دریاچه گهر، نگین گردشگری استان لرستان

به گزارش هیو بلاگ، دریاچه گهر، یک دریاچه های کوستانی با آب شیرین و دائمی است که در ارتفاع 2350 متری از سطح دریا قرار گرفته است و سالانه بیش از 70 هزار نفر برای دیدن این بهشت پنهان به گهر مسافرت می کنند. آدرس دقیق: استان لرستان، منطقه حفاظت شده اشترانکوه، بین دورود، الیگودرز و ازنا

دریاچه گهر، نگین گردشگری استان لرستان

خبرنگاران | سرویس گردشگری - لرستان در غرب کشور یکی از استان های کهن سرزمین ایران است که علاوه بر جاذبه های تاریخی فراوان، از طبیعت بکر و بی نظیری برخوردار است. تعدد زیاد آبشارهای موجود در استان، رشته کوه های سر به فلک کشیده، دریاچه و دره های بسیار زیبا موجود در این استان باعث شده است تا سالانه عده کثیری برای دیدن جاذبه های طبیعی جذاب به این استان سفر کنند. یکی از زیباترین مناطق موجود در استان لرستان که زیباترین دریاچه در کل خاورمیانه و به نظر برخی طبیعت گردان زیباترین دریاچه کوهستانی در کل جهانست، دریاچه گهر واقع در شهرستان درود است.

دریاچه گهر، که با نام نگین اشترانکوه در سراسر کشور شهرت پیدا کرده است، یک دریاچه کوستانی با آب شیرین و دائمی است که در ارتفاع 2350 متری از سطح دریا قرار گرفته است. این دریاچه به دو بخش تقسیم می شود؛ بخش عظیم دریاچه (به نام کله گهر) و یک بخش کوچک تر (به نام کره گهر). وسعت دریاچه عظیم گهر حدود 100 هکتار است و عمق آن بین 4 تا 28 متر متغیر است. طبیعت فوق العاده اطراف دریاچه جاذبه های این مکان چشم نواز را بیشتر کرده است.

آب این دریاچه فوق العاده زلال است، تا جایی که در مکان های کم عمق می تواند کف دریاچه را به خوبی مشاهده کرد. با وجود آب زلال و بستر سنگی دریاچه و همچنین بازتاب نور، دریاچه گهر به رنگ فیروزه ای دیده می شود. این موضوع یکی از جنبه های فوق العاده زیبای دریاچه گهر به شمار می آید. آب حاصل از سر ریز دریاچه عظیم ابتدا وارد دریاچه کوچک شده، سپس به سمت دره های رشته کوه اشترانکوه سرازیر می شود. آب دریاچه گهر به عنوان سرچشمه برخی رودخانه های فصلی در دره های اشترانکوه شناخته می شود. ساحل این دریاچه هم به صورت صخره ای و هم به صورت ماسه ای است که امکان شنا در دریاچه در قسمت های ماسه ای وجود دارد. جالب است بدانید؛ علاوه بر شنا امکان قایقرانی در دریاچه عظیم نیز وجود دارد.

دریاچه کوچک تر گهر که در فاصله ای 2 کیلومتری از دریاچه عظیم تر قرار گرفته است، 5 کیلومتری وسعت دارد. بیشتر بخش های دریاچه کوچک باتلاقی است و متوسط عمق آن به 2 متر می رسد. میزان آب موجود در هر دو دریاچه گهر وابسته به میزان بارزش سالانه است، به عبارت دقیق تر باید گفت، بارش های سالانه منبع تأمین آب دریاچه گهر هستند. بارش های برف در ماه های سرد سال در ارتفاعات اشترانکوه به درون کوه ها نفوذ کرده و سپس از راستا های زیرزمینی به دورون دریاچه راه پیدا می کنند.

راستا ماشین رو برای رسیدن به این دریاچه زیبا و خارق العاده در دل رشته کوه های اشترانکوه معروف به آلپ ایران وجود ندارد. همین مسئله باعث شده تا طبیعت گهر بعد از گذشتن چندیدن سال از کشف، همچنان بکر و دست نخورده بافی بماند. به دلیل صعب العبور بودن راستا رسیدن به گهر معمولا کوهنوردان حرفه ای و طبیعت گردان با قدرت بدنی بالا می توانند از راستا اصلی آن که از شهر دورد عبور می کند، خود را به دریاچه برسانند. زیبایی گهر به اندازه ای مسحورکننده است که سالانه بیش از 70 هزار نفر برای دیدن این بهشت پنهان به گهر مسافرت می کنند. آب شیرین دریاچه گهر و دور بودن منطقه از دسترس انسان ها باعث شده است گهر به یک زیستگاه عالی برای حیوانات موجود در اطراف گهر تبدیل شود، آب زلال گهر مکان مناسبی برای زندگی قزل آلا به شمار می رود. همین امر باعث شده است بسیاری از گردشگران و مسافران گهر در مدت زمان اقامت خود در کنار دریاچه مشغول ماهی گیری شوند.

علاوه بر قزل آلا این منطقه زیستگاه آبزیان دیگر مانند لاک پشت و قورباغه و حیوانات وحش دیگری از جمله قوچ و میش، بزکوهی و خرس قهوه ای، گرگ، روباه، گراز و خرگوش، و انواع پرندگان مانند کرکس، عقاب و کبک و شاهین زرد و گونه های دیگر حیوانی است. خوشبختانه منطقه گهر منطقه ای حفاظت شده است، بنابراین زیستگاه امن و مطمئنی برای حیوانات منطقه به شمار می رود. پوشش گیاهی گهر مانند دیگر مناطق رشته کوه اشترانکوه شامل گونه های بلوط، بید، بادام وحشی، پسته وحشی، سرو کوهی، زبان گنجشک، گون و آویشن و پونه کوهی و ... است. البته در فصل بهار و اوایل تابستان می توان در این منطقه گل های کوهی مخصوصاً گل شقایق و لاله واژگون را در راستا رسیدن به دریاچه مشاهده کرد.

مطلب مرتبط:

  • آبشار بیشه (راهنمای بازدید از زیباترین آبشار لرستان)
  • آبشار گریت یا آبشار هفت چشمه لرستان

شکل گیری دریاچه گهر

هنوز تعیین نشده است که دریاچه گهر دقیقاً چگونه تشکیل شده است. اما طبق تحقیقات اجرا شده و با توجه به قرار دریافت این دریاچه بر روی یک گسل، این احتمال وجود دارد که این دریاچه بر اثر زلزله عظیم درسال 1287 در دشت با عظیمی بیش از 7 ریشتر و براثر لغزش سنگ ها ایجاد شده است. جالب است بدانید یک زمین شناس اتریشی به نام آ-رودلر اولین کسی است که در سال 1888 میلادی پیروز به کشف گهر شده است بعد از او محققی به نام ایزابلالوسی بیشوپ در سال 1890 بعد از سه ماه اقامت در کنار دریاچه و انجام تحقیقات مختلف، دریاچه گهر را به سراسر جهان معرفی کرد. تا امروزه این دریاچه کوهستانی شهرت جهانی پیدا کرده است.

نکته جالب دیگر در مورد این دریاچه این است که در سال 1340 مرحوم سرهنگ جشنیان، سرپرست محیط بان وقت، تعدادی ماهی بومی و در سال 1350 هزاران ماهی قزل آلای رنگین کمانی و خال قرمز به درون دریاچه ریخت، که تا امروز در این دریاچه زاد و ولد کرده اند و تعداد آن ها با گذشت سال ها افزایش یافته و گردشگران را به ماهی گیری ترقیب علاقه مند شده اند.

چگونه به دریاچه گهر برسیم؟ کدام راستا بهتر است؟

دسترسی به دریاچه گهر از دو راستا دورود و ازنا امکان پذیر است. برای رفتن به این شهرستان ها علاوه بر ماشین می توان از خطوط راه آهن نیز استفاده نمود. راستا اصلی گهر، راستا حرکت از شهرستان درود است، در این راستا تا 17 کیلومتری دریاچه گهر آسفالت است، و بعد از آن باید از راستا مال رو پیاده روی کرد، یا توسط حیوانات کرایه ای که توسط افراد بومی منطقه کرایه داده می شود راستا را طی کرد.

راه دیگر رسیدن به گهر از شهرستان ازنا است، هرچند که راستا پیاده روی از این راستا بسیار کوتاه تر است، اما این راستا از وسط منطقه حفاظت شده عبور می کند، بنابراین بهتر است برای سلامت حیوانات منطقه، از این راستا تردد نکید. آب و هوای گهر کاملاً کوهستانی است بنابراین شب های سردی خواهد داشت به دلیل دمای بسیار پایین هوای منطقه در شب توصیه می شود برای سفر به این منطقه بکر و رویایی، سفر خود را برای اواخر بهار و تابستان برنامه ریزی کنید. البته در تمام طول سال دریاچه گهر از زیبایی خارق العاده ای برخوردار است؛ به همین دلیل در تمام طول سال می توان شاهد سفر گردشگران به سمت دریاچه گهر بود.

نکات مهم در سفر به دریاچه گهر

  • برای استراحت و اقامت در کنار دریاچه باید چادر و تجهیزات مناسب به همراه داشته باشید.
  • هر چند که امکان شنا در دریاچه وجود دارد اما از شنا کردن در دریاچه اجتناب کنید، زیرا در عمق زیاد ممکن است با اتفاقات غیر منتظره روبرو شوید.
  • توجه داشته باشید در منطقه گهر از ریختن زباله در اطراف جدا خودداری کنید.
  • از کندن بوته و شکستن درختان برای روش کردن آتش استفاده نکنید، متاسفانه به دلیل بی توجهی برخی از گردشگران پوشش گیاهی منطقه رو به نابودی گذاشته است بنابراین به این موضوع بسیار دقت کنید.
  • خوشبختانه برای شستن ظروف مکان های در اطراف دریاچه در نظر گرفته شده است بنابراین از استفاده از مواد شوینده در آب دریاچه خوداری کنید.
  • توجه داشته باشید این منطقه حفاظت شده است بنابراین به مقررات موجود احترام بگذارید، در غیر این صورت با شما برخورد خواهد شد، به عنوان مثال استعمال دخانیات در منطقه ممنوع است.
منبع: setare.com
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 6983

به "دریاچه گهر، نگین گردشگری استان لرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه گهر، نگین گردشگری استان لرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید