از بیماری فاسیولا چه می دانید؟

به گزارش هیو بلاگ، ایجاد خارش و تب یکی از علایمی است که نشان می دهد ممکن است این بیماری در فرد ایجادشده باشد. پزشکان این بیماری را به نام فاسیولازیس می شناسند و بیشتر در مکان هایی است که از دام ها نگهداری می گردد.

از بیماری فاسیولا چه می دانید؟

ملیحه محمودخواه| در گیرودار کووید-19 و درست زمانی که همه اخبار و بحث های درمانی در مورد این ویروس است، بیماری فاسیولا نیز ظاهر شده و در شمال کشور جان 13 نفر را گرفته است. این بیماری انگلی سبب رشد کرم هایی در داخل کبد شده و اگر پیشرفت کند سبب از بین رفتن این عضو دفاعی بدن می گردد.

اما نکته اینجاست که پیشگیری از ورود این انگل به بدن بسیار ساده است و رعایت چند نکته می تواند برای همواره این انگل را از محل زندگی افراد دور کند. آمار شیوع بیماری فاسیولا در دو مقطع زمانی از اواخر اردیبهشت تا خاتمه خرداد و از مهرماه تا آبان ماه هر سال افزایش پیدا می نماید که اگر مردم نکات ساده ای را رعایت نمایند از ابتلا به آن در امان خواهند بود.

ایجاد خارش و تب یکی از علایمی است که نشان می دهد ممکن است این بیماری در فرد ایجادشده باشد. پزشکان این بیماری را به نام فاسیولازیس می شناسند و بیشتر در مکان هایی است که از دام ها نگهداری می گردد. منشأ این بیماری از انگلی به نام فاسیولا است که دو نوع دارد.

برخی از آن ها جزء کرم های پهن هستند و برخی نیز در گروه کرم های نازک تر جای می گیرند، اما نوع پهن آن می تواند عامل اصلی بیماری باشد. این انگل تا به حال در بیش از 70 کشور دنیا پیدا شده و بیشتر در کشور ها و مکان هایی حضور زیاد دارد که دام و گوسفند در آن نگهداری می گردد.

رحمان شهابی، رئیس اداره بهداشت و درمان استان گیلان در مورد مکان های رشد این انگل می گوید: این کرم از 30 سال پیش وجود داشته است و در مناطقی که چرخه تغذیه اش تأمین گردد، زندگی می نماید و برای آنکه این چرخه کامل گردد به رطوبت و آب احتیاج دارد.

در چنین شرایطی این کرم در بدن دام ها نفوذ پیدا نموده و از طریق مدفوع آن ها منتشر می گردد. درواقع یکی از دلایل بروز این بیماری رعایت نکردن بهداشت در برخی از محیط های شهری و روستایی است.

شهابی شرح می دهد که این بیماری در سال های قبل نیز وجود داشته، اما تا این اندازه برای مردم مشکل ایجاد ننموده بود؛ سال جاری به دلیل وجود بارندگی زیاد و افزایش گیاهان کوهی آمار این انگل نیز افزایش داشته است؛ زیرا این کرم های خونخوار خود را در لابه لای گیاهان پنهان و با مصرف این گیاهان از طریق انسان به بدنش راه پیدا و چرخه جدیدی را برای زندگی خودش در داخل بدن ایجاد می نمایند.

کبد محل زندگی فاسیولا

محل اصلی زندگی این انگل ها در داخل کبد انسان و حیوان است. خوردن گیاهان و علف ها از طریق دام ها سبب می گردد که این انگل وارد بدن حیواناتی مانند گاو و گوسفند و بز گردد، اما از طریق مدفوع این انگل دفع می گردد، در این مرحله به شکل لارو درآمده و باید محلی برای تکثیر خود پیدا کند و به همین دلیل این لارو ها وارد حلزون می شوند. سه هفته زمان کافی است که این لارو ها در داخل حلزون به کرم های کوچک تبدیل شوند و پس از آن از حلزون خارج شده و به گیاهان کوهی پناه ببرند.

استفاده از همین گیاهان خودرو و کوهستانی می تواند سبب ورود این کرم ها به داخل بدن و از جهت رود وارده کبد گردد و آغاز به تغذیه از خون داخل کبد کند. اما یک راه دیگری که سبب آلوده شدن افراد می گردد، مصرف آب آلوده مانند نوشیدن آن یا خوردن سبزی هایی است که با آب آلوده شسته یا آبیاری شده اند.

در شرایط غیرمعمول ممکن است افراد با خوردن گوشت گوسفند خام یا جگر بز که حاوی اشکال نابالغ انگل است، آلوده شوند. رئیس اداره بهداشت و درمان استان گیلان می گوید: نگران مسری بودن این انگل نباشید.

تخم انگل موجود در مدفوع فرد آلوده باید در محیط و شرایطی خاص رشد کند تا درنهایت قادر به آلوده کردن افراد دیگر باشد و به همین دلیل این انگل مسری نیست و تنها فردی را که انگل وارد بدنش شده است، بیمار می نماید.

فاسیولا در بدن ما چه می نماید

وقتی این انگل وارد بدن می گردد از طریق روده ها وارد کبد و کیسه صفرا می گردد، آنجا لانه گزینی و تخم ریزی می نماید. تخم های به وجود آمده تبدیل به کرم پهن می شوند و آغاز به تغذیه از کبد می نمایند. از بین رفتن کبد فرد را ضعیف نموده و با اینکه اشتهای فرد بالا می رود، اما هر روز ضعیف تر می گردد.

از بین رفتن کبد سیستم دفاعی بدن را ضعیف می نماید و وقتی بدن توان دفع انواع سموم را نداشته باشد، نمی تواند در برابر سایر بیماری ها مقاومت کند، در این حالت کافی است که فرد دچار بیماری های زمینه های مانند دیابت یا فشار خون هم باشد آن وقت است که فرد مبتلا نمی تواند در برابر این انگل مقاومت کند.

تب و خارش بدن را جدی بگیرید

برخی افراد آلوده هرگز احساس بیماری نمی نمایند، اما برخی افراد در همان ابتدای عفونت احساس ضعف می نمایند. علایم مرحله حاد از چند روز (به طور معمول کمتر از یک تا دو هفته) پس از قرار دریافت در معرض این انگل آغاز می گردد و تا چند هفته یا چند ماه ادامه پیدا می نماید. برخی افراد در مرحله مزمن عفونت، هنگامی که انگل بالغ در مجاری صفراوی واقع شده است، احساس بیماری می نمایند.

در این مرحله علایم می تواند از ماه ها تا سال ها پس از مواجهه آغاز گردد. شهابی می گوید: از دو هفته تا یک ماه طول می کشد تا این انگل در بدن رشد و تکثیر پیدا کند، اما پس از آنکه در بدن رشد کرد، تب، لرز، تعریق زیاد شبانه، تهوع، استفراغ و درد شکم فرد را آزار می دهد. خارش و درد اعضای بدن نیز از دیگر علایم این بیماری است. آزمایش خون در برخی موارد این بیماری را نشان می دهد.

بالا بودن میزان گلبول های قرمز و آنزیم خون یکی از نشانه های ابتلا به فاسیولا است. البته باید به این موضوع اشاره نمود که این بیماری در یک مرحله با داروی انگل رفع می گردد. این دارو در مراکز درمانی مرکز استان ها یا معاونت دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد که در صورت ابتلا به فاسیولا می توان از آن استفاده کرد.

این متخصص بیماری های عفونی خاطر نشان می نماید: این عفونت با آنالیز نمونه های مدفوع با میکروسکوپ تشخیص داده می گردد. در صورت مشاهده تخم های فاسیولا، این تشخیص تأیید خواهد شد. برای یافتن انگل ممکن است بیش از یک نمونه آنالیز گردد.

پیشگیری از فاسیولا کار دشواری نیست

رعایت نکات بهداشتی مهم ترین راه برای پیشگیری از ابتلا به فاسیولا است و باید شرایطی فراهم گردد که فرد در جهت این بیماری قرار نگیرد. یکی از مهم ترین راه های جلوگیری از بروز این بیماری از بین بردن حلزون هاست، زیرا به گفته رئیس مرکز بهداشت و درمان استان گیلان، اگر حلزون از چرخه زندگی این انگل حذف گردد، دیگر راهی برای تکثیر ندارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه گردد این است که از چشمه های رو باز برای شست وشوی وسایل استفاده نگردد، زیرا همین آب ها منبعی برای این انگل است. مصرف نکردن گیاهان محلی از دیگر راه های پیشگیری از این بیماری است، اما شهابی معتقد است که در استان هایی مانند گیلان مردم تنوع غذایی بالایی دارند که در بسیاری از این غذا ها از گیاهان محلی و کوهی استفاده می گردد، حتی در زیتون پرورده نیز استفاده از این گیاهان شایع است.

بهترین راه این است که این گیاهان با آب و ماده ضدعفونی نماینده به خوبی شسته گردد و پنج روز در فریزر قرار گیرد؛ این کار سبب می گردد انگل فاسیولا به طور کامل از بین برود. توت فرنگی وحشی که در جنگل و برخی از روستا های مناطق کوهستانی رشد می نماید نیز می تواند محل زندگی این انگل باشد؛ به همین دلیل توصیه می گردد این میوه ابتدا شسته گردد، سپس 5 تا 6 ثانیه در آب گرم و دوباره در آب سرد قرار گیرد.

این کار تمام انگل ها را از بین خواهد برد. شستن سبزی ها با سرکه سفید نیز انگل را از بین می برد. این را هم به یاد داشته باشید استفاده از سبزی های خشک شده راه تکثیر این انگل را می بندد. این متخصص بیماری های عفونی تأکید می نماید: یکی از عادات غذایی اشتباه، خوردن جگر گاو و گوسفند به صورت خام است؛ درصورتی که دام دچار فاسیولا باشد با این کار فرد مستقیم این انگل را به معده می فرستد تا راه خود را به کبد باز کند.

کرونا و فاسیولا به هم هیچ ربطی ندارند

این پزشک متخصص درباره رابطه کرونا با فاسیولا می گوید: این دو بیماری به هم هیچ ربطی ندارند، زیرا فاسیولا بیماری انگلی است که عامل بیماری کرونا نیست، اما نکته ای در این میان حائز اهمیت است و آن هم اینکه افرادی که به فاسیولا مبتلا هستند جزو گروه های پرخطر به حساب می آیند، زیرا از بین رفتن کبد سبب ضعف سیستم دفاعی بدن می گردد و فرد را در برابر کرونا و سایر بیماری ها ناتوان می نماید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 3551

به "از بیماری فاسیولا چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از بیماری فاسیولا چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید