خبرنگاران دیدار معاون وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با امیر دریادار خانزادی

به گزارش هیو بلاگ، تهران- خبرنگاران- معاون وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در صدر یک هیات نظامی عالیرتبه این کشور با حضور در ستاد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با امیر دریادار حسین خانزادی دیدار و گفت و گو کرد.

خبرنگاران دیدار معاون وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با امیر دریادار خانزادی

به گزارش چهارشنبه شب روابط عمومی ارتش، امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش در این دیدار با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران امروز با کشورهای زیادی کمیسیون همکاری مشترک دارد و تعداد این کمیسیون های مشترک با کشورهای همسایه و حتی کشورهایی که خارج از منطقه ما هستند رو به افزایش است، خاطر نشان کرد: هرچقدر این ارتباطات، رفت و آمدها و کمیسیون ها با موفقیت برگزار شود معنای آن این است که ما، هم منطقه امن تر و هم دنیا امن تری خواهیم داشت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه دیدارهای چهره به چهره و گفت وگوها به ویژه در حوزه کشورهای همسایه بسیار حائز اهمیت است، اضافه نمود: این نوع تعاملات کمک می کند که همدیگر را بهتر بفهمیم و منافع مشترک و منافع غیر قابل تقسیم را بهتر درک کنیم و امنیت جمعی بیشتری داشته باشیم که این منافع برای هر کشوری بسیار مهم و حیاتی است.

دریادار خانزادی با اشاره به اینکه ناحیه ژئوپلوتیک شمال جمهوری اسلامی ایران که دریای خزر در آن واقع است، مهمترین مولفه برای نزدیکی و تعامل نیروهای دریایی کشورهای همسایه است، گفت: ما تا امروز گفت وگوهای بسکمک در ارتباط با مسایل مربوط به دریای خزر در سطح دولت ها و همچنین 5 نیروی دریایی حاشیه خزر داشته ایم و توافقاتی هم بدست آمده است.

وی خاطر نشان کرد: در گفت وگوی روسای جمهوری در آخرین اجلاس، توافق های بسیار مهمی حاصل شد که یکی از مهمترین محورهای آن اهمیت دریاچه خزر که برای 5 همسایه به عنوان یک دریای صلح و دوستی است و اجازه نمی دهیم خارج از این پنج همسایه بازیگر دیگری وارد این فضا شود و این اساس کار است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه دریاچه خزر نیاز به امنیت دارد، شرح داد: این امنیت باید به شکل جمعی حفظ شود و توسعه پیدا کند و در این فضا ما هر 5 نیروی دریایی گفت و گو، مذاکرات و همکاری ها را آغاز کرده ایم و بخشی از آن متوجه مجموعه مسابقات نظامی است و کشور جمهوری آذربایجان میزبان مسابقات جام دریا است.

امیر دریادار خانزادی اضافه نمود: همزمان با این دوره از مسابقات، میزبانی غواصی عمق با کشور جمهوری اسلامی ایران است که تا به امروز دو دوره از این مسابقات برگزار شده است و انشاءالله برای سال 2020 میلادی در خلیج فارس در جزیره کیش برگزار خواهد شد که از نیروی دریای کشور آذربایجان جهت حضور در مسابقات غواصی دعوت می کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: بین دو نیروی دریایی ایران و آذربایجان ظرفیت های خوبی برای همکاری وجود دارد که یکی از مهمترین محورهای همکاری تبادل دانشجو است که بین دانشگاه های افسری تبادل دانشجو داشته باشیم و این آمادگی وجود دارد که هم به زبان فارسی و هم به زبان آذری و انگلیسی این آموزش ها را ارائه دهیم.

وی تبادل ناوگروه ها را یکی دیگر از محورهای همکاری دریایی در دنیا خواند و اضافه نمود: دید و بازدید هایی در قالب ناوگروه های دو نیروی دریایی اجرا شده است که خیلی علاقه مندیم که این نوع از برنامه ها همواره بصورت منظم انجام گیرد.

دریادار خانزادی در ادامه با اشاره به اینکه در طی ماه های گذشته شاهد برگزاری رزمایش مرکب دریایی بین ایران، روسیه و چین بودید، گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی برگزاری رزمایش دریایی بین دو نیروی دریایی ایران و آذربایجان را در سطوح مختلف تاکتیکی اعلام می کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رزمایش های دریایی را بستر مناسبی برای روابط محبت آمیز بین دو نیروی دریایی دانست و گفت: برگزاری رزمایش ها ضمن به اشتراک گذاشتن تاکتیک های دریایی و رسیدن به یک امنیت جمعی، ایجاد یک زبان مشترک است که این کمک می کند تحت هر شرایطی در دریا دو شناور کشور خیلی خوب و محبت آمیز صحبت کنند و کار انجام دهند و یک فرهنگ محبت آمیز خوبی را حاکم می کند.

وی به اشتراک گذاشتن ظرفیت های فنی بین دو کشور در حوزه دریایی را بسیار مهم ارزیابی کرد و اضافه نمود: نیروی دریایی ارتش در حوزه تعمیر و نگهداری و همچنین در حوزه ساخت شناورهای جدید در شمال و جنوب ظرفیت ها و توانمندی های قابل توجهی دارد و که این ظرفیت ها به شکل متقابل قابل به اشتراک گذاشتن است و کمک می کند تا روابط دو کشور و روابط دو نیروی دریایی و در مجموع نیروهای مسلح آن ها توسعه زیادی پیدا کند.

سرلشکر فواد محمد اف معاون وزیر دفاع کشور آذربایجان نیز در این دیدار گفت: سفر هیات آذربایجانی به کشور ایران در راستای دومین جلسه ای است که وزارت دفاع آذربایجان و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل جمهوری اسلامی برنامه ریزی شده است که اولین جلسه این کمیسیون در سال 2017 در جمهوری آذربایجان برگزار گشت.

وی اضافه نمود: این کمیسیون دو کمیته فرعی در حوزه فنی و نظامی دارد که امروز کمیته های فرعی مذاکرات خود را انجام و به توافقات و جمع بندی رسیدیم.

معاون وزیر دفاع آذربایجان ادامه داد: از جنابعالی در خصوص تعاملات فی مابین دو نیروی دریایی برای سفر به آذربایجان دعوت می کنیم .

سرلشکر فواد محمد اف شرح داد: حوزه های همکاری بین دو نیروی دریایی بسیار زیاد است و ما سعی می کنیم در یکسال آینده و قبل از سومین جلسه کمیسیون مشترک در حوزه نیروی دریایی گام های بلندتری برداریم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 2122

به "خبرنگاران دیدار معاون وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با امیر دریادار خانزادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دیدار معاون وزیر دفاع جمهوری آذربایجان با امیر دریادار خانزادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید