کاغذ دیواری موقت چیست و چگونه نصب می گردد؟

به گزارش هیو بلاگ، ممکن است به تازگی ساکن خانه ای اجاره ای شده باشید که رنگ دیوارهای آن را نمی پسندید. شاید هم صاحب خانه هستید اما برای رنگ کردن یا نصب کاغذ دیواری فرصت کافی ندارید. در این صورت، یکی از برترین گزینه ها برای شما کاغذ دیواری موقت است. در این مقاله، با کاغذ دیواری موقت و روش نصب آن آشنا می شوید.

کاغذ دیواری موقت چیست و چگونه نصب می گردد؟

کاغذ دیواری موقت چیست؟

همان طور که از نام این نوع کاغذ دیواری تعیین است، کاغذ دیواری موقت را می توان به راحتی از دیوار جدا کرد. فرقی نمی نماید که مستأجر، دانشجوی ساکن خوابگاه یا صاحب خانه ای باشید که برای نصب کاغذ دیواری فرصت کافی ندارد، کاغذ دیواری موقت نوعی کاغذ دیواری قابل جابه جایی، ارزان و شگفت انگیز برای افزودن شخصیت و رنگ به هر اتاق کسالت آور است. این ترند تازه و رو به رشد در طراحی دکوراسیون داخلی، گزینه ای کمتر دائمی ارائه می دهد که وقتی آماده امتحان کردن چیز تازهی هستید، می توانید به راحتی آن را از دیوار جدا کنید.

تفاوت های کاغذ دیواری عادی و موقتی

کاغذ دیواری موقت با کاغذ دیواری های عادی تفاوت هایی دارند. شناخت این تفاوت ها به شما در تصمیم گیری بهتر یاری می نماید. در ادامه، مهم ترین تفاوت های این دو نوع کاغذ دیواری را می خوانید.

روش نصب

کاغذ دیواری معمولی برای نصب به چسب و یک برس غلتکی برای مالیدن چسب روی دیوار احتیاج دارد. در مقابل، کاغذ دیواری موقت به هیچ یک از این ابزارها که همه جا را کثیف تر می نماید، احتیاجی ندارد. بااین حال، برای نصب هر دو نوع کاغذ دیواری باید آن ها را متناسب با مقدار های دیوار برش بزنید. برای نصب هر دو کاغذ دیواری باید از یک تراز هم بهره ببرید تا کاغذ دیواری صاف باشد. به یک مداد هم برای علامت گذاری مقدار های این کاغذهای دیواری احتیاج دارید.

مهم ترین وجه تمایز این دو کاغذ دیواری که موجب فزونی کاغذ دیواری عادی هم هست به زمانی مربوط می گردد که کاغذ را روی دیوار قرار می دهید. برای نصب کاغذ دیواری عادی به دلیل وجود چسب روی دیوار، می توانید آن را جابه جا کنید تا صاف گردد و دقیقا همان جایی که می خواهید قرار بگیرد. در واقع، کاغذهای دیواری سنتی را می توانید به هر شکلی که می خواهید نصب کنید و چین و چروک های آن بسیار ساده تر از بین می روند. در عوض، کاغذ دیواری موقت را می توانید هر زمان که بخواهید از دیوار جدا کنید.

ماندگاری

کاغذ دیواری موقتی تقریبا به مقدار کاغذ دیواری سنتی بادوام نیست. این کاغذ دیواری ممکن است پس از مدتی از دیوار جدا گردد و شما مجبور هستید آن را دوباره روی دیوار بچسبانید. این نوع کاغذ دیواری در مقابل گرما، سرما و رطوبت دوام چندانی ندارد. همین ویژگی هم باعث شده که کاغذهای دیواری موقت برای حمام های مرطوب یا اتاق های لباس شویی مناسب نباشند. کیفیت چسبندگی این نوع کاغذ دیواری تحت تأثیر همه چیز از رنگ روی دیوار گرفته تا نور مستقیم خورشید قرار می گیرد. به همین خاطر، این کاغذ دیواری در هر محیطی متفاوت عمل می نماید. کاغذهای دیواری موقتی برای خانه ها یا اتاق هایی که موقتی در آن ها زندگی می کنید مناسب هستند چون می توانید آن ها را پس از تمام شدن مدت اقامت تان به سادگی از دیوار جدا کنید.

چرا کاغذ دیواری موقت تا این مقدار محبوب است؟

افزایش روزافزون محبوبیت کاغذهای دیواری به مجذوب کنندهیت همه کاره این کاغذ دیواری در فضاهای مختلف خانه مربوط می گردد. از خوابگاه های دانشجویی گرفته تا خانه های اجاره ای، می توانید فضای اتاق های خود را برای مدت زمانی که در آن ها ساکن هستید، به سلیقه خود طراحی کنید.

کاغذهای دیواری موقت برای دانشجویان، به ویژه کسانی که در خوابگاه ها زندگی می نمایند، ابزارهایی خلاقانه برای شخصی سازی فضای زندگی هستند. اتاق های کوچک خوابگاه را می توان فورا به استراحت گاه های دنجی تبدیل کرد که سلیقه و شخصیت منحصر به فرد هر دانشجو است.

کاغذهای دیواری موقت را حتی در اتاق های هتل و مهمان سراها هم می توان به کار برد. این کاغذها به اتاق های هتل زیبایی بصری مجذوب کننده و موقتی بسیار ارزشمند می دهند. این مزیت برای هتل دارانی که دائما در کوشش هستند تا تجربیات مهمانان خود از اقامت در هتل خود را بهبود ببخشند اهمیت بسیاری دارد. به همین خاطر، این مدیران هم ترند کاغذهای دیواری موقتی را پذیرفته اند. تطبیق پذیری، کاربرد آسان و حذف کاغذ دیواری بدون آسیب رساندن به دیوارها، کاغذ دیوار ی های موقت را به گزینه ای کاربردی برای صنعت مهمان داری تبدیل نموده است.

برای تغییر دکوراسیون سریع خانه هم می توانید از این نوع کاغذ دیواری بهره ببرید. کاغذ دیواری موقت به راحتی نصب و برداشته می شوند. به همین خاطر، به گزینه ای سریع و مالی برای تغییر دکوراسیون خانه و افزایش مجذوب کنندهیت فضای داخلی آن تبدیل شده اند. به علاوه، این مدل کاغذهای دیواری را می توانید به سرعت و با کمترین هزینه عوض کنید تا خانه شما هم زمان با تغییر فصول یا دوره های مختلف زندگی شما تغییر کند.

از آن گذشته، اگر برای تغییر دکوراسیون به فکر صرف هزینه ای کمتر هستید، کاغذ دیواری موقتی برای شما مناسب تر است. این کاغذ دیواری به راحتی نصب و برداشته می گردد. بنابراین، به نصاب حرفه ای کاغذ دیواری احتیاجی ندارید. در نتیجه، بدون هیچ استرسی و با صرف هزینه فقط برای خرید کاغذ دیواری فضاهای زندگی خود را تغییر می دهید.

در نهایت، کاغذهای دیواری موقت برای افرادی مناسب تر است که در دکوراسیون و طراحی داخلی تخصصی ندارند. فرایند نصب و حذف ساده و طرح های محبوب کاغذ دیواری موقتی سبب شده که هر کسی حتی کسانی که برای اولین بار کاغذ دیواری نصب می نمایند هم بتوانند طرح ها، بافت ها و رنگ های مختلف را امتحان نمایند تا به برترین نتیجه برای طراحی فضای داخلی خود برسند. در واقع، با وجود کاغذهای دیواری موقتی این دسته از افراد امکان بارها و بارها آزمون و خطا را دارند.

نکات مهم برای انتخاب برترین کاغذ دیواری موقت

با اینکه کاغذ دیواری موقتی در بیشتر فضاهای داخلی کاربرد دارد اما باید هنگام انتخاب این کاغذ دیواری در پی گزینه ای باکیفیت و مناسب برای فضای داخلی خود باشید. کاغذهای دیواری موقتی تنوع بسیار زیادی دارند. بنابراین، انتخاب مدلی که برترین باشد ممکن است سخت به نظر برسد. برای اینکه این انتخاب ساده تر گردد باید به نکات مهمی که در ادامه می خوانید توجه کنید.

کاغذ دیواری با قابلیت نصب ساده تر انتخاب کنید

بسیاری از کاغذهای دیواری موقتی را باید با دست روی دیوار بچسبانید. ممکن است این کار برای کسانی که اولین بار است کاغذ دیواری نصب می نمایند زمان بر و سخت باشد. به همین خاطر، اگر اولین بار است که از این نوع کاغذ دیواری استفاده می کنید، به جای مدل های بزرگتر سراغ استیکرهای دیواری بروید. این استیکرها ابعاد کوچک تری دارند. همین ویژگی هم سبب می گردد که نصب آن ها ساده تر و سریع تر باشد. به این ترتیب، در وقت خود صرفه جویی می کنید و نتیجه کار هم تمیزتر و شیک تر خواهد بود.

در پی کاغذ دیواری باکیفیت باشید

کاغذ دیواری را انتخاب کنید که کیفیت خوبی داشته باشد، نه کاغذی که فقط ظاهر زیبایی دارد. یک کاغذ دیواری موقت باکیفیت وزن کمتری دارد و زیاد چسبنده نیست. ممکن است هنگام نصب این کاغذ دیواری اشتباهاتی رخ دهد. برای اینکه این اتفاق نیفتد و مجبور نشوید کاغذ دیواری را دور بیندازید، کاغذی را انتخاب کنید که در صورت اشتباه بتوانید آن را صاف کنید و دوباره در جای خود قرار بدهید.

یک کاغذ دیواری با قابلیت استفاده مجدد انتخاب کنید

یکی از راه های اصلی برای سود بیشتر از خرید کاغذهای دیواری موقت این است که در پی گزینه های چندبار مصرف بروید. به این ترتیب، می توانید کاغذ دیواری را به اتاق های مختلف ببرید یا حتی آن را برای استفاده بعدی کنار بگذارید.

روش نصب کاغذ دیواری موقت

دیوارهای ساده و تک رنگ می توانند به خانه شما ظاهری مینیمالیستی یا تک رنگ ببخشند اما اگر رنگ های بیشتر یا طرح های شادتر را ترجیح می دهید، کاغذ دیواری گزینه ای عالی است که می تواند بلافاصله ظاهر هر اتاق را تغییر دهد. در چنین شرایطی، کاغذ دیواری موقتی گزینه ای بهتر و ارزان تر محسوب می گردد که نصب آن هم دردسر زیادی ندارد.

برای نصب کاغذ دیواری موقتی باید مساحت دیوار مورد نظرتان را مقدار بگیرید، کاغذ دیواری را تراز کنید، برچسب پشت آن را جدا کنید و کاغذ دیواری را روی دیوار بکشید. برای انجام دادن این کارها هم به چند ابزار ساده احتیاج دارید. این وسایل را آماده کنید و مراحل نصب کاغذ دیواری موقتی را طی کنید.

وسایل مورد احتیاج برای نصب کاغذ دیواری موقت

  • متر نواری
  • اسفنج یا یک تکه پارچه
  • خط کش فلزی
  • مداد
  • برس صاف نماینده کاغذ دیواری
  • چاقوی همه کاره
  • نردبان
  • کاغذ دیواری موقتی
  • محلول تمیزنماینده سطوح

مرحله اول: آماده کردن سطح دیوار

قبل از اینکه کاغذ دیواری را روی دیوار بچسبانید، باید مطمئن شوید که سطح آن به درستی آماده شده است. با برداشتن صفحات رویی از هر پریز برق یا کلید چراغ آغاز کنید تا کاغذ دیواری را بتوان طوری برش داد که اطراف دهانه کلید و پریزها قرار بگیرد.

وقتی که تمام صفحات رویی جدا شدند، از یک محلول تمیزنماینده ملایم و یک اسفنج یا یک تکه پارچه برای شستن سطح دیوارها بهره ببرید. مطمئن شوید که دیوار کاملا تمیز است و کثیفی روی آن مانع از چسبیدن کاغذ دیواری نمی گردد. قبل از ادامه کار اجازه دهید تا دیوارها کاملا خشک شوند.

مرحله دوم: کشیدن خطوط راهنما

یکی از مهم ترین مراحل برای نصب هر کاغذ دیواری کشیدن خطوط راهنما برای نصب اولین کاغذهای دیواری است. این خطوط نقطه مرجعی می شوند تا مطمئن شوید که کاغذهای دیواری به درستی کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

برای کشیدن خطوط راهنما از خط کش بهره ببرید. از سمت چپ گوشه دیوار تا وسط آن را مقدار بگیرید و تعیین کنید. از آنجا هم یک خط راهنمای عمودی با زاویه 90 درجه یا عمود بر قرنیز و سقف بکشید. البته، در بعضی از خانه ها ممکن است این زاویه کمی متفاوت باشد چون سقف ها، قرنیزها و حتی دیوارهای اتاق همواره کاملا صاف نیستند. خطوط راهنما را به این ترتیب بکشید تا مطمئن شوید که کاغذ دیوار در هنگام نصب کاملا صاف است.

مرحله سوم: نصب اولین کاغذ دیواری

ارتفاع دیوار را مقدار بگیرید و کاغذ دیواری را کمی بلندتر از آن ببُرید، طوری که روی قرنیز و لبه سقف قرار بگیرد. کاغذ دیواری را مطابق خطوط راهنما روی دیوار بگذارید. از سقف آغاز کنید و چند سانتی متر از برچسب پشت آن را جدا کنید. کاغذ دیواری را هم زمان بچسبانید و روی دیوار بکشید.

در صورت لزوم برای نصب کاغذ دیواری از نردبان بهره ببرید. یک برس صاف نماینده کاغذ دیواری هم به شما یاری می نماید تا کاغذ را کاملا صاف و بدون حباب هوا روی دیوار بچسبانید. کاغذ دیواری باید کمی سطح قرنیزها را بپوشاند. پس از نصب می توانید اضافه های کاغذ دیواری روی این بخش ها را برش بزنید.

مرحله چهارم: چسباندن کاغذ دیواری روی سایر بخش های دیوار

با چسباندن اولین لایه از کاغذ دیواری در جای خود، نصب کاغذ دیواری بر سایر بخش های دیوار ساده تر می گردد. طول کاغذ دیواری را مقدار بگیرید و مطمئن شوید که لایه های بعدی کاغذ دیواری هم طبق اولین لایه چسباندن می شوند و یک طرح منسجم ایجاد می نمایند. چند میلی متر از لایه های بعدی باید روی لایه های قبلی کاغذ دیواری قرار بگیرد.

اگر کاغذ دیواری روی چهارچوب در، قاب پنجره، کلید و پریزهای برق یا هر مانع دیگری آویزان می گردد، آن را طوری کوتاه کنید که در اطراف مانع نصب گردد. این روش نصب را برای تمام لایه های کاغذ دیواری تکرار کنید تا کل اتاق با کاغذ دیواری پوشانده گردد.

مرحله پنجم: صاف کردن و برش بخش های اضافی کاغذ دیواری

ممکن است کاغذ دیواری نصب شده لبه های ناهموار، بخش های آویزان و حتی حباب های هوا داشته باشد. برای صاف کردن آن از یک برس صاف نماینده کاغذ دیواری بهره ببرید. این برس را روی تمام سطح کاغذ دیواری بکشید تا حباب های هوای به جای مانده زیر آن از بین بروند.

در مرحله بعدی از چاقوی همه کره برای اصلاح کاغذ دیواری در سقف، قرنیزها و اطراف هر مانعی مانند در، پنجره، پیشخوان، کمد یا کلید و پریزها بهره ببرید. مراقب باشید که برش های تمیزی ایجاد کنید تا کاغذ دیواری بدون پوشاندن لبه های قاب پنجره یا انسداد بخشی از پریزهای برق روی دیوار قرار بگیرد.

مرحله ششم: دوباره نصب کردن روکش ها

بعد از نصب کاغذ دیواری و تمیز کردن لبه های آن صفحات رویی یا روکش کلید و پریزها را دوباره نصب کنید. با استفاده از یک دستمال یا اسفنج مرطوب هم کاغذ دیواری تازه نصب شده را تمیز کنید. مراقب باشید که دستمال یا اسفنج زیاد خیس نباشد چون آب اضافی آن به چسب کاغذ دیواری آسیب می رساند.

کلام آخر

برای تزیین موقتی اتاق ها می توان از کاغذ دیواری موقت استفاده کرد. این جایگزین کاغذ دیواری عادی یا رنگ دیوار به سرعت و با کمترین هزینه یا تخصصی نصب می گردد. البته، باید این کاغذ دیواری را برای فضاهای مناسب به کار برد. به عنوان مثال، در حمام ها یا اتاق های مرطوب نصب کاغذ دیواری موقتی اصلا فکر خوبی نیست.

منبع: wallpaperboulevard

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 تیر 1403 بروزرسانی: 4 تیر 1403 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 14563

به "کاغذ دیواری موقت چیست و چگونه نصب می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاغذ دیواری موقت چیست و چگونه نصب می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید