تحلیلگر آمریکایی: زمان خروج عربستان از المهره و امارات از میون یمن فرا رسیده است

به گزارش هیو بلاگ، تحلیلگر آمریکایی با اشاره به چنگ اندازی عربستان بر استان المهره در شرق یمن و امارات بر دو جزیره سقطری و میون یمن بر ضرورت خروج این دو کشور از این مناطق راهبردی تأکید نموده آن را نیازمند فشار بین المللی دانست.

تحلیلگر آمریکایی: زمان خروج عربستان از المهره و امارات از میون یمن فرا رسیده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از القدس العربی، بروس ریدل پژوهشگر اندیشکده بروکینگز و تحلیلگر سابق سیا اعلام نمود: زمان بیرون راندن سعودی ها از استان المهره در شرق یمن و امارات از جزایر میون واقع در تنگه باب المندب در ساحل جنوبی غربی یمن فرا رسیده است.

وی اضافه نمود: بیرون راندن این دو کشور شورای همکاری خلیج فارس از یمن جنگ زده که ریاض با مشارکت ابوظبی شش سال قبل با به راه انداختن جنگ آن را ویران کردند، احتیاجمند ائتلاف بین المللی است.

ریدل تأکید کرد: امارات و عربستان به دنبال تکه تکه کردن یمن به خاطر منافع خاص خود هستند و واشنگتن نباید یاریی به آنها یاری کند. امارات و عربستان مواضع خود را در مناطق مذکور تقویت نموده اند و بدون فشار بین المللی از این مناطق دست نخواهند کشید. ابوظبی و ریاض در برهه کنونی از حالت رکود سیاسی نهایت استفاده را می نمایند.

تقویت حضور عربستان و امارات در مناطق راهبردی یمن

ریدل می افزاید: عربستان و امارات تمام تمرکز خود را در زمان حاضر برای تقویت حضور خود در مواضع راهبردی یمن به کار بسته اند. سعودی ها تمرکز خود را روی المهره در شرق یمن و امارات بر جزایر میون و سقطری گذاشته است.

وی بیان نمود: سعودی ها به دنبال ایجاد خطوط لوله نفتی از شرق عربستان در اقیانوس هند به وسیله استان المهره یمن هستند تا از تنگه هرمز برای صدور نفت بی احتیاج گردد و از تأثیر ایران بکاهد. سعودی ها در خلال حضور خود در استان المهره 20 پایگاه و مرکز نظامی احداث نموده اند و بر مناطق مرزی با عمان مسلط شده اند و این میان نگرانی از سوی مسقط است که با مشارکت در ائتلاف سعودی علیه یمن مخالفت کرد.

میون و سقطری

این تحلیلگر تأکید کرد: امارات بر جزایر یمنی راهبردی همزمان با کاهش نقش خود در جنگ در سال گذشته از بیم انتقادهای بین المللی، زوم نموده است. اماراتی ها در المخا، شبوه و بعضی مناطق دیگر هستند؛ اما در بعضی جزایر حضوری فعال دارند.

ریدل اعلام نمود: تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که امارات در حال احداث پایگاه نظامی در جزیره میون که مساحت آن از 5 مایل مربع فراتر نمی رود، هستند، اما آن را کلید کنترل باب المندب می دانند.

وی بیان نمود: امارات بر جزیره سقطری چنگ انداخته است و از آن برای جمع آوری اطلاعات مربوط به ناوبری در خلیج عدن و باب المندب استفاده می نماید.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 8305

به "تحلیلگر آمریکایی: زمان خروج عربستان از المهره و امارات از میون یمن فرا رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیلگر آمریکایی: زمان خروج عربستان از المهره و امارات از میون یمن فرا رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید