اعلام کشف قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا

به گزارش هیو بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، کشف قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا صورت گرفت.

اعلام کشف قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا

قضیه چیست؟

این سازه با استفاده از فن آوری سنجش از راه دور (لیدار) کشف شده و دارای 1400 متر طول و 10 تا 15 متر ارتفاع است که بنابر اعلام باستان شناسان در محوطه باستانی واقع در ایالت تاباسکو مکزیک کشف شد.

این سازه تاریخی که قدمت آن به حدود 3 هزار سال می رسد، قدیمی ترین اثر ساخته شده در دوره تمدن مایا و عظیمترین اثر در تاریخ قبل از اسپانیایی منطقه محسوب می شود که تا به امروز شناخته شده و به احتمال فراوران برای انجام مراسم های عظیم و دسته جمعی مورد استفاده قرار می گرفت.

بیشتر بخوانیدقوم مایا، تمدنی کهن با معبدهای رازآلود

پروفسور تاکشی اینومتا از محققان دانشکده باستان شناسی دانشگاه آریزونا گفت: با استفاده از فنآوری سنجش از راه دور (لیدار) متوجه حضور یک سکوی بسیار عظیم شدیم و با استفاده از انجام آزمایش های دقیق تر وجود یک بنای عظیم به شکل شکو و مستطیلی تائید شد. این منطقه توسعه یافته و جنگل نیست و مردم در آن زندگی می کنند اما بدلیل عظیمی و صاف بودن آن تا به امروز ناشناخته باقی مانده بود. این اثر شبیه به یک چشم انداز طبیعی است اما بررسی ها نشان داد که دارای شکل طراحی شده بسیار خوبی است.

باستان شناسان با کاوش در این محوطه به این نتیجه رسیدند که این اثر تاریخی عظیم بین 1000 تا 800 سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده است.

مایاها یکی از عظیمترین تمدن های نیم کره غربی را که بخش های عظیمی از آمریکای مرکزی را دربرمی گرفت، بوجود آوردند. شهرهای متعلق به این تمدن معمولا شامل معابد هرمی شکل و ساختمان هایی با تخته سنگ های عظیم بود. زراعت و صنعت ساخت فولاد، سیستم های آبیاری ویژه و سیستم نوشتاری هیروگلیف از ویژگی های این تمدن بود.

اما تمدن مایاها در فاصله بین 800 تا 1000 میلادی به سرعت دچار افول شد که دانشمندان جنگ، آب و هوا، بیماری و سیاست را از عوامل موثر بر این رویداد می دانند.

مجله آی سیب: مجله آی سیب | مجله فناوری های جدید، رایانه ها، موبایل ها و کجت های هوشمند

مجله بیزبینگ: مجله بیزبینگ، مجله موفقیت در کارآفرینی و کسب و کار

منبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 3860

به "اعلام کشف قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام کشف قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید