بانی یک کار خیر شدن چه الزاماتی دارد؟

به گزارش هیو بلاگ، با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و رقیق تر شدن قلب ها، خیلی ها به فکر انجام یک کار خیر و انفاق به افراد نیازمند می افتند.

بانی یک کار خیر شدن چه الزاماتی دارد؟

از سوی دیگر با توجه به شدت دریافت دوباره شیوع ویروس کرونا و تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارها، بخش قابل توجهی از مردم برای در خانه ماندن و جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا، چاره ای جز دریافت یاری های مردمی ندارند اما برای جمع آوری یاری و رساندن آن به دست افراد احتیاجمند چه نکاتی را باید رعایت کنیم تا این کار به بهترین شکل انجام گردد و بیشترین اثرگذاری را داشته باشد.

جوگیر نشوید

از اولین قدم که نیت خالص است بگذریم، دومین قدمی که اهمیت بسیاری دارد این است که جوگیر نشوید و واقع بین باشید! شما قرار نیست همه مسائل دنیا را حل کنید و فقط قرار است به اندازه توانایی مالی شخصی و اعتباری که بین دیگران دارید، مبلغی را برای حل چند مشکل معین جمع آوری کنید. اول کار تا جایی که می توانید هدفتان را محدود در نظر بگیرید که از قدیم گفته اند سنگ عظیم نشانه نزدن است.

به اندازه کافی تحقیق کنید

دیگر گفتن ندارد که قبل از انجام هر کار خیری باید تحقیقات گسترده و دقیقی داشته باشید. خانواده هایی را که می خواهید به آنها یاری نقدی یا غیرنقدی کنید، شناسایی نموده و اطمینان حاصل کنید که از افراد احتیاجمند باشند.

متاسفانه گاهی پیش می آید که برخی افراد شرایط مالی خود را پایین تر از شرایط واقعی اعلام می نمایند تا بتوانند یاری هایی را به خود اختصاص دهند.

جغرافیا را بسنجید

از قبل به منطقه ای که می خواهید در آن اقلام خوراکی یا غیرخوراکی جمع آوری شده را پخش کنید، سر بزنید تا درک درستی از جغرافیای آن داشته باشید.

ممکن است در جریان این بازدید به مسائل تازه ای در آن محله یا روستا پی ببرید یا حتی اولویت هایتان برای یاری رسانی تغییر کند. در بسیاری از مناطق محروم می توانید خانواده های احتیاجمندی را پیدا کنید که برای حفظ آبرو از هیچ یک از نهادهای خیریه حاکمیتی یا خصوصی یاریی نگرفته اند.

به اندازه پول جمع کنید

باید بدانید براساس هدفگذاری ای که نموده اید، به چه مبلغی احتیاج دارید. به عنوان مثال اگر می خواهید بسته های ارزاق در میان چند خانواده توزیع کنید، با محاسبه مبلغ هر بسته غذایی و رسیدن به مبلغ نهایی، ارزیابی دقیق تری دارید و بر همان اساس از دیگران درخواست یاری نقدی خواهید کرد.

راه دیگر هم این است که به سمت کارهایی مانند آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد و مالی بروید که مبلغ مورد احتیاج برای آن از پیش معین است.

نیت خیر کافی نیست

از آنجا که هدف وسیله را توجیه نمی کند، شما حق ندارید برای انجام یک فعالیت خیریه به دروغ متوسل شوید و با عظیمنمایی وقایع، احساسات کسانی را که می خواهید از آنها یاری نقدی بگیرید، تحریک کنید. اگر قرار است در فضای مجازی درباره شرایط اسفبار یک خانواده یا منطقه شرح دهید، اعتدال را حفظ کنید و به خاطر جلب یاری بیشتر، در دام افراط نیفتید.

طلبکار نباشید

این نکته مهمی است که شما به عنوان واسطه کار خیر از کسی طلبکار نیستید و دیگران در یاری کردن یا نکردن به شما کاملا اختیار دارند.

پس تهاجمی رفتار نکنید و دیگران را در رودربایستی نیندازید که مجبور به یاری کردن شوند، کاری که در برخی خیریه ها انجام می گردد و افراد به دلیل فرار از نگاه ها و جلوگیری از فشار اجتماعی مجبور به یاری می شوند. علاوه بر این، برای دریافت یاری نباید دوگانه ایجاد کنید؛ دوگانه هایی مانند نذری یا یاری به فقرا، سفر زیارتی یا فعالیت خیریه و... .

هدفمند درخواست کنید

یکی از عوامل شکست پویش های خیریه، زیاده روی در استفاده از فضای مجازی است. این که شما برای جمع آوری یاری در همه شبکه های اجتماعی موجود پست، استوری و... منتشر کنید و متن درخواست یاری را در همه گروه هایی که عضو هستید ارسال کنید، نتیجه ای جز دلزدگی مخاطب تان ندارد.

به جایش می توانید محدود اما اثرگذار عمل کنید و فقط در جاهایی از دیگران یاری بخواهید که احتمال می دهید افراد علاقه مند در آن حضور دارند. یادتان نرود برخی ها هم در فضای مجازی حضور ندارند اما مشتاق مشارکت در کارهای خیر هستند.

هدفمند خرج کنید

این خیلی مساله مهمی است که برای یک خانواده احتیاجمند پنیر گورگونزولا یا کره بادام زمینی نخرید! از آنجا که مطمئنا بودجه محدودی در اختیار دارید، باید اطمینان حاصل کنید که ضروری ترین چیزها را در بسته ارزاق می گذارید؛ مواد غذایی اساسی و ضروری مانند برنج، روغن، انواع حبوبات، گوشت، مرغ، ماکارونی، رب و... که با توجه به شرایط مالی این روزها برای خیلی ها آرزوست. لب کلام این که با هزینه یک کالای لوکس، می توانید چندین کالای حیاتی تهیه کنید که بیشتر به کار احتیاجمندان می آید.

به عزت نفس مددجویان احترام بگذارید

از سنت و شیوه عظیمان دین در انفاق پیروی کنید و هنگام پخش کردن بسته ها در میان احتیاجمندان، مراقب باشید که دچار شرمندگی نشوند.

این نکته را هم در نظر بگیرید که طوری بروید و بیایید که جلب توجه نکند و همسایه های آن خانواده احتیاجمند متوجه موضوع نشوند. یک نکته کاملا بدیهی هم وجود دارد که البته انگار برای خیلی ها اصلا بدیهی به نظر نمی رسد؛ شما به هیچ وجه حق انتشار عکس افراد احتیاجمند در فضای مجازی را ندارید.

موازی کاری نکنید

یکی از دغدغه های کسانی که در امور خیریه فعال هستند، توجه نامتوازن به مناطق محروم و متمرکز شدن یاری های مردمی در چند نقطه خاص است. این اتفاق سبب می گردد برخی مناطق از یاری های مردمی بهره مند شوند و مناطق دیگری همچنان گرفتار فقر شدید باشند.

پس برای توزیع اقلام و بسته هایی که آماده نموده اید، دنبال جاهایی بگردید که کمتر کسی سراغ آن رفته است. استفاده از تجربه کسانی که سابقه کارهای خیر دارند، در این مورد یاری نماینده است.

به جز جمع آوری یاری نقدی، چه کارهای دیگری می توان کرد؟

احتیاج نداری بیار!

تنها راه یاری به احتیاجمندان جمع آوری یاری های نقدی و خرید مایحتاج اولیه زندگی نیست و به جز این کار، می توانید روش های ساده و امتحان پس داده دیگری را هم امتحان کنید.

دیوار مهربانی در محل: بیشتر آدم ها لباس های بی استفاده ای در کمدهایشان دارند که حتی سالی یک بار هم نمی پوشند. لباس های نو و سالمی که به هر دلیلی مثل تغییر سایز، هدیه بودن لباس و... پوشیده نشده. با جمع آوری لباس های اضافه اطرافیانتان و توزیع آنها در میان احتیاجمندان، آنها را از یکی از مخارج درشت و البته ضروری شان خلاص می کنید. البته دقت کنید لباس های اهدایی سالم و آبرومند با بسته بندی مناسب و شسته شده باشد و به کار طرف مقابل هم بیاید.

کتابخانه بسازید: به جز جمع معدودی از عشاق کتاب که ولع شدیدی برای آرشیو کردن کتاب هایشان دارند، خیلی ها به کتاب هایی که خوانده اند، احتیاج ندارند. می توانید این کتاب ها را جمع آوری کنید و در مکانی عمومی در یک منطقه محروم (مسجد، مدرسه، درمانگاه، نانوایی و...) یک کتابخانه جمع و جور راه اندازی کنید.

خانه هایی بدون لوازم خانگی!: اگر پیگیر سبک زندگی از ما بهتران باشید، می دانید که برخی هایشان چند سال یک بار لوازم خانه را به طور کامل عوض می نمایند! در شرایطی که قیمت این اجناس سر به فلک گذاشته و برای خیلی ها خرید یخچال، ماشین لباسشویی، جاروبرقی، اجاق گاز و مبلمان امکان پذیر نیست، یکی از بهترین کارهای خیر، رساندن این اسباب به دست احتیاجمندان است؛ حتی ممکن است وسایل سالمی پیدا کنید که برای جهیزیه مناسب باشد.

محمد وفایی - روزنامه نگار / ضمیمه چادیواری روزنامه خبرنگاران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 8109

به "بانی یک کار خیر شدن چه الزاماتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانی یک کار خیر شدن چه الزاماتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید