آموزش کاشت سبزی خوردن در خانه؛ خاک مناسب برای کاشت نعناع و ریحان در گلدان

به گزارش هیو بلاگ، آپارتمان نشینی سبب شده تا بعضی لذت های زندگی ناخودآگاه از سبک زندگی ما کم یا حذف گردد؛ یکی از آن ها باغبانی و کاشت و گل و گیاه است. با این حال بعضی سبزیجات و گیاهان را به راحتی می توان در گلدان کنار پنجره های پرنور پرورش داد.

آموزش کاشت سبزی خوردن در خانه؛ خاک مناسب برای کاشت نعناع و ریحان در گلدان

کاشت سبزی در گلدان

به گزارش همشهری آنلاین، اگر دلتان می خواهد باغبانی و کاشت گل و گیاه را امتحان کنید؛ کاشت نعناع و ریحان برای آغاز کار عالی است. البته اگر پنجره های شما در طول سال نور و گرمای زیادی دارند، نعناع را انتخاب کنید.

نحوه کاشت نعناع

1. بذر نعناع را انتخاب نکنید

برای خرید نهال نعناع می توانید سری به بازار های گل بزنید یا اگر کسی را در اطرافیان خود دارید که در باغچه خود نعناع دارد چند شاخه از او تقاضا کنید. نعناع به راحتی از بذر جوانه نمی زند و، چون شما هم فرد باتجربه ای نیستید برای آغاز کار از بذر استفاده نکنید. پس از آوردن ساقه های نعناع به خانه، مستقیماً در خاک گلدان یا کمپوست بکارید.

2. یک قلمه از گیاه نعناع را انتخاب کنید

تقریباً 1.3 سانتی متر بالای محل اتصال ساقه نعناع را با قیچی تیز ببرید. قلمه حداقل 10 تا 15 سانتی متر باید طول داشته باشد.

3. شاخه سرحال و تازه را انتخاب کنید

از نعناعی بهره ببرید که خیالتان از سالم بودنش جمع باشد. زیرا اگر شاخه نعناع آفت داشته باشد ممکن است نتیجه نگیرید.

4. یک لیوان تمیز را با آب پر کنید

شاخه های تازه بریده شده را در لیوان قرار دهید تا ریشه های تازه رشد نمایند. آن را در مکانی گرم و آفتابی نگهداری کنید و منتظر بمانید تا ریشه بزنند. به میزان لازم آب اضافه کنید تا لیوان پر بماند.

5. بگذارید ریشه ها درآب کمی بلندتر شوند

صبر کنید تا ریشه های سفید قبل از کاشت چند سانتی متر رشد نمایند. آن ها حتی می توانند به عمق گلدان هم برسند.

6. گلدان مناسب انتخاب کنید

گلدانی بخرید که قطر آن حداقل 30.5 سانتی متر باشد، چون گیاه نعناع برای رشد به فضای زیادی احتیاج دارد.

گلدانی با سوراخ های زهکشی در پایین انتخاب کنید. گیاه نعناع در خاکی با زهکشی مناسب رشد می نماید. برای گلدانتان یک زیرگلدانی هم در نظر بگیرید.

7. گلدان را با خاک مناسب پر کنید

کمپوست ریگ دار را از یک فروشگاه باغبانی یا بازار گل بخرید. گیاهان نعناع برای رشد به خاک غنی و با زهکشی مناسب احتیاج دارند. یک سوم پایینی گلدان را با کمپوست و خاک گلدان پر کنید. سپس قلمه یا نهال نعناع خود را در گلدان قرار دهید. اگر ریشه ها برای گلدان خیلی بلند است، به آرامی آن ها را جمع کنید و داخل گلدان قرار دهید.

درنهایت اطراف نعنا را با خاک گلدان خوب پر کنید تا اطراف ساقه نعناع فضای خالی باقی نماند.

8. آبیاری کنید

خاک را طوری آبیاری کنید تا به ریشه ها برسد. نعناع دوست دارد خاکش همواره مرطوب داشته باشد؛ بنابراین در تابستان، ممکن است لازم باشد آن را چندین بار در روز آبیاری کنید.

9. گلدان را مقابل نور مناسب قرار دهید

گلدان تان را در مکانی رو به شرق نگه دارید. حداقل باید شش ساعت یا بیشتر نور خورشید به آن برسد، اگر در زمستان نور خورشید بسیار کم باشد، ممکن است نعنای شما از بین برود.

10. نعنا را زود هرس نکنید

قبل از بریدن و استفاده از نعناع صبر کنید تا گیاه نعناع پر گردد و برگ ها به میزان کافی بزرگ شوند. قلمه زدن های مکرر گیاه را پر و برگ ها را از نظر طعم قوی نگه می دارد.

در کل بهتر است هر چند وقت گیاه خود را تقسیم کنید و سپس هر قسمت را در یک گلدان تازه بکارید. اگر آن را تقسیم نکنید، گیاه آسیب می بیند و برگ ها به طور پیوسته رشد نمی نمایند.

نحوه کاشت ریحان در گلدان

ریحان یکی از پرمصرف ترین گیاهان دارویی در دنیا است، اما هر آشپزی می داند که ریحان تازه طعم بهتری نسبت به مواد خشک دارد. رشد ریحان در خانه نیز بسیار آسان است. فقط باید بدانید که ریحان گیاهی است که فقط یک سال دوام می آورد، اما می تواند در این مدت کوتاه کلی برگ فراوری کند.

1. از بذر ریحان برای کاشت بهره ببرید

بذر ریحان را در اواخر زمستان یا اوایل بهار بکارید. دانه های ریحان خاک و هوای گرم را ترجیح می دهند. بهتر است وقتی هوا خیلی سرد است ریحان نکارید. اگر قصد دارید گیاهان ریحان را در فضای باز نگهداری کنید، می توانید آن ها را ابتدا در داخل خانه نگهداری کنید تا از سرما محافظت شوند. اگرچه ریحان را می توان در هر زمانی از سال کشت کرد، اما در ماه های زمستان خوب رشد نمی نمایند. بسته های بذر ریحان که به فروش می رسند دارای تعداد زیادی بذر هستند که شما می توانید به میزان دلخواه خود از آن ها بهره ببرید.

2. گلدان با زهکشی مناسب انتخاب کنید

یک گلدان با قطری حدود 8 سانتی متری با سوراخ های زهکشی در پایین آن انتخاب کنید. برای آغاز کاشت بذر ریحان لازم نیست حتما گلدان بزرگی داشته باشید. فقط نکته مهم این است که گلدان به خوبی زهکشی شده باشد تا خاک خیلی خیس نگردد. یک زیرگلدانی هم برای آن در نظر بگیرید.

3. خاک خوب تهیه کنید

خاک خوب و سبکی را بخرید. خاک باغچه ممکن است مناسب نباشد، زیرا برای دانه های ریحان خیلی سنگین است. از یک خاک تمیز و استریل شده برای محافظت از دانه های ریحان در برابر باکتری ها و سایر آلاینده ها تهیه کنید.

در واقع سطح pH خاک باید 6.5 تا 7 باشد. می توانید از کیت تست pH موجود در خاک برای آزمایش آن بهره ببرید. اگر خاک پیت ماس، پرلیت یا ماسه درشت در ترکیب خود داشته باشد مناسب است. ¾ گلدان را با خاک مرطوب پر کنید.

4. آبیاری کنید

سپس گلدان را به آرامی آبیاری کنید. مراقب خروج آب از سوراخ های زهکشی در پایین آن باشید.

5. بذر ها را بکارید

دانه ها را حداقل 2.5 سانتی متر با کمی فاصله روی خاک بریزید. دانه های ریحان برای آغاز جوانه زدن به فضای زیادی احتیاج ندارند، بنابراین چند تا از آن ها را با دست در گلدان پخش کنید. سپس روی بذر ها خاک بریزید.

اگر در پی تقویت ریحان خود هستید، به جای خاک بیشتر از کمپوست ارگانیک بهره ببرید. حواستان باشد خاک را فشار ندهید. فشرده کردن خاک می تواند به دانه ها آسیب برساند، بنابراین هنگام پوشاندن دانه های ریحان با ملایمت رفتار کنید.

6. خاک را مه پاشی کنید

خاک را کمی مه پاش کنید تا لایه بالایی هم مرطوب گردد. یک بطری اسپری کوچک را با آب با دمای اتاق پر کنید، سپس خاک را اسپری کنید. مطمئن شوید که خاک رویی گلدان هم خوب مرطوب شده باشد.

7. یک تا دو هفته صبر کنید تا جوانه بزنند

8 تا 14 روز صبر کنید تا بذر ها جوانه بزنند. برای اینکه زودتر از این زمان نتیجه بگیرید می توانید فضای گلخانه ای برای آن به وجود بیاورید. برای این کار یک کیسه فریزر را روی گلدان قرار دهید و آن را با کش ها لاستیکی محکم کنید. با یک چاقوی نوک تیز چند سوراخ هم روی کیسه نایلونی ایجاد کنید. تا حبس شدن بیش از میزان آب باعث پوسیدگی دانه ها نگردد.

8. گلدان را در نور مناسب قرار دهید

گلدان بذر های ریحان را در محلی قرار دهید که 6 ساعت در روز نور خورشید دریافت کند. ریحان در نور خورشید و خاک گرم به خوبی رشد می نماید؛ بنابراین بهتر است گلدان خود را روی یک طاقچه آفتابگیر نگه دارید. بعلاوه گلدان تان را از کولر دور نگه دارید. با این شرایط کم کم ریحان تان قد می کشد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 تیر 1402 بروزرسانی: 3 تیر 1402 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 13763

به "آموزش کاشت سبزی خوردن در خانه؛ خاک مناسب برای کاشت نعناع و ریحان در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش کاشت سبزی خوردن در خانه؛ خاک مناسب برای کاشت نعناع و ریحان در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید