چگونگی تحقیق روی مغزهای کوچک

به گزارش هیو بلاگ، شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که محققان چطور از بچه های کوچک که دائم در حال حرکت هستند، می توانند تصاویر مغزی تهیه کنند و تحقیقات شان را انجام دهند؟ تصور کنید پژوهشگران بخواهند عملکرد مغزی کودکی شش ماهه را در حالی که بیدار است یا فعالیتی انجام می دهد تصویربرداری کنند.

چگونگی تحقیق روی مغزهای کوچک

چطور ممکن است در این شرایط کودک را در دستگاه ام آر آی قرار داد و از او خواست تکان نخورد؟! این در حالی است که اهمیت مطالعات مغزی بچه ها برای بررسی شرایط رشدی آن و نیز درک اختلالات و نحوه بروز و مسائل ناشی از آن برای ما بسیار ارزشمند است.

تا پیش از این، تحقیقات برای مطالعه مغزی بچه ها با استفاده از دستگاه ام آر آی و در شرایط آزمایشگاهی ممکن بود اما محققان دانشگاه کالیفرنیا چیزی شبیه به یک کلاه برای بررسی رشد مغزی بچه ها تهیه کردند که ابزار مهمی برای فهم شرایط رشدی مغز به خصوص در مسائلی مثل اختلال طیف اوتیسم و فلج مغزی در بچه ها است.

می پرسید در این کلاه چه چیزی استفاده شده است؟ فناوری به کاررفته در این کلاه شامل نور بی خطر فروسرخ نزدیک است که از طریق کلاه به سر منتقل و برای تولید تصاویر سه بعدی از فعالیت مغزی بچه ها استفاده می شود.

این یعنی این که دیگر دکترها و متخصصان علوم اعصاب برای تصویربرداری از مغز بچه ها به ام آر آی که گران و کاربرد آن هم برای کودک بیدار سخت است، نیاز ندارند.

نور قرمز از طریق صدها چراغ ال ای دی روی کلاه به پوست سر کودک می رسد و تغییرات اکسیژن رسانی در مغز را ترسیم می کند.

تغییرات اکسیژن رسانی در مغز به این معناست که کدام نواحی مغزی در حال پردازش اطلاعات است و این یعنی تیم تولیدکننده توانسته تصاویر با کیفیت بالا و سه بعدی را بدون نیاز به ام آر آی فراهم کند.

یکی دیگر از مزایای تولید این کلاه این است که دیگر مطالعه به محیط آزمایشگاه ختم نمی شود. می توان از کودک در هر محیط و شرایطی، حتی در خانه که کودک با محیط طبیعی خود و والدینش در تعامل است نیز تصاویر مورد نیاز را تهیه کرد.

سرپرست پروژه دکتر راب کوپر، متخصص مهندسی پزشکی و فیزیک پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا می گوید: همان طور که والدین می دانند، نوزادان شش ماهه بسیار فعال هستند. آنها مدام حرکت می کنند و به راحتی حواسشان پرت می شود. با استفاده از تکنیکی مانند ام آر آی، کودک باید کاملا ثابت بماند که در مورد نوزادان تقریبا غیرممکن است، مگر این که در خواب و آرام باشند. روشی که ما نشان داده ایم ایمن، بدون صدا و پوشیدنی است و می تواند تصاویری از عملکرد مغز با وضوح مکانی بهتر از هر فناوری قابل مقایسه دیگر تهیه کند.

وی می افزاید: امید ما این است که نکات مخفی بی شماری که در زمینه رشد مغزی بچه ها برای ما وجود دارد با استفاده از این نسل جدید فناوری ها روشن شود و به گروه وسیعی از محققان در زمینه های مختلف اجازه دهد اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی رشد مغز نوزاد سالم کسب کنند و روش های جدیدی را برای تشخیص، نظارت و در نهایت درمان بیماری های عصبی مانند اوتیسم و فلج مغزی به دست آورند.

فاطمه موسوی بصیرت - دانش

منبع: Neuro Science News

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 7043

به "چگونگی تحقیق روی مغزهای کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی تحقیق روی مغزهای کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید