پروژه نمک زدایی از آب شور با یون زدایی خازنی محققان امیرکبیر به موفقیت رسید

به گزارش هیو بلاگ، محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز شدند با فناوری نانو، از آب شور یون زدایی کنند.

پروژه نمک زدایی از آب شور با یون زدایی خازنی محققان امیرکبیر به موفقیت رسید

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمد مهدی کاظم زاده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی گرایش جداسازی و مجری پروژه بهبود جذب سطحی کامپوزیت کربنی برای استفاده در نمک زدایی آب گفت: ما توانستیم این روش را یک گام فراتر از روش آزمایشگاهی اجرایی کنیم و فرآیند نمک زدایی از آب شور را به نتیجه برسانیم.

به گفته این محقق، روشی که ما در پیش گرفتیم پیش از این ها در قالب آزمایشگاهی انجام گرفته، ولی به صورت پیوسته و یکبار گذر انجام نگرفته بود؛ اما ما پیروز شدیم این روش را فراتر از حد آزمایشگاهی و نزدیک به حالت صنعتی اجرایی کنیم.

کاظم زاده با بیان اینکه این روش به صورت پیوسته است، اعلام نمود: در این فرایند علاوه بر ساخت سیستم، با بهبود خواص الکترود های مورد استفاده در سامانه یون زدایی خازنی با استفاده از نانو ذرات رسانا، عملکرد سیستم را بهبود دادیم.

وی در خصوص مزایای این روش در نمک زدایی آب گفت: در این روش آب شور از میان الکترود های کاتد و آند عبور داده شده و آنیون و کاتیون موجود درآن به صورت الکترواستاتیکی جذب الکترود های سیستم می شوند. از جمله مزایای این روش کاهش پتانسیل رسوب گیری، فشار عملیاتی و انرژی مصرفی پایین در مقایسه با روش معمول اسمز معکوس را میتوان نام برد.

به گفته وی، این سیستم آب را تصفیه می کند و از انرژی آزاد شده آن می توان نیز بهره برد. یکی دیگر از مزایای این سامانه ماژولار بودن آن است، یعنی مشتری می تواند میزان جریان متفاوتی را در طول مدت استفاده از سیستم عبور داده و ناخالصی های نمکی موجود در آب را به میزان نیاز خود کاهش دهد.

وی با بیان اینکه در این روش کمتر از مواد و تجهیزات خارجی استفاده شده، اعلام نمود: این تکنولوژی در حال رشد است و هم اکنون دو شرکت بین المللی سردمدار آن هستند، که با سرمایه گذاری حدودا پنج میلیون دلار توانستند این محصول را صنعتی کنند. همچنین سازمان فضایی ناسا از این تکنولوژی در سیستم های خود استفاده کرده است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به مشکل کم آبی در کشور اجرای این پروژه ضروری است، اعلام نمود: بیشتر تجهیزات و مواد مصرفی برای ساخت این دستگاه در داخل کشور تولید می گردد لذا می توان با تکمیل زنجیره و سرمایه گذاری کافی، ضمن جلوگیری از خروج ارز، با دستگاه اسمز معکوس که به صورت عام در صنایع جهت نمک زدایی در کشور وجود دارد، رقابت کرد. در گذشته کم توجهی هایی در خصوص توسعه فناوری در کشور وجود داشته، ولی اخیرا شاهد پویش هدفمند سرمایه گذاری در حوزه تحقیق و توسعه هستیم که امیدواریم، با حمایت مکفی مالی، امکان تکمیل فناوری و تجاری سازی آن فراهم گردد.

این پروژه در سال 92 با تمرکز بر روی ساخت ابر خازن توسط دانشجوی دکتری، سارا مدنی آغاز شد و در دوسال اخیر با تمرکز بر ساخت سامانه یون زدایی خازنی (CDI) در آزمایشگاه مواد پیشرفته زیر نظر کاووس فلامکی استاد تمام دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال توسعه است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 3247

به "پروژه نمک زدایی از آب شور با یون زدایی خازنی محققان امیرکبیر به موفقیت رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه نمک زدایی از آب شور با یون زدایی خازنی محققان امیرکبیر به موفقیت رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید