کاهش تورم مسکن در تهران طی آبان 1400

به گزارش هیو بلاگ، طبق اعلام مرکز آمار شاخص قیمت املاک مسکونی شهر تهران در آبان1400، بر اساس ماه پایه فروردین 95 به 8.774 رسید که نسبت به ماه قبل، 0.5 درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم مسکن در تهران طی آبان 1400

به گزارش روابط عمومی مرکز آمار ایران، منظور از نرخ تورم نقطه ای درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در آبان ماه 1400 به عدد 2.20 درصد رسیده است؛ یعنی خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران باید نسبت به آبان 1399، به طور میانه 20.2 درصد بیشتر پرداخت نمایند. تورم نقطه ای این ماه در مقایسه با ماه قبل (22.4) 2.2 واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت هر ماه ، نسبت به عدد شاخص ماه قبل است که در آبان ماه 1400 این اطلاع به عدد 0، 5- درصد رسیده است. تورم ماهانه آبان ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (3.5 درصد)، 4.0 واحد درصد کاهش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه آبان ماه 1400 املاک مسکونی شهر تهران به عدد 8.51 درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (59.3)، 7.5 واحد درصد کاهش داشته است.

شاخص قیمت املاک مسکونی شهر تهران با استفاده از اطلاعات ثبتی سامانه املاک و مستغلات کشور و به روش هدانیک محاسبه شده است. جهت محاسبه درصد تغییرات قیمت واحد های مسکونی، شاخص قیمت نسبت به میانه قیمت، تغییرات قیمت ها را بهتر نشان می دهد. زیرا مشخصات واحد های فروش رفته در دوره های مختلف می توانند تغییرات زیادی داشته باشند که در محاسبه میانه قیمت قابل شناسایی نیستند. به عنوان مثال، تعداد واحد های فروش رفته نوساز در یک دوره امکان دارد بسیار بیشتر از دوره قبل باشد که در این حالت میانه قیمت دو دوره متوالی با یکدیگر قابل مقایسه نخواهند بود.

شاخص قیمت محاسبه شده به روش هدانیک این مشکل را رفع می نماید و اثر تغییرات کیفی در طول دوره های مختلف را از بین می برد، بنابراین با وجود اینکه میانه قیمت املاک مسکونی نسبت به شاخص قیمت برای عامه جامعه ملموس تر است با این حال به علت حذف تغییرات کیفی در محاسبه شاخص قیمت به روش هدانیک تغییرات قیمت در این روش بسیار دقیق تر از تغییرات روش میانه قیمت است.

خبرنگاران مالی اقتصاد و انرژی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 11120

به "کاهش تورم مسکن در تهران طی آبان 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تورم مسکن در تهران طی آبان 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید