از سفر اتمر به تهران، تا آمادگی ایران برای میزبانی مذاکرات بین الافغانی

به گزارش هیو بلاگ، در سفر 2 روزه سرپرست وزارت خارجه افغانستان به ایران و رایزنی با مقامات ایرانی، دو طرف توافق کردند که سند جامع همکاری ها را تا سه ماه آینده آماده نمایند و ایران هم گفت آماده است میزبان مذاکرات بین الافغانی باشد.

از سفر اتمر به تهران، تا آمادگی ایران برای میزبانی مذاکرات بین الافغانی

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، پس از آنکه وزارت امور خارجه افغانستان از سفر محمد حنیف اتمر سرپرست این وزارتخانه به ایران اطلاع داد، سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران روز شنبه 31 خرداد ماه گفت که اتمر در رأس هیأتی قرار است روز یکشنبه اول تیر ماه به ایران سفر و در این سفر علاوه بر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه با بعضی مقامات ارشد ایرانی نیز دیدار و گفت وگو کند.

سید رسول موسوی دستیار وزیر خارجه و مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه نیز روز شنبه در گفت وگویی به تشریح اهداف این سفر پرداخت و گفت: هیأت 45 نفره از جمله وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان و تعدادی از معاونان و مدیران کل از دستگاه های مختلف سیاسی، مالی اطلاعاتی، امنیتی، مرزی و کنسولی آقای اتمر را در این سفر همراهی می نمایند.

وی این سفر را یک سفر سیاسی و به منظور طراحی آینده روابط دو کشور و آنالیز مسائل بین دو کشور برشمرد و با اشاره به تماس تلفنی روحانی و اشرف غنی، بیان نمود: بعد از این تماس ها، آقای اتمر به ایران سفر می نماید و مجموعه ای از مباحث موجود بین دو کشور که در رأس آن سند جامع همکاری های دو کشور است که برای مدتی متوقف شده بود، مجددا شروع می گردد.

سفر اتمر به تهران در حالی صورت گرفت که جمهوری اسلامی ایران از بعد از بروز اختلافات سیاسی در افغانستان در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، اقدامات زیادی را در راستای برطرف این اختلافات صورت داد از رایزنی های تلفنی ظریف با اشرف غنی و عبدالله عبدالله و گفت وگوهای تلفنی با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل تا اعزام نماینده ویژه وزیر خارجه ایران به کابل و رایزنی با مقامات و شخصیت های افغانستانی.

پس از حصول توافق بین غنی و عبدالله، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با استقبال از امضای توافق بین غنی و عبدالله، آمادگی ایران را برای یاری به فرایند گفت و گوهای سیاسی بین الافغانی و ادامه فرایند همسویی گروه های افغانستان به شمول طالبان گفت.(جزییات بیشتر)

در همین خصوص سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه 12 خرداد در نشست هفتگی با خبرنگاران با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نقش فعال و مجدانه ای برای نزدیک کردن دیدگاه ها در افغانستان و همچنین در سطح منطقه ای و بین المللی دارد، گفت: آقای ظریف با دبیرکل سازمان ملل رایزنی هایی داشت و بیانگر آن است که برای ایران یک صلح عادلانه و فراگیر در افغانستان مهم است. (اینجا بخوانید)

به گزارش فارس، روز یکشنبه اول تیر ماه محمدجواد ظریف در محل ساختمان شماره یک وزارت امور خارجه میزبان حنیف اتمر و هیأت همراه بود.

دو مقام ارشد وزارت خارجه های دو کشور در سه دور گفت وگو ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را مورد بحث و آنالیز قرار دادند.

دو طرف در سه دور گفت وگو آخرین تحولات روابط دوجانبه از جمله همکاری های سیاسی، مالی، امنیتی، فرهنگی، مرزی، اتباع و پناهجویان، حمل و نقل و دیگر موضوعات مورد علاقه را مورد گفت وگو و مصاحبه قرار دادند. سند جامع همکاری های جامع دو کشور از جمله محورهای این گفت وگو بود و قرار شد حداکثر تا سه ماه آینده نهایی گردد.

انتقاد ظریف از هجمه رسانه ای و تحرکات اخیر علیه ایران

وزیر امور خارجه ایران در دیدار اتمر هجمه رسانه ای و تحرکات اخیر علیه ایران را در راستای مخدوش کردن همکاری های دو کشور خواند و ابراز امیدواری کرد دولت افغانستان مراقبت بیشتری در جهت ممانعت از فعالیت های مخرب بدخواهان روابط انجام دهد.

ظریف از حوادث اخیر برای اتباع افغانستان ابراز تاسف نموده و با اشاره به تخلیه پاسگاه های مرزی افغانستان که موجب انتقال مسئولیت های آنان به مرزبانان ایرانی شده است، علت اصلی بروز این حوادث را سوء استفاده قاچاقچیان انسان از عدم نظارت کافی بر مرزها بیان نمود.

دو طرف در این دیدار به منظور اطمینان از عدم وقوع اینگونه حوادث ناگوار در مرزها، طرفین بر لزوم نظارت موثرتر بر مرز مشترک تاکید نموده و توافق کردند برای بهبود سطح و کیفیت مراقبت های مرزی همکاری نمایند.

همچنین با توجه به توافقات اجرا شده برای فراهم کردن زمینه حضور قانونی اتباع افغانستان و دسترسی آنان به بازار کار ایران در چارچوب مذاکرات تهیه سند جامع همکاری های راهبردی دو کشور، طرفین اراده خود برای نهایی سازی و امضای هر چه سریع تر سند مذکور توسط روسای جمهور دو کشور و اجرای توافقات مذکور را مورد تاکید قرار داده و توافق کردند متن توافقنامه نهایی را ظرف سه ماه آینده برای امضای روسای جمهور آماده نمایند.(جزییات بیشتر)

در این دیدار طرفین با اشاره به خطر داعش برای امنیت منطقه، بر لزوم همکاری دوجانبه برای مبارزه با این گروه تروریستی تاکید کردند.

وزارت خارجه افغانستان نیز در بیانیه ای درباره این دیدار گفت در دیدار حنیف اتمر با وزیر خارجه ایران، حوادث ناگوار اخیر برای اتباع افغانستان، پیگیری تحقیقات، راه های حل برای جلوگیری از تکرار آن مورد بحث و آنالیز نهاده شد.(اینجا بخوانید)

تعجب و تاسف شمخانی از فضای خبری سنگین و غیر مستند ایجاد شده از سوی بعضی مسئولان و رسانه های افغانستان

اتمر پس از آن به دیدار علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران رفت و در این دیدار شمخانی فضای خبری سنگین و غیر مستند ایجاد شده از سوی بعضی مسئولان و رسانه های افغانستان در پی جانباختن تعدادی از اتباع افغانستانی را مایه تعجب و تاسف خواند و گفت: مستندات غیر قابل تردیدی در رد ادعاهای مطرح شده بر علیه ایران وجود دارد که در صورت اراده طرف افغانستانی می تواند فارغ از فضاسازی های غیر سازنده مورد آنالیز قرار بگیرد.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در این دیدار استمرار روابط گرم و محبت آمیز بین دو کشور را از اولویت های اصلی دولت افغانستان برشمرد و اضافه نمود: به هیچ طرف ثالثی اجازه مخدوش کردن روابط دو کشور را نخواهیم داد.

وی با ابراز تاسف از بعضی اقدامات غیر قابل قبول از سوی بدخواهان دو کشور که با سوء استفاده از جریحه دار شدن احساسات پاک مردم افغانستان در وقایعی که منجر به جانباختن گروهی از اتباع این کشور شد گفت: بر حل موضوعات فیمابین دو کشور به وسیله گفت وگو و مدارا تاکید و هرگونه اظهار و اقدام سوء علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم می کنیم.(جزییات بیشتر)

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه افغانستان، در دیدار اتمر با شمخانی، قانونمندسازی حضور مهاجران افغانستان در ایران، و مبارزه مشترک با شبکه های قاچاق و مبارزه با تروریسم مورد بحث نهاده شد.(اینجا بخوانید)

دیدار اتمر با رحمانی فضلی و اردکانیان

سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، صبح (دوشنبه) دوم تیر ماه نیز با عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دیدار و گفت وگو کرد.

وی در این دیدار بیان نمود: در مناسبات برادرانه بین دو کشور می توانیم به فضل خدا تمام نگرانی های مشترک بپردازیم و تاکید کردیم تا به مسائل ریشه ای و بنیادی پرداخته گردد تا بتوانیم مناسبات دو کشور را توسعه بیشتر داده و به خیر و صلاح مردم خود اقدامات بیشتری را انجام دهیم. مخصوصاً همانطور که جناب وزیر گفتند ما در سند جامع پیشرفت های خوبی داشتیم و مصمم هستیم در مدت سه ماه آن را نهایی کنیم.

سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان گفت: مسئله شهفرایندان افغانستانی در ایران یکی از موضوعات بسیار مهم بحث های ما بود و ما از مهمان نوازی و حمایت دولت و مردم ایران سپاسگزاریم. روی این نکته تاکید کردیم که تردد باید قانونی باشد و اینکه جناب وزیر لطف فرمودند دولت محترم ایران روی حفظ حقوق بشری اتباع ، رفتار توام با مدارا و محبت همیشگی که مردم ایران در 40 سال گذشته نسبت به اتباع افغانستانی داشته تاکید کردند و قلبا از این موضوع تشکر می کنیم. البته برای ما مهم است که عملاً مسئله تردد قانونی و زمینه سازی برای کار و کارگر افغانستانی در ایران به صورت قانونی اقداماتی را انجام دهیم که به خیر و صلاح هر دو ملت باشد.

در دیدار اتمر با رضا اردکانیان وزیر نیرو هم اردکانیان کوشش برای برگزاری دو نمایشگاه تخصصی برای عرضه ظرفیت های خدمات فنی و مهندسی ایران در کابل و هرات را از جمله توافق های امروز برشمرد و از برگزاری اجلاس ششم کمیسیون مشترک همکاری های مالی دو کشور در کابل اطلاع داد. وزیر نیرو همچنین گفت: پاییز سال جاری قطعه سوم راه آهن خواف - هرات افتتاح خواهد شد.

در دیدار های اجرا شده در این سفر، طرفین در قالب هشت کمیته کاری شامل کمیته های سند جامع، قانونمندسازی اقامت اتباع، همکاری های مرزی، کار، آب، همکاری های فرهنگی، انرژی و بهداشت در خصوص توسعه و گسترش مناسبات دو کشور در ابعاد مختلف بحث و مصاحبه نموده و به نتایجی دست یافتند.

در انتها این سفر نیز ایران در بیانیه ای 15 بندی که از سوی ظریف و حنیف اتمر صادر شد گفت که آماده است در صورت درخواست افغانستان، ظرفیت و امکانات خود را برای تسھیل فرایند مذاکرات بین الافغانی و میزبانی از این مذاکرات به کار گیرد.(اینجا بخوانید)

دو طرف گفتند در چارچوب سند جامع همکاری های راهبردی، با امضای یک توافقنامه دوجانبه، ضمن سامان دادن به حضور قانونمند نیروی کار افغان در جمهوری اسلامی ایران، مجوزهای لازم را برای حضور فعالان مالی و نیروهای متخصص دو کشور در ایران و افغانستان فراهم نمایند.

ایران و افغانستان در این بیانیه بر ضرورت نظارت و کنترل دقیق و موثر بر مرزهای مشترک توسط نیروهای مرزبانی دو کشور تاکید نموده و متعهد شدند از عبور غیرمجاز مرزی، قاچاق انسان، مواد مخدر و قاچاق هر نوع مواد دیگر به قلمرو یکدیگر جلوگیری به عمل آورند.

در همین خصوص نیز سید رسول موسوی دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه شب پس از سفر دو روزه حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان و هیأت همراه و دیدارهای اجرا شده و بیانیه مشترکی که در انتها این سفر از سوی محمدجواد ظریف و حنیف اتمر منتشر شد، در توئیتی نوشت: به عنوان یک کارشناس می خواهم عنوان کنم: سفر اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به تهران، سفری حائز اهمیت و جامع در نوع خود بود.

وی با بیان اینکه مذاکرات و توافقات در همه زمینه ها حاصل شد، به بیانیه مشترک ظریف و اتمر اشاره نمود و اضافه نمود: بیانیه مشترک این دیدار آب سردی بر آتش بدخواهان و ذهن های بیمار روابط ایران و افغانستان است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4152

به "از سفر اتمر به تهران، تا آمادگی ایران برای میزبانی مذاکرات بین الافغانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سفر اتمر به تهران، تا آمادگی ایران برای میزبانی مذاکرات بین الافغانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید