چرا جیران جذابیت شهرزاد را ندارد؟

به گزارش هیو بلاگ، جبار آذین، جبار آذین منتقد سینما و تلویزیون در نقدی بر سریال جیران به تحسین جدیدترین اثر حسن فتحی پرداخت.

چرا جیران جذابیت شهرزاد را ندارد؟

به گزارش برنا، جبار آذین، منتقد سینما و تلویزیون در این یادداشت نوشت: گرچه جیران هم مانند شهرزاد زیباست، ولی در داستان، نگارش، بازی ها واجرا به قدرت، زیبایی و مجذوب کنندهیت شهرزاد نیست. با این همه، به دو دلیل در میان سریال های تلویزیون و تولیدات شبکه خانگی، اثری ممتاز و متمایز است.

نخست آنکه، سازنده جیران، کارگردان توانای شهرزاد و تعدادی از بهترین سریال های تلویزیون است. به همین دلیل هم این مجموعه نمایشی، دارای ساختارهنری حرفه ای و هنرمندانه وپردازش تصویری تماشایی و روایت های آشنای انسانی، اجتماعی وتاریخی است.

جیران با آنکه از نظر مضمون و محتوا، دنیایی کوچکتر و به تبع آن، هنر آفرینی های کمتری از شهرزاد دارد، اما در همین اندازه هم جزو تماشایی ترین مجموعه ها است و در کارنامه خوب هنری حسن فتحی در کنار بهترین ساخته هایش ایستاده است.

دوم و از آن سو نیز چندین سروگردن از سریال های عاشقانه خانوادگی و اجتماعی و تاریخی تلویزیون بالاتر است. با این حال، واقعیت اینکه، جیران مجذوب کننده در حد شهرزاد مجذوب کننده مخاطب ندارد، چرا که فاقد ظرایف و دقایق عاشقانه دومی و مثلث قوی عشقی آن است.

نکته ای که جیران را نزد مخاطبان آثار فتحی، کمتر دلپذیر و دلنشین ساخته است، گزینش فضا و بستر روایت داستان؛ دوران نخ نمای قجر در فیلم ها وسریال های ایرانی، نامطلوب بودن شخصیت ناصرالدین شاه نزد ایرانیان و انتخاب نامناسب بازیگران نقش های ناصرالدین شاه و جیران است.

براین کاستی ها باید یکدست نبودن بازیها، برخی دیالوگ های کم مایه و فضاسازی ها و طراحی های نه چندان جالب لباس این مجموعه را افزود. با آنکه امتیاز های این مجموعه را باامتیاز های بیشتر شهرزاد، مقایسه کرده و به آن نمره داده ام، لیکن جیران به عنوان یک اثردیدنی، خوش ساخت، مجذوب کننده و عاشقانه ای لطیف و شور انگیز، جزو کار های مطرح فتحی و تهیه کننده آن بوده واز بسیاری آثار مشابه داخلی و خارجی برتر است.

به همین دلایل است که جیران هم مانند شهرزاد خواهان دارد. در پایان توصیه محبت آمیز ام، به هنرمندان ارجمندی، چون حسن فتحی این است که، عزیزان! مردم را در یابید. مردم شریف ایران، گرفتار و دست تنگ هستند و گرانی و فقر امان همه رابریده است، لطفا در کنار عشق و مهر و تاریخ، آسیب شناسانه به مسائل و معضلات اجتماعی هم بپردازید!

منبع: فرارو
انتشار: 6 تیر 1401 بروزرسانی: 6 تیر 1401 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 11307

به "چرا جیران جذابیت شهرزاد را ندارد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا جیران جذابیت شهرزاد را ندارد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا جیران جذابیت شهرزاد را ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید