ایده بدهید کارخانه تحویل بگیرید

به گزارش هیو بلاگ، برای کسانی که یک ایده صنعتی یا فراوریی در سر دارند و فکر می نمایند توانایی پیاده سازی آن را ندارند، خبر خوب این است که دیگر نیازی نیست شخصا برای عملی کردن این ایده کاری را انجام بدهند! فقط کافی است ایده خود را به متخصصان این حوزه بدهند و خط فراوری کاملا ایرانی و مدرن خودشان را تحویل بگیرند.

ایده بدهید کارخانه تحویل بگیرید

شاید بزرگ ترین و گسترده ترین شرکتی که در این زمینه فعالیت می نماید، شرکت شیمی پژوهش صنعت باشد.

عبدالتوحید حبیب زاده، مدیرعامل این شرکت درباره پیشینه و همین طور زمینه فعالیت مجموعه تحت مدیریتش می گوید: شرکت ما در سال 1377 تأسیس شد و در همان زمان پیروز به اخذ مجوز طراحی مهندسی و همچنین مجوز طراحی و مونتاژ (ساخت) از وزارت صنعت، معدن و تجارت شدیم. زمینه فعالیت شرکت در واقع طراحی فرآیند فراوری کارخانجات مختلف صنعتی است. ما هم در قالب پروژه های طراحی مهندسی، تأمین و نصب (EPC) و هم در قالب پروژه های کلیدگردان (Tunkey) خدمات ارائه می دهیم. به بیان ساده تر در پروژه های طراحی مهندسی، تأمین و نصب ما خط فراوری مشتری را طراحی می کنیم و سپس تجهیزات مورد احتیاج را خودمان می سازیم و در کارخانه مشتری نصب می کنیم. اما در پروژه های کلیدگردان که در واقع یک مرحله بالاتر است، مشتری تنها ایده را به ما می دهد و ما پس از طراحی خط فراوری، ساخت تجهیزات و نصب آنها در کارخانه، خط فراوری را راه اندازی می کنیم و زمانی که به فراوری محصول موردنظر دست یافتیم، کلید کارخانه را تحویل مشتری می دهیم.

ابعاد شرکت دریک نگاه

حبیب زاده در مورد ابعاد کنونی این مجموعه می گوید: مجموعه ما در حال حاضر دارای دو کارخانه فراوریی است. یکی با 16هزار مترمربع سالن فراوری و دیگری با 5000 مترمربع و کلا با 30 هزار متر مربع فضای کارخانه ای. همچنین ما دارای یک واحد تحقیق و توسعه (R&D) با 25 نفر نیروی متخصص دانشگاهی و زبده هستیم که صفر تا صد یک پروژه را مطالعه، طراحی و روانه مرحله فراوری می نمایند. نیروی انسانی کل مجموعه ما حدود 200 نفر است که در زمینه های مختلف فراوریی دارای تخصص هستند.

او درباره امکانات این شرکت شرح می دهد: کارخانجات فراوریی ما تمام امکانات و تجهیزات مورد احتیاج برای ساخت ماشین آلات مختلف را در خود دارد و زنجیره کاملی از تجهیزات و امکانات کارگاهی را که به نوبه خود در شمال غرب کشور بی نظیر است در خود جای داده است. از جمله این امکانات می توان به کارگاه های ریخته گری، رابرکاری، برشکاری لیزر، CNC، واتر جت 3*13 متری، سند بلاست و رنگ، کارگاه های ساخت و مونتاژ، کارگاه های ساخت قطعات کوچک و بزرگ، دستگاه تراش عمودی سنگین، کوره های تنش گری بزرگ و سایر تجهیزات کارگاهی اشاره نمود. ما تا به امروز بیش از 80 کارخانه در حوزه سلولزی و کاغذسازی را در سراسر کشور طراحی و تجهیز نموده ایم. همچنین به تمام کارخانجات دیگر کاغذسازی که اجرای آنها در قالب EPC توسط شرکت ما انجام نشده است در زمینه تأمین تجهیزات و برطرف احتیاجهای فنی آنها مشغول خدمات رسانی هستیم.

حبیب زاده می افزاید: همچنین شرکت ما هم در حوزه صنایع معدنی و فلزات و هم در حوزه تصفیه خانه های کارخانجات صنعتی، پروژه هایی را در قالب طراحی مهندسی، تأمین و نصب یا در قالب کلیدگردان اجرا نموده است. در واقع در این دو حوزه هم مانند حوزه سلولزی و کاغذسازی، تمام فرآیند طراحی خط فراوری کارخانه و همچنین فراوری و نصب تجهیزات آن توسط تیم ما اجرا می گردد. از طرفی دیگر شرکت در لیست منابع ساخت و تامین شرکت ملی نفت ایران قرار داشته و در طراحی و ساخت قطعات و پکیج های مورد احتیاج مجموعه های نفت و گاز و پتروشیمی کشور همکاری می نماید.

یک مجموعه بزرگ دانش بنیان؛ از ایده تا محصول

حبیب زاده در مورد گواهی دانش بنیان شرکت شیمی پژوهش صنعت می گوید: ما از معدود مجموعه های بزرگ فراوریی و صنعتی کشور هستیم که با بیش از 150 نفر پرسنل، در سال 1394 پیروز به اخذ مجوز دانش بنیان شده ایم. هر دو کارخانه ما به دست معاونت علمی ریاست جمهوری افتتاح شده است. مدیرعامل شیمی پژوهش صنعت ادامه می دهد: ویژگی خاصی که باعث شد ما دانش بنیان شویم این بود که ما در واقع از ایده به محصول یا خط فراوری می رسیم. ما صرفا فراورینماینده نیستیم بلکه رسالت خودمان را فراوری بر اساس برطرف احتیاج یک کارخانه داخلی برای جایگزینی تجهیزات وارداتی قرار داده ایم. همین ماهیت مجموعه ماست که باعث شده بخش قابل توجهی از تجهیزات وارداتی مشتریان ما توسط شرکت بومی سازی گردد.

صادرات و ارزآوری، بال های پرواز شرکت

مدیرعامل شیمی پژوهش صنعت در مورد شرایط صادرات شرکت تحت مدیریتش در سال های گذشته و همچنین میزان ارزآوری این شرکت برای کشورمان می گوید: ما از سال 1384 صادرات خدمات فنی و مهندسی و همچنین ماشین آلات صنعتی و خطوط فراوری را به کشورهای منطقه شروع کردیم. تا به حال به پنج کشور همسایه یعنی افغانستان، ترکیه، عراق، سوریه و آذربایجان صادرات داشته ایم و در حال حاضر هم بر اساس دو قراردادی که با کشور عراق و همچنین قراردادی که با کشور ترکیه داریم، مشغول صادرات به این دو کشور هستیم. ما برای این کشورها هم در حوزه طراحی کارخانه و هم در زمینه خدمات فنی ومهندسی و نیز طراحی و ساخت ماشین آلات در حال اجرا صادرات هستیم. حبیب زاده می افزاید: طبق آمار عملکرد سال 1398 ما حدود 18میلیون دلار جلوگیری از خروج ارز کشور را داشتیم و در سال 1397 نیز حدود سه میلیون دلار ارز وارد کشور نموده ایم. متاسفانه در سال های اخیر به دلیل مسائل ناشی از تحریم های ناجوانمردانه ای که گریبانگیر کشورمان شده است، میزان ارزآوری ما کمی افت داشته و برای سال های 98 و 99 چیزی حدود دومیلیون دلار ارزآوری در سال را پیش بینی می کنیم که رقم دقیق آن پس از تحویل تعهدات محاسبه خواهد شد.

طرح های در دست اقدام

حبیب زاده در سرانجام با اشاره به طرح های در دست اقدام مجموعه شیمی پژوهش صنعت می گوید: ما در حال راه اندازی یک کارخانه برای فراوری کاغذهای خاص با پایه 40 و 70 گرمی برای اولین بار در خاورمیانه هستیم. نحوه تأمین این نوع کاغذها تا پیش از این فقط به صورت وارداتی بوده که با توجه به مصرف بسیار زیادی که در کشور دارند، به کمک خداوند تا پیش از انتها امسال یک خط کاملا اتوماتیک فراوری این نوع کاغذهای خاص را در منطقه آزاد تجاری ارس راه اندازی خواهیم کرد. از این کاغذها در فراوری چای کیسه ای، کاغذهای نازک بانکی و همچنین کاغذهای موج دار استفاده می گردد.

فرزاد سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 7195

به "ایده بدهید کارخانه تحویل بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده بدهید کارخانه تحویل بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید