برای گشت وگذار تنهایی اقدام کنید؛ چه بسا که برترین خاطرات و تجربه ها، اینگونه رقم بخورند.

9. دریچه ای نو به زندگی باز کنید

هر مرتبه که به سفر می رویم به اهمیت شاد بودن و لذت بردن در زندگی می رسیم. برای همه پیش می آید که چند روزی پس از سفر کماکان در حال وهوا و خاطرات آن به سر ببریم؛ چراکه در سفر تمامی مسائل و دردسرهای خود را از یاد می بریم. پس چه خوب می گردد اگر این طرز فکر را در طول زندگی خود نیز جاری کنیم.

10. گذشته را لمس می کنید

با سفر به مقاصد تاریخی می توانید از نزدیک با فرهنگ و آثار گذشتگان آشنا شوید. بازدید از جاذبه های تاریخی به گونه ای در یاد می ماند که احتمالا هیچ کتاب دیگری تا این حد، قادر به انجام آن نیست.

11. در بند نمانید!

خود را از کلیشه ها و قانون های همیشگی رها کنید. به فکر اینکه چه کاری بکنید یا نکنید، نباشید. برای تجربه اتفاق های نو قدری بی پروایی به خرج دهید. خود را از بایدها و نبایدها آزاد کنید و به معنای کلمه از سفر لذت ببرید.

12. غذاهای نو را امتحان می کنید

سفر کردن باعث می گردد غذاها، خوراکی ها و نوشیدنی های منطقه ها مختلف دنیا را تجربه کنید. امروزه با توسعه تنوع غذایی زیادی روبه رو هستیم. همین امر باعث می گردد، علاوه بر مزه کردن غذاهای مختلف با خاستگاه هر یک از آن ها آشنا شویم.

13. عاشق می شوید!

امروزه با نزدیک شدن فرهنگ های مختلف بسیار پیش می آید که زن و مردی که در دو سوی دنیا زندگی می نمایند با یکدیگر آشنا بشوند و ازدواج نمایند. از کجا معلوم که این امر در یکی از سفرها برای خود شما نیز اتفاق نیافتد!

14. خود را با شرایط مختلف تطبیق می دهید

ممکن است در مسافرت، همه شرایط باب طبع شما نباشد. به همین علت تنها راه استفاده از سفرتان، تطبیق پذیری هر چه بیشتر با موقعیت های به وجود آمده، است.

15. شیوه های مختلف زندگی را می بینید

با سفر کردن به منطقه ها دور افتاده و بکر دنیا با شیوه های گوناگون زندگی آشنا می شوید، از مزرعه داری گرفته تا قبیله ای. روش های زندگی مردم دنیا را می بینید و شاید هم مدتی را با آن ها سپری کنید.

16. ارتباط برقرار می کنید

شاید همه دست کم یکبار خاطره ای جالب از صحبت کردن با زبانی دیگر و البته دست وپا شکسته داشته باشیم. به یاد داشته باشید برای لذت بیشتر در سفر، چاره ای جز ارتباط برقرار کردن با دیگران ندارید.

17. زبان یاد می گیرید

بر کسی پوشیده نیست که یکی از برترین راه های فراگیری زبان، زندگی کردن در بین مردمی است که به آن زبان تکلم می نمایند. با سفر چند روزه به یک شهر نو، به راحتی می توانید اندکی از زبان آن منطقه را یاد بگیرید.

18. مهارت کسب می کنید

به طور کلی برای سفر کردن مهارت هایی بسیاری مورد احتیاج است. از نحوه چمدان بستن گرفته تا انتخاب وسیله نقلیه، همه وهمه مهارت هایی است که به مرور در مسافرت ها می آموزید. مهارت هایی که یقینا در زندگی روزمره هم تاثیرگذار است.

19. اعتماد به نفس پیدا می کنید

پس از سفرهای متعدد و کسب دست آوردهای اشاره شده، طبیعتا اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد. چراکه تجربه هایی را خواهید داشت که خیلی ها از آن ها بی بهره اند.

20. بنی آدم اعضای یکدیگرند

هیچ امر دیگری به مقدار مسافرت کردن نمی تواند شما را به مردم شهر یا کشوری نزدیک کند. مطمئنا اصلی ترین نتیجه ای که سفر کردن در پی دارد، احساس نزدیکی و صمیمیتی است که بین ملت ها شکل می گیرد. دیگر ملت ها و فرهنگ ها را دوست خواهید داشت و درمی یابید که همه جای این کره خاکی، آسمان آبی است. این گونه است که جامعه بشری به درک کامل و متقابل می رسد.

منبع: الی گشت
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 10852

به "درس هایی ارزشمند که تنها در سفر می توان آموخت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درس هایی ارزشمند که تنها در سفر می توان آموخت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید