هیچ چیز محرمانه ای در حوزه اقتصادی میراث فرهنگی نداریم، پیگیریِ حقوقی اتهام رانت در میراث فرهنگی

به گزارش هیو بلاگ، مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناهای تاریخی میراث فرهنگی گفت: تا الان اگر سازمان های مردم نهاد یا خبرنگاران اطلاعاتی در مورد قراردادهای میراث فرهنگی خواسته اند، در اختیارشان قرار داده ایم و هیچ چیز محرمانه ای در حوزه اقتصادی حوزه میراث فرهنگی نداریم.

هیچ چیز محرمانه ای در حوزه اقتصادی میراث فرهنگی نداریم، پیگیریِ حقوقی اتهام رانت در میراث فرهنگی

به گزارش خبرنگار حوزه میراث فرهنگی گروه اجتماعی خبرگزاری هیو بلاگ، سید هادی احمدی در نشست خبری معاونت میراث فرهنگی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری هیو بلاگ در مورد اقدام برخی فعالان حوزه میراث فرهنگی در فضای مجازی مبنی بر جمع آوری امضای نامه ای خطاب به ریاست قوه قضائیه که در آن ادعا شده عدم شفافیت قراردادها و عملیات بازسازی و احیا به واسطه سودآوری این طرح ها منجر به رانت و عدم شایسته سالاری در انتخاب پیمانکار شده است و این موضوع منجر به آسیب جدی به بناهای تاریخی می شود، گفت: ما از موضوع جمع آوری امضاها مطلع هستیم و علیرغم تبلیغات عظیمی که برای پیوستن به این پتیشن انجام شد، نهایتاً یک هزار و 500 نفر آن را امضاء کرده اند.

وی افزود: ترکیب افراد امضاکننده این پتیشن فقط شامل کارشناسان و هیو بلاگ نیستند و جمع دیگری هم آن را امضا کرده اند که سررشته و تخصصی در حوزه میراث فرهنگی نداشته و صرفا اتهام وارد کرده اند و به دلیل همین موضوعی که شما اشاره کردید که این رانت در قراردادهای میراث است پیگیر هستیم و به مشاور حقوقی وزارتخانه اعلام کرده ایم که باید موضوعات مطرح شده در نامه منتشره را پیگیری حقوقی کند.

مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی ادامه داد: (طراحان این جمع آوری امضاء) هیچ سندی حتی در مورد آن نظریه مورد اشاره شما به ما ارائه نداده اند تا جواب بدهیم.

وی شرح داد: افتخار همکاران ما در استان ها و ما در معاونت میراث فرهنگی این است که اتفاقاً از این موضوعات مبری هستیم و با این هزینه های هنگفت حفاظت و این بودجه اندک هرگز چنین چیزی را قبول نکرده و تائید نمی کنیم و یک مورد هم تابه حال گزارش نشده است که بی جواب بماند. ضمن این که نهادهای بازرسی و نظارتی این موضوع را بارها بررسی کردند و هیچ مورد مشخصی به ما گزارش نشده در غیر این صورت ما همین الان به شما پاسخ می دادیم.

احمدی افزود: خیلی از ارجاعات، ارجاع به ادعاهای خود برخی از همین افراد است و به هرحال این موضوع را پیگیری می کنیم. حرف کلی زدن منعی ندارد و به عنوان یک شهروند هر کسی می تواند از عملکرد یک دستگاه اجرایی منتقد باشد و انتقاد کند ولی اتهام زدن به همکاران محترم ما که در این شرایط اقتصادی دارند به هرحال در حدود وظایفشان انجام وظیفه می کنند واقعاً اجحاف است و این موضوع را حتماً پیگیری می کنیم.

وی تأکید کرد: شما(هیو بلاگ) به عنوان کننده افکار عمومی اگر مشخصاً به قراردادی یا به رانتی می توانید اشاره کنید پیگیری کنید و ما هم پاسخ دهیم. روابط عمومی ما با کمال میل آماده است تا تمام اطلاعات را با شفافیت در اختیار شما قرار دهد و هر قراردادی خواسته شود، چگونگی شکل دریافت آن قرارداد و انتخاب مشاور یا پیمانکار را حتماً در اختیارتان قرار می دهیم.

مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی اذعان کرد: تا الآن هم سازمان های مردم نهاد یا همکاران شما (هیو بلاگ) این موارد را خواسته اند همیشه این کار را کرده ایم و اطلاعات را در اختیارشان قرار داده ایم. هیچ چیز محرمانه ای در حوزه اقتصادی حوزه میراث فرهنگی نداریم.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور هم در ادامه در مورد این که آیا طرح و برنامه ای برای انتشار این موارد قبل از این که ابهام ایجاد کند موجود است نیز گفت : شما وقتی سندی ندارید و ادعا می کنید چیزی به شما نمی دهند. سامانه جامع معاونت میراث فرهنگی کامل درست شده و تمام قراردادها و تمام مصوبات شوراهای فنی تمام اطلاعاتی که وجود دارد، آرام آرام در حال بارگذاری است و ایجاد این سامانه چند سال طول کشیده و جزئیات فراوانی داشته و کار آسانی نبوده و خوشبختانه حالا این سامانه آماده شده است.

سید هادی احمدی مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی در ادامه صحبت های طالبیان گفت: این که می فرمایید طرحی برای شفافیت دارید انگار فرض شما بر این است که شفاف نیست.

وی افزود: ما یک واحد از دولت هستیم و در واحد دولتی شما باید در سامانه ای که دولت برای این کار گذاشته معاملات را انجام دهید.

مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی شرح داد: دو شرح باید بدهم تا این ابهام را رفع کنم اول این که همه قراردادها باید در سامانه ستاد، یا همان سامانه تدارکات الکترونیک دولت ، قرار گیرد این فقط مربوط به ما نیست و همه دستگاه ها موظف به این کار هستند.

وی تأکید کرد: این که می فرمایید برنامه ای برای شفافیت دارید الان وجود دارد در سامانه و مدیران کل استان ها موظف هستند در سامانه حضور داشته باشند.

احمدی در راستای رفع ابهام بیشتر افزود: نکته دوم این که آگهی های مناقصه و مزایده بازهم طبق قانون در جراید در وب سایت های ما و وب سایت های دولت منتشر می شود و دستگاه های نظارتی هم تا الان ایرادی نداشته اند. پس این سؤالی که در مورد شفافیت دارید خود سؤال مبهم است و باید پرسید مگر الان شفافیت نیست و آیا کسی هست که یک قرارداد را بگوید که در این تشکیلات منعقد شده و جز این بوده است؟ چنین چیزی نمی تواند باشد و سیستم دولتی به شما اجازه نمی دهد.

مدیرکل دفتر حفظ و احیاء بناها بافت ها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی ادامه داد: شما یا باید اطلاعات را در این سامانه ها قرار دهید و یا باید بالاترین مقام اجرایی استان یا کشور در وزارتخانه بگوید این مورد ترک تشریفات باید بشود که آن هم چیز محرمانه ای نیست.

علی شفقتی رئیس اداره اطلاع رسانی و افکار سنجی وزارت میراث فرهنگی و مجری نشست هم با مخاطب قرار دادن خبرنگار هیو بلاگ در ادامه شرح داد: ما یک سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات داریم که در سال گذشته روابط عمومی این وزارتخانه به بیش از 500 تا 600 درخواست سؤال که در این سامانه مطرح شده بود در کمتر از 72 ساعت پاسخ گفته است. این پاسخ ها از مدیران مرتبط چه در حوزه میراث و چه در حوزه گردشگری و شرکت های تابعه گرفته و در سامانه منتشر شده است بنابراین، در وزارت میراث فرهنگی بنا بر شفافیت و رعایت موضوعات قانونی است.

4145

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 3571

به "هیچ چیز محرمانه ای در حوزه اقتصادی میراث فرهنگی نداریم، پیگیریِ حقوقی اتهام رانت در میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ چیز محرمانه ای در حوزه اقتصادی میراث فرهنگی نداریم، پیگیریِ حقوقی اتهام رانت در میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید