جلوه همکاریهای بین المللی در یک نمایشگاه آثار تاریخی

به گزارش هیو بلاگ، به گزارش خبرنگاران، نمایشگاهی از مجموعه آثار تاریخی استرداد شده از کشورهای آمریکا، بلژیک و ایتالیا در موزه ملی ایران برپا شده است. این نمایشگاه روز 18 بهمن با حضور مسئولان سازمان میراث فرهنگی و سفرای کشورهای خارجی از جمله ایتالیا افتتاح شده و تا سرانجام بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

جلوه همکاریهای بین المللی در یک نمایشگاه آثار تاریخی

این آثار از دو محوطه مهم باستان شناسی به نام چغامیش در استان خوزستان از کشور آمریکا، محوطه باستانی خوروین استان البرز از کشور بلژیک و دو مجموعه دیگر با محل کشف نامعلوم شامل اثر مهرهای ساسانی از آمریکا و مجموعه آثار هزاره سوم تا دوران اسلامی از ایتالیا هستند که در مجموع بیش از 550 قلم آثار به کشور طی سالهای اخیر برگشت و اکنون حدود 287 شی از این تعداد در موزه ملی ایران برای بازدید عموم مردم به نمایش گذاشته است.

در مراسم گشایش این نمایشگاه، از سفیر ایتالیا به دلیل همکاری با ایران در زمینه استرداد محموله ای از این اشیا تقدیر به عمل آمد.

در این باره، مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا در ایران در گفتگویی با خبرنگاران اعلام کرد: همکارهای مشترک زیادی با ایران داریم از جمله در زمینه باستان شناسی و معماری دوره اسلامی تا دوره مدرن. این نمایشگاه نیز آغاز یک همکاری نیست بلکه نتیجه همکاری های قبلی است. ما در زمینه سیاست فرهنگی و در زمینه حقوقی با ایران همکاری داریم. به عنوان مثال این اشیا که در معرض نمایش گذاشته شده اول پلیس میراث فرهنگی ما در فروشگاههای مختلف مشاهده کرد و تصور کرد که این اشیا از ایتالیا نیامده اند و با بخش حقوقی تماس گرفت. سپس آنها پیگیر موضوع شدند و پژوهشگری از حوزه شرق آن را دید و به این ترتیب قاچاق اشیا را پیگیری کردند.

وی گفت: ما خواستار گسترش روابط با ایران هستیم. هر روز به رم پرواز داریم که چهار پرواز از این تعداد از میلان به تهران انجام می گردد و برعکس. آمار دقیقی از مسافران نمی توانم بگویم ولی با توجه به پرواز های زیادی که انجام می گردد؛ مسافران تجاری و گردشگری زیادی به تهران می آیند. بنابراین روابط دو جانبه ای بین ایران و ایتالیا وجود دارد و همکاری در زمینه گردشگری از جمله برگزاری نمایشگاه و فعالیت های مرمتی در ایران از سوی ایتالیایی ها زیاد است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 940

به "جلوه همکاریهای بین المللی در یک نمایشگاه آثار تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوه همکاریهای بین المللی در یک نمایشگاه آثار تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید