یک چشم اشک، یک چشم خون، میزبانی فوتبال ایران در دور دست ترین نقطه ممکن!

به گزارش هیو بلاگ، فوتبال ایران در صورت برگزاری رفت و برگشت مسابقات مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2022 قطر و لزوم استفاده از VAR، یک گام دیگر از کسب میزبانی مسابقات دور خواهد شد و تعیین نیست که فدراسیون فوتبال چه برنامه ای برای حل این چالش و چالش های قبلی مطرح شده از سوی AFC برای دریافت میزبانی مسابقات بین المللی دارد.

یک چشم اشک، یک چشم خون، میزبانی فوتبال ایران در دور دست ترین نقطه ممکن!

به گزارش خبرنگاران، تا همین دیروز بود که فوتبال ایران از ناداوری ها به ویژه در مقابل بعضی تیم های عربی به ستوه آمده و از حق کشی و بریدن سر فوتبال ایران به واسطه لابی بعضی عناصر کشورهای عربی دارای نفوذ در کنفدراسیون فوتبال آسیا دم می زد و حالا که از سوی این کنفدراسیون اعلام شده که قرار است در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2022 قطر از تکنولوژی یاری داور ویدیویی استفاده شود، هاج و واج مانده و نمی داند که شادمان باشد یا ناراحت!

کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه ای رسمی که تاریخ آن به پنجم مارس (15 اسفند) بر می شود، گفت که از سوی ایران، مذاکراتی برای میزبانی مسابقات انتخابی جام جهانی در قاره آسیا اجرا شده و دلایل AFC برای ندادن میزبانی به ایران، ارتباطی به عدم انجام کوشش های لازم در این رابطه ندارد و مسائل در نظر گرفته شده به ساختارها و شرایط میزبانی بر می شود.

به تازگی اما به همان شرایط برای اعطای میزبانی به کشورها، یک بخش دیگر نیز اضافه شده و قرار است، از تکنولوژی یاری داور ویدیویی در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2022 قطر اضافه شود و این بدان معناست که فوتبال ایران یک قدم دیگر از اخذ امتیاز میزبانی دور خواهد شد چرا که حتی یک استادیوم در فوتبال ایران نیز به سیستم VAR مجهز نیست.

دلایل قبلی AFC برای ندادن میزبانی به ایران

در بخشی از نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران به تاریخ پنجم مارس (15 اسفند) آمده بود: ما از ابراز علاقه فدراسیون شما برای میزبانی مسابقات متمرکز در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا 2021 و مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 و جام ملت های آسیا چین 2023 - مسابقات مقدماتی مشترک مرحله 2، مسابقات مرحله انتخابی فوتسال آسیا 2023 و مسابقات جام ملت های آسیا زیر 23 سال در سال 2022 و 2024 آگاهی یافتیم.

با این وجود، همانطور که آگاه هستید، مسابقات و رقابت های فوق الذکر دارای صندلی جهانی است که ذی نفعان مختلف از چندین کشور را شامل می شود و با تحریم های بین المللی فعلی که جمهوری اسلامی ایران را تحت تاثیر قرار داده، ما چالش ها و محدودیت های قابل توجهی را در برگزاری و انجام پیروز مسابقات مربوطه در ایران برای AFC و ذینفعان مان پیش بینی می کنیم.

برای این منظور، ما می خواهیم با استفاده از این فرصت بعضی از نگرانی های خود را در خصوص هماهنگی های لجستیکی، تجاری و اقتصادی به توجه شما برسانیم. لطفا توجه داشته باشید که موارد ذیل فقط نمونه هایی هستند و جامع و کامل نیستند.

در بخش های دیگری از این نامه به دلایل و چالش های AFC برای خودداری از اعطای میزبانی به ایران پرداخت شده بود که شامل سه چالش لجستیکی، بازرگانی و اقتصادی بود. در رابطه با چالش های لجستیکی اعلام شده بود که محدودیت در حمل و نقل کالا، از مقر AFC یا از طرف شرکت های بازرگانی همکار AFC، شرکت های وابسته بازرگانی، تیم های شرکت نماینده و ارائه دهندگان خدمات معین شده به ایران یا از قلمرو ایران، به دلیل قوانین ملی قابل اجرا و تحریم های بین المللی که بر معاملات مربوط به ج. ا. ایران تاثیر می گذارند.

در ادامه این نامه به چالش های بازرگانی اشاره و اعلام شده بود که محدودیت در توانایی AFC، شرکای دارای حقوق بازرگانی کنفدراسیون و شرکت های وابسته جاری در استفاده کامل از حقوق جاری برای هر مسابقه یا رقابت به دلیل قوانین ملی قابل اجرا و تحریم های بین المللی که بر معاملات یا جابجاییی که ج. ا. ایران در آن دخیل است، تأثیر می گذارد.

عدم توانایی AFC در معین (تلویزیون) پخش نماینده میزبان یا اعطای حقوق رسانه به طور مستقیم به یک شریک پخش نماینده در قلمرو ج. ا. ایران به دلیل عدم توانایی در اعطای حقوق و انجام تعهدات ناشی از هرگونه توافق نامه مربوطه با توجه به تحریم های بین المللی که معاملات یا جابجایی مربوط به ایران را تحت تاثیر قرار می دهند.

در رابطه با چالش های اقتصادی نیز کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه خود اعلام نموده بود که عدم توانایی AFC، شرکای دارای حقوق بازرگانی AFC، شرکت های وابسته جاری، تیم های شرکت نماینده و ارائه دهندگان خدمات معین شده برای انجام هرگونه نقل و انتقال اقتصادی، مستقیم یا غیرمستقیم، به نفع هر شخص یا نهادی در ایران یا از ایران، محدودیت های فعالیت های درآمدزایی AFC برای شرکای دارای حقوق جاری AFC، شرکت های وابسته جاری و سایر ارائه دهندگان خدمات از جمله چالش های موجود در این بخش است.

کار ایران برای کسب میزبانی؛ هر روز سخت تر از دیروز!

واگذاری میزبانی مرحله دوم انتخابی جام جهانی به بحرین و مسابقات مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به کشورهایی مانند عربستان، امارات و هند، موجی از انتقادها را از فدراسیون فوتبال و مسوولان ورزش به دنبال داشت و در همان زمان نیز رئیس جدید فدراسیون فوتبال هم این موضوع را مربوط به اهمال کاری مدیران گذشته دانست و خودش را از حاشیه های این موضوع کنار کشید، با این وجود اما راهی برای فرار وی از واقعیت در آینده نیست و مسوولان جدید فدراسیون نمی توانند از بار سنگین مسوولیت های خود در آینده ای نه چندان دور فرار نمایند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) به تازگی اعلام نموده است، در دور پایانی مرحله انتخابی جام جهانی 2022 که 12 تیم قاره کهن در آن حضور خواهند دارند، از فناوری یاری داور ویدئویی (VAR) استفاده خواهد شد؛ مسابقاتی که قرار است از ماه سپتامبر (شهریور) شروع شوند و چهار نماینده مستقیم در کنار یک تیم برای حضور در پلی آف آسیا در جام جهانی قطر را معرفی کند. استفاده از این فناوری برای اولین بار از مرحله یک چهارم نهایی به بعد مسابقات جام ملت های آسیا 2019 امارات صورت گرفت و همچنین فصل گذشته از مسابقات مرحله یک چهارم نهایی به بعد لیگ قهرمانان آسیا از VAR استفاده شد.

توهم توطئه، بهترین انتخاب برای فرار از واقعیت!

نکته بسیار مهمی که در نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران وجود داشت به بخش پایانی آن باز می گشت، جایی که عنوان شده بود: با توجه به مطالب فوق، شما متوجه خواهید شد که درجه ای از خطر برای AFC وجود دارد و ما می خواهیم تأکید کنیم که حل این موارد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است تا AFC بتواند با پیروزیت برگزاری و انجام مسابقات و رقابت های مربوطه را در قلمرو ایران را آنالیز و در نظر بگیرد.

سوال اساسی از مسوولان قبلی و فعلی فوتبال و ورزش کشور ایران است که چرا در صدد حل دغدغه های مطرح شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون جهانی فوتبال برای کسب میزبانی رقابت های انتخابی جام جهانی و مسابقات لیگ قهرمانان فوتبال آسیا بر نمی آییم؟

کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام نموده که در مرحله نهایی انتخابی از VAR استفاده خواهد شد که این خبر خوبی برای همه تیم ها است تا بازی ها با کمترین اشتباه داوری برگزار شود. اما واکنش فوتبال ایران به این مسئله چیست؟ آیا باز هم قصد داریم از توطئه حرف بزنیم؟ آیا کسی نخواهد پذیرفت که فوتبال ایران باید از حداقل ساختار لازم برای میزبانی مسابقات بین المللی برخوردار باشد؟

وظیفه مسوولان فدراسیون فوتبال و ورزش کشور حل این چالش ها است و دیگر زمانی برای فرار از واقعیت باقی نمانده و یکی پس از دیگری در حال از دست رفتن امتیازات برای فوتبال کشور هستیم.

به این ترتیب، در صورت عدم برگزاری مسابقات به صورت متمرکز و تصمیم به برگزاری رقابت ها در زمین تیم های میزبان از سوی فیفا و ای اف سی، فدراسیون فوتبال ایران برای کسب میزبانی حداقل کاری که باید انجام دهد تجهیز استادیوم آزادی به استفاده از سیستم یاری داور ویدیویی VAR است، هرچند کماکان چالش های مطرح شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا پابرجا است و معین نیست فدراسیون فوتبال چه برنامه ای برای حل این مسائل دارد و تا کنون چه اقداماتی در این راستا انجام داده است. هرچند نباید از این نکته غافل ماند که بعضی چالش های موجود که منجر به سلب میزبانی از فوتبال ایران شده فراتر از اختیارات فدراسیون فوتبال بوده و به مسائل ناشی از تحریم باز می شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 8451

به "یک چشم اشک، یک چشم خون، میزبانی فوتبال ایران در دور دست ترین نقطه ممکن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک چشم اشک، یک چشم خون، میزبانی فوتبال ایران در دور دست ترین نقطه ممکن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید