خریداران عمده نفت ایران باز می گردند؟

به گزارش هیو بلاگ، بلومبرگ طی گزارشی واردات نفت خام چین از ایران در ماه مارس را 856 هزار در روز پیش بینی کرد که البته بالاترین رقم در دو سال گذشته و حدود 130 درصد بیشتر از ماه فوریه است.

خریداران عمده نفت ایران باز می گردند؟

به گزارش خبرنگاران، واردات 856 هزار بشکه ای نفت از ایران در حالی است که از زمان خروج یک جانبه امریکا از برجام اغلب کشورهای عمده خریدار نفت ایران، واردات خود را به شدت کاهش داده یا به صفر رسانده بودند. با این حال پیش بینی می گردد واردات نفت چین از ایران در ماه مارس نسبت به ماه فوریه بیش از دوبرابر افزایش یابد. صادرات نفت ایران به استان شاندونگ چین که مقر یک چهارم ظرفیت پالایشگاهی این کشور است، در این ماه به شدت افزایش یافته و باعث متراکم شدن بنادر و پر شدن منابع ذخیره در این منطقه شده است.

در قسمتی از این گزارش آورده شده که قیمت نفت ایران در چین معمولا 3 تا 5 دلار ارزان تر از شاخص نفت برنت فروخته می گردد. افزایش واردات نفت چین از ایران در حالی پیش بینی شده که واردات شامل انتقال کشتی به کشتی نفت در خاورمیانه یا در آب های سنگاپور، مالزی و اندونزی برای پنهان کردن مبدا آنها می گردد. مصرف سوخت چین به سطح قبل از بحران کرونا بازگشته ولی طی چند ماه گذشته در بحبوحه اوج دوباره کرونا در بخش هایی از این کشور کاهش یافته است. مصرف سوخت این کشور در حال حاضر به خاطر فعالیت کارخانه ای و افزایش ساخت و ساز در این کشور بالا رفته است. تخمین زده می گردد نفتکش ها حداقل باید 12 روز منتظر بمانند تا بار آنها در شاندونگ تخلیه گردد. ذخایر نفتی در بنادر این استان به بالاترین سطح طی یک ماه گذشته رسیده است.

با وجود افزایش واردات نفت چین از ایران، انتظار می رود که هند نیز به زودی به خرید نفت ایران روی آورد چراکه پس از جلسه اوپک پلاس و نارضایتی هندی ها از محدودیت فراوری اوپک و متحدانش و هدف آن برای ایجاد تنوع در تامین نمایندگان نفت خام ممکن است با واقعیت های سخت بازار جهانی روبه رو گردد و حتی از خاورمیانه به سمت دیگر فراورینمایندگان نفتی برود.

خبرگزاری رویترز اواسط هفته گذشته خبری مبنی بر الزام به تنوع بخشی و کاهش وابستگی پالایشگاه های نفتی در هند به خاورمیانه منتشر کرد. هندی ها 84 درصد احتیاج نفت خام خود را وارد می نمایند که بیش از 60 درصد آن از خاورمیانه تامین می گردد. به نظر می رسد واردات نفت هند در ماه فوریه به شدت کاهش یافته است.

عظیم ترین تامین نماینده هند در ماه های اخیر عراق بوده است، داده های حمل و نقل رفینیتیو حاکی از واردات روزانه 900 هزار بشکه در روز در فوریه بوده، این مقدار در ماه دسامبر برابر 890 هزار بشکه در روز بوده است. هند در ماه مورد آنالیز واردات از عربستان را کاهش و از روسیه و امریکا افزایش داده است. با این وجود به نظر می رسد برای تنوع بخشی به سبد خرید نفت خود احتیاج به نفت فراوریی ایران و ونزوئلا نیز دارد.

هر چند بیش از یک سال از آخرین خرید هندی ها از ایران می گذرد اما به نظر می رسد روی کار آمدن بایدن می تواند مقدماتی باشد برای خرید بیشتر نفت از ایران.

نفت سنگین ایران گران شد

جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران در ماه میلادی گذشته 6 دلار و 28 سنت معادل 11.5 درصد در مقایسه با ژانویه افزایش داشت. قیمت نفت سنگین ایران در فوریه برای چهارمین ماه متوالی افزایش پیدا کرد و به 60 دلار و 66 سنت در هر بشکه رسید که در مقایسه با قیمت 54 دلار و 38 سنت در ژانویه، 6 دلار و 28 سنت معادل 11.5 درصد افزایش داشت.

میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال 2021 تا به امروز 57 دلار و 52 سنت در مقایسه با 57 دلار و 97 سنت در مدت مشابه سال 2020 بوده است. ارزش سبد نفتی اوپک در فوریه به 61 دلار و پنج سنت در هر بشکه رسید و در مقایسه با 54 دلار و 38 سنت در ژانویه، 6 دلار و 67 سنت معادل 12.3 درصد رشد نشان داد. همسو با افزایش قیمت های پایه مرتبط و قیمت های فروش رسمی به خصوص به آسیا، ارزش سبد نفتی اوپک در فوریه برای چهارمین ماه متوالی رشد کرد و به بالاترین حد از ژانویه سال 2020 رسید.

میانگین ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال2021 تا به امروز 57 دلار و 72 سنت در هر بشکه در مقایسه با 60 دلار و 64 سنت در مدت مشابه سال 2020 بوده است که دو دلار و 83 سنت معادل 4.7 درصد کاهش نشان می دهد.

منبع: روزنامه اعتماد

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 7519

به "خریداران عمده نفت ایران باز می گردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خریداران عمده نفت ایران باز می گردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید