کشورهای آمریکای لاتین در پی ایجاد بلوکی مانند اتحادیه اروپا

به گزارش هیو بلاگ، رئیس جمهور مکزیک و دیگر رهبران در اجلاسی اعلام کردند که کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریایی کارائیب باید در پی تشکیل بلوکی مانند اتحادیه اروپا باشند تا بتوانند نفوذ سازمان کشورهای آمریکایی مستقر در ایالات متحده را در کشورهای خود از بین ببرند.

کشورهای آمریکای لاتین در پی ایجاد بلوکی مانند اتحادیه اروپا

به نقل از خبرگزاری رویترز، سال هاست که تعدادی از کشورهای چپگرای منطقه آمریکای لاتین که در اجلاس جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب شرکت دارند، سازمان کشورهای آمریکایی را خیلی نزدیک به ایالات متحده می بینند به ویژه آنکه این سازمان، کوبا را از کشورهای عضو حذف کرده است.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک در میزبانی نشست روز شنبه به ده ها تن از روسای جمهوری و نخست وزیران کشورهای شرکت کننده در مراسم افتتاحیه گفت که یک نهاد تازه دیپلماتیک می تواند باعث ارتقا و پیشرفت بیشتر اقتصادهای از هم گسسته در منطقه شده و به سازمانی برای مقابله با بحران های سلامت تبدیل شود.

وی ادامه داد: در این برهه زمانی، جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب می تواند به یک ابزار مهم برای تحکیم روابط بین کشورهای حوزه دریای کارائیب و آمریکای لاتین تبدیل شود. ما باید در قاره آمریکا چیزی شبیه به جامعه اقتصادی که آغاز اتحادیه اروپایی کنونی بود، ایجاد کنیم.

وی همچنین بر لزوم احترام به حق حاکمیت ملی و پای بندی به سیاست های غیر مداخله جویانه و حامی توسعه تاکید کرد.

این نشست با تمرکز بر رهبران چپ میانه منطقه از جمله پدرو کاستیو، رئیس جمهوری تازه پرو، میگوئل دیاز کانل، رئیس جمهوری کوبا و نیکولاس مادورو، همتای ونزوئلایی آنها آغاز به کار کرد.

ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری جناح راستی برزیل که سال گذشته میلادی از این اجلاس بیرون رانده شد، آن را بابت ارتقای کشورهای غیردموکراتیک مورد انتقاد قرار داد. همچنین آلبرتو فرناندز، رئیس جمهوری آرژانتین هم به دلیل تغییر ناگهانی کابینه حضورش در این اجلاس را در دقیقه آخر لغو کرد.

در این میان، برخی از رهبران منطقه ای حضورشان را در این اجلاس توجیه کردند به طوریکه لوئیس لاکایه، رئیس جمهوری راست میانه اورگوئه گفت، حضورش در این اجلاس را نباید به معنای حمایت از برخی از رژیم های مستبد منطقه یا انکار سازمان کشورهای آمریکایی تفسیر کرد.، ایسنا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 9324

به "کشورهای آمریکای لاتین در پی ایجاد بلوکی مانند اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای آمریکای لاتین در پی ایجاد بلوکی مانند اتحادیه اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید